V septembri prejdú Slovenskom stovky amerických vojakov

Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) – Americkí vojaci, ktorí pôjdu cez slovenské územie na cvičenie do Maďarska, prejdú našim územím v čase od 12. do 19. septembra. Pôjde o niekoľko sto amerických vojakov s vyše 100 kusmi kolesovej a zabezpečovacej techniky. Na stredajšom stretnutí s novinármi o tom informovali na ministerstve obrany.

Ako spresnil zástupca náčelníka generálneho štábu OS SR Pavel Macko „vieme plánovací horizont, konkrétny deň prechodu sa ešte upresňuje“. Rovnako to je aj s presnou trasou a programom. „To nechajme zatiaľ na plánovačov,“ dodal. Americkí vojaci sa ale na našom území pravdepodobne zastavia a aj občania budú mať možnosť prezrieť si ich techniku. Macko ubezpečil, že presun bude pod dohľadom vojenskej polície a v spolupráci s ministerstvom vnútra a políciou.

Macko na stretnutí s novinármi vyhlásil, že vnímajú rôzne aj negatívne hlasy na adresu presunu. Zabezpečenie podpory pre partnerskú krajinu Aliancie pri prechode našim územím sme v takomto rozsahu ešte neabsolvovali. „Berieme to ako výcvik. Apelujem preto na všetkých, nešpekulujme, nepodliehajme panike a nerobme z toho nič mimoriadne,“ vyhlásil.

Minister obrany Martin Glváč v tejto súvislosti vyhlásil, že je to najmenej, čo môžeme ako členská krajina urobiť pre partnerskú krajinu Aliancie. Zároveň uviedol, že podpora prechodu amerických vojakov cez SR bude iba 1/8 toho čo v septembri slovenské ozbrojené sily čaká v rámci cvičenia Slovak Shield 2015.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin GlváčPavel Macko
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy