V Španielsku parlament schválil interrupčný zákon

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zpapatero

MADRID 17. decembra (WEBNOVINY) – Poslanci dolnej komory španielskeho parlamentu vo štvrtok schválili novelu interrupčného zákona. Norma vyvolala v prevažne kresťanskej konzervatívnej krajine búrlivé diskusie. Reforma v tejto oblasti však bola dôležitou agendou socialistického premiéra Josého Luisa Rodrígueza Zapatera, ktorý v krajine vládne od roku 2004. Pod jeho vedením už vláda zlegalizovala tzv. registrované partnerstvá pre osoby rovnakého pohlavia a zjednodušila aj rozvodové konania.

Ak novela zákona prejde aj Senátom, krajina uzná interrupcie za prirodzené „právo ženy“. Najkontroverznejšou časťou zákona je klauzula, kde sa hovorí o tom, že potraty budú môcť bez súhlasu zákonných zástupcov podstúpiť už aj 16- a 17-ročné Španielky. Podobné pravidlá platia aj v Nemecku, Británii a vo Francúzsku. Zákon vo štvrtok podporilo 184 z 350 členov Kongresu, proti hlasovalo 158 poslancov a jeden sa zdržal.

Súčasný interrupčný zákon z roku 1985 ženám umožňuje podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva len ak splnia pomerne prísne kritériá. V prípade znásilnenia nemôže byť plod starší ako 12 týždňov a ak je preukázateľne „poškodený“, nesmie mať viac ako 22 týždňov. Ak by sa žena rozhodla zákon porušiť, teoreticky by mohla skončiť aj za mrežami.

SITA/AP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jose Luis Rodriguez Zapatero