V štafete suverénni Rusi, Slováci na 19. mieste

RUHPOLDING_biatlon
Foto: SITA

RUHPOLDING 17. januára (WEBNOVINY) – V pretekoch mužských štafiet na 4×7,5 km, ktorými sa v nemeckom Ruhpoldingu skončilo 5. kolo Svetového pohára 2009/10 v biatlone, suverénnym spôsobom zvíťazilo ruské kvarteto v zostave Ivan Čerezov, Anton Šipulin, Maxim Čudov, Jevgenij Usťugov. V pretekoch, ktoré boli poslednými štafetovými pred zimnou olympiádou v kanadskom Vancouveri, predviedli Rusi doslova strelecký koncert. Na 40 terčíkov na trati potrebovali iba 42 nábojov. Finišman Jevgenij Usťugov, ktorý je lídrom celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus, si po jednom rezervnom náboji nechal na obe strelecké položky. Do cieľa však prišiel s takmer polminútovým náskokom pred víťazmi predchádzajúcich štafetových pretekov v Oberhofe a favoritmi olympijských pretekov Nórmi, bronz si vybojovali Rakúšania. Ďalšie družstvá už výrazne zaostali. Domáci Nemci sa museli uspokojiť s miestom hneď za pódiom pre medailistov – skončili štvrtí. Rusi sa v aktuálnej sezóne tešili zo štafetového triumfu po prvý raz. Slovensko v zostave Pavol Hurajt, Dušan Šimočko, Miroslav Matiaško, Marek Matiaško po nevýraznom výkone obsadilo až 19. miesto. Za víťaznými Rusmi zaostali o 7:16,9 min.

Slovenskú štafetu rozbiehal Pavol Hurajt. Napriek tomu, že obe strelecké položky na svojom úseku zvládol bravúrne bez jedinej chyby, odovzdával až ako deviaty s vyše minútovým odstupom za už v tom čase vedúcim kvartetom Ruska. Dušan Šimočko na druhom úseku sa potrápil s posledným terčíkom na streľbe v ľahu, keď ho trafil až na tretí pokus. Jeho streľba v stoji bola potom stopercentná. Odstup Slovenska za čelom 24-členného štartového poľa narástol na 2:42 min a Miroslav Matiaško preberal štafetu ako trinásty. Mladší z bratov Matiaškovcov nepatrí medzi excelentných bežcov, ak chce uspieť, musí dobre strieľať. V ľahu bez problémov trafil všetkých päť terčov a poskočil v poradí o stupienok vyššie – bol dvanásty. Na stojke si však pohral s nervami, keď úvodnými piatimi výstrelmi trafil iba dva terče, našťastie náhradnými tromi bol úspešný a nemusel si predĺžiť bežeckú trať o 150 m dlhý trestný okruh. Odovzdával ako trinásty o 4:45 min neskôr ako Rusi. Finišman Marek Matiaško po svojom „výbuchu“ vo štvrtkových rýchlostných pretekoch (106. miesto) opäť sklamal. Už úvodnú streľbu v ľahu nezvládol, keď ôsmimi nábojmi zostrelil iba štyri terče a trestné kolo ho neminulo. V stoji takisto potreboval trikrát dobíjať a to znamenalo ďalší prepad v štartovom poli. Do cieľa prišiel na 19. pozícii, s hrozivým vyše sedemminútovým odstupom. Je to po osemnástom mieste z Östersundu a štrnástej priečke z Hochfilzenu najhorší výsledok slovenskej štafety v aktuálnej sezóne. V hodnotení štafiet vo SP sú na 23. mieste, za nimi sú už len družstvá Veľkej Británie, Srbska a Maďarska. Vo Vancouveri teda budú štartovať v štafetových pretekoch až z tretej vlny.

Výsledky:

Muži – štafeta na 4×7,5 km: 1. Rusko (Ivan Čerezov, Anton Šipulin, Maxim Čudov, Jevgenij Usťugov) 1:22: 29,7 (0 trestných okruhov + 2 dobíjania), 2. Nórsko (Halvard Hanevold, Tarjei Bö, Ole Einar Björndalen, Emil Hegle Svendsen) +28,6 s (0+6), 3. Rakúsko (Daniel Mesotitsch, Friedrich Pinter, Tobias Eberhard, Dominik Landertinger) +1:34,9 (1+9), 4. Nemecko +2:21,1 (1+13), 5. Švajčiarsko +2:34,8 (1+8), 6. USA +2:38,7 (1+8),… Slovensko (Pavol Hurajt, Dušan Šimočko, Miroslav Matiaško, Marek Matiaško) +7:16,9 (1+11).

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton ŠipulinDušan ŠimočkoMarek MatiaškoMiroslav MatiaškoOle Einar BjörndalenPavol HurajtTarjei Bö