V Spišskom Bystrom opäť párajú perie, chcú obnoviť tradíciu (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SPIŠSKÉ BYSTRÉ: Páranie peria
Ženy počas párania peria v podtatranskej obci Spišské Bystré, kde sa snažia oživiť niekdajšiu tradíciu, ktorá bola súčasťou života na dedine. Spišské Bystré, 10. február 2023. Foto: SITA/Mária Frisová
Tento článok pre vás načítala AI.

V podtatranskej obci Spišské Bystré sa snažia obnoviť tradíciu páračiek, teda párania peria. Kedysi na dedine bolo súčasťou bežného života, ženy a dievčatá sa takto schádzali počas dlhých zimných večerov.

Ako pre agentúru SITA vysvetlila Hana Lopušeková, perie potom slúžilo ako výplň do vankúšov a perín, ktoré boli súčasťou výbavy nevesty. Vyrábali sa však z neho napríklad aj masteničky na mastenie pekáčov, s krídlom z husí zase vymetali prach.

Chcú udržiavať tradičné zvyky

Za myšlienkou oživenia niekdajšieho zvyku sú v Spišskom Bystrom či Kubachoch, ako sa v minulosti obec nazývala, seniorky z miestneho Klubu dôchodcov.

„Aj keď v našej dedine už málokto chová husi, podarilo sa nám zorganizovať páranie. Zámerom bolo, aby sa tradičné zvyky udržiavali a aby sme si zaspomínali na časy našich starých materí,“ povedala pre SITA Terézia Lopušeková.

Zatiaľ takto v tomto roku párali perie dvakrát, pri tom poslednom sa zišlo do dvadsať žien. „Jedna naša členka mala husi a potrebovala popárať, tak sme jej pomohli. Potom sa ozvala ďalšia, ktorá mala perie, a tak pokračujeme,“ doplnila pre SITA Mária Račková.

S páraním sa končilo aj o polnoci

„Niekedy sa nechodilo do roboty, ženy boli počas zimy doma. A tak sa páralo perie, a to väčšinou v sobotu večer, keď bolo upratané. Ženy poklebetili, poohovárali celú dedinu,“ zaspomínala si s humorom Hana Lopušeková.

Keď gazdiná vydávala dcéru, dala jej perinu a vankúš, keď ženila syna, dostal vankúš. Neskôr sa, naopak, páralo každý deň okrem soboty, začalo sa večer a často sa končilo aj o polnoci.

„Pri páraní sa robili kadejaké fígle, popri práci si ženy rozprávali rôzne príhody, ale aj klebety, kto sa kde a s kým stretáva, kto má čo nové. Tiež si spolu zaspievali,“ dodala Terézia Lopušeková. Podľa jej slov sa ale počas párania jesť nemohlo, aby sa do peria nedostala omrvinka a nezmoľavelo.

„Po skončení sa domáca gazdiná zvykla poďakovať pohostením, pripravené boli napríklad pečené buchty, teda pankúšky so slivkovým lekvárom, a k tomu rascový čaj. Nechýbala ani domáca pálenka a koláče. Bol to veselý čas,“ priblížila.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať