V spravodajstve STV sa menia ľudia, Zemková kritiku odmieta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Televízne vysielanie na Slovensku oslavuje
Verejnoprávna televízia na Slovensku dnes oslavuje 55 rokov. Okrúhlych 55 rokov vysielania zakladá už veľmi slušnú tradíciu, povedal pre agentúru SITA riaditeľ programu Slovenskej televízie RTVS Andrej Miklánek. Televízne vysielanie na Slovensku odštartoval 3. novembra 1956 priamy prenos zo slávnostného programu z bratislavského Parku kultúry a oddychu. Začalo sa ním vysielanie televízneho štúdia Bratislavy ČST. Priamy prenos sa uskutočnil pri príležitosti osláv 30. výročia vzniku rozhlasového vysielania na Slovensku (3. augusta 1926). Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 19. marca (WEBNOVINY) – Personálne pohyby v spravodajstve Slovenskej televízie (STV) nie sú žiadnym zemetrasením.

„Rozhodne nejde o žiadne zemetrasenie v spravodajstve a rozhodne nejde o odchod kľúčových ľudí v spravodajstve – predpokladali sme, že sa to stane,“ tvrdí generálna riaditeľka Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Miloslava Zemková.

Bývalé redaktorky spravodajstva STV Magda Tóth Želeňáková a Zuzana Gulová odišli na ministerstvo pôdohospodárstva. Želeňáková je hovorkyňou a Gulová tlačovou tajomníčkou.

„Vyprosujem si od pani Zemkovej akékoľvek posudzovanie mojej práce. To, či bola pre spravodajstvo STV kľúčová, najlepšie dokumentujú čísla,“ reagovala bývalá redaktorka spravodajstva STV Zuzana Gulová.

V hlavnej redakcii spravodajstva podľa jej slov pracovala viac ako sedem rokov a za ten čas spracovala v hlavných správach 1 300 reportáží a v rámci ostatných správ STV ďalšie stovky. Dôvod odchodu konzultovala s riaditeľkou Centra spravodajstva Annou Sámelovou a bola ním vyčerpanosť a demotivácia, nechuť pokračovať v práci, ktorá ju sedem rokov napĺňala a najmä fakt, že STV, ktorá ju novinársky vychovala, ju nevedela zaplatiť a presvedčiť o tom, že má v tejto práci pokračovať.

Podľa medializovaných informácií dali výpoveď tiež Andrea Predajňová a zahraničná spravodajkyňa Renáta Goldírová, ktorá by mala viesť tlačový odbor na ministerstve zahraničných vecí.

M. Zemková: Spravodajcov nevieme zaplatiť

Traja ľudia z centra spravodajstva dali návrh na ukončenie pracovného pomeru, potvrdila na štvrtkovom rokovaní Rady RTVS Zemková. Ku konkrétnym menám sa nevyjadrila. Podľa informácií, ktoré získala z médií nastupujú na posty hovorcov ministerstiev.

Miloslava Zemková
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

„Nevieme zaplatiť našich spravodajcov, tak ako ministerstvá platia svojich hovorcov,“ priznala šéfka RTVS. „Spravodajcovia aj v rozhlase aj v televízii sú mimoriadne vyťažení a je to jedno z najstresovejších zamestnaní v RTVS. Akceptujem dôvody a nemám dôvod brániť v kariére našim zamestnancom,“ povedala Zemková.

Zemková nesúhlasí s tým, že by spravodajstvo RTVS prichádzalo o ľudí, naopak, ich počet od začiatku roka stúpa.

Ako uviedla, k 1. januáru tohto roka pracovalo v centre spravodajstva RTVS pre Slovenský rozhlas (SRo) 72 interných zamestnancov (redaktorov a moderátorov) a pre Slovenskú televíziu (STV) 84 interných zamestnancov. Podľa údajov k 15. aprílu ich pre SRo bolo 73 a STV 85 interných zamestnancov.

V tomto čísle nie sú započítaní dvaja redaktori, ktorí končia k 30. aprílu a podľa Zemkovej ich nahradia externými spolupracovníkmi. Externých spolupracovníkov, ktorí pôsobia najmä v regiónoch, bolo na začiatku roka v SRo 49 a v polovici apríla 54 a v STV ich bolo k 1. januáru 23 a k 15. aprílu to bolo 25 externých spolupracovníkov.

Kritiku Roberta Fica Zemková odmietla

Kritiku sledovanosti spravodajstva zverejnenú na pondelkovej tlačovej besede ministra kultúry Mareka Maďariča a premiéra Roberta Fica nepovažuje generálna riaditeľka Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Miloslava Zemková za fér.

Robert fico
Foto: SITA/AP Bela Szandelszky

„Po ôsmich rokoch kontinuálneho poklesu nastala v spravodajstve STV stabilizácia a nárast. V porovnaní s predchádzajúcim obdobím sa správy predĺžili, takže ponúkame výrazne viac spravodajského obsahu,“ uviedol riaditeľ programu STV Andrej Miklánek v prezentácii, ktorú vo štvrtok predstavil na rokovaní Rady RTVS.

Predseda vlády Robert Fico povedal na tlačovej besede na ministerstve kultúry 16. apríla, že situácia, ako ju vnímajú zvonka, v STV „nie je optimálna a bude musieť v spolupráci s ministrom kultúry vedenie Slovenskej televízie, Slovenského rozhlasu urobiť príslušné opatrenia a rozhodnutia“.

Miklánek v predstavenej analýze konštatoval, že sledovanosť hlavnej spravodajskej relácie Správy STV, vysielanej predtým o 19:30, klesala najprudšie v rokoch 2006 až 2009 „v dôsledku politických zásahov do obsahu a personálneho obsadenia“.

Pripustil, že po zlúčení SRo a STV do RTVS 1. januára 2011 bolo prioritné riešenie dlhov po predchádzajúcich generálnych riaditeľoch STV Štefanovi Nižňanskom a Radimovi Hrehovi. Vlani bolo podľa šéfa programu STV napriek krízovému režimu „badať prvé znaky stabilizácie a rastu“ v spravodajstve.

O 5 minút 12 sleduje najviac divákov

Zemková v reakcii zo 16. apríla na vyjadrenia premiéra a ministra kultúry medzi iným uviedla, že „očakávať zásadné zmeny za jeden rok v inštitúcii typu RTVS je viac ako iluzórne“.

Stv
Foto: youtube.com

Pripomenula, že projekt riadenia a rozvoja RTVS, s ktorým ju vo februári 2011 zvolili poslanci Národnej rady SR, je stavaný na päť rokov.

Ako ďalej konštatovala, „v súčasnosti je sledovanosť hlavnej spravodajskej relácie STV stabilizovaná v priemere nad 9 percent, v niektorých dňoch dosahuje 11 percent, teda nad úroveň priemeru stanice“.

Pred posunom spravodajstva na 19:00 skutočne dosahovala sledovanosť len okolo 5 percent. Ako poznamenal Miklánek, Správy STV o 16:00 majú podiel na trhu 14 percent. Lepšiu sledovanosť majú športové spravodajské relácie, štandardne 15 percent, relácia O 5 minút 12 dosahuje 30 percent.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej MiklánekMiloslava ZemkováRobert Fico
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia SlovenskaSTV Slovenská televízia