V stredu sa v NHL darilo Svatošovi

NHL

NEW YORK 8. apríla (WEBNOVINY) – V stredajších nočných zápasoch NHL sa predstavilo kvarteto slovenských hokejistov. Z víťazstva sa tešil Marián Gáborík, ktorý si pripísal svoju 43. prihrávku v ročníku a Marián Hossa, ten však pre nešpecifikované zranenie zápas nedohral. Z dua v kádri Colorada dosiahol Marek Svatoš siedmy presný zásah v sezóne, no stačilo to len na bod a Colorado odchádzalo z Edmontonu s prehrou 5:4 po predĺžení. V bránke Avalanche stál po 17 dňoch Peter Budaj.

Na víťazné oslavy stačili Chicagu prvé dve tretiny. „Jastrabi“ už na začiatku druhej polovice druhej tretiny upravovali Hendrym na 6:1. Potom však poľavili a súpera nechali dotiahnuť na rozdiel jediného gólu, no víťazstvo si už vziať nedali. Nie šťastný zápas to bol pre Mariána Hossu, ktorý musel v druhej tretine predčasne do kabín po tom, čo ho v prvom dejstve zrazil na ľad hosťujúci Winchester. Po prvom striedaní v druhej časti hry následkom nešpecifikovaného zranenia zo stretnutia odstúpil. V kádri domácich chýbal ďalší Slovák Tomáš Kopecký, ktorý nenastúpil tiež pre nešpecifikované zranenie hornej časti tela. Chicago sa touto výhrou dostalo na prvú pozíciu Západnej konferencie a pri rovnosti bodov so San Jose im do karát hrá fakt, že na svojom konte majú väčší počet víťazstiev a navyše jeden zápas k dobru. Keith Tkatchuk obliekajúci si dres St. Louis, ktorý v pondelok dosiahol hranicu 1200 zápasov, pred týmto duelom oznámil koniec svojej 19-ročnej profesionálnej kariéry.

Pre Mariána Gáboríka a spol. ešte šanca na postup žije a to aj vďaka stredajšej výhre New York Rangers nad Torontom 5:1 na domácom ľade. „Jazdcov“ ešte čaká záverečný dvojzápas s Philadelphiou. Ak uspejú v oboch stretnutiach, z toho aspoň raz v riadnom hracom čase, nemusia ich už zaujímať výsledky Bostonu. „Želali by sme si, aby záverečné stretnutia s Philadelphiou pre nás ešte niečo znamenali, a to sa aj stalo. Už sa netreba pozerať na tabuľku, všetko je jasné,“ poznamenal tréner Rangers John Tortorella. Gáborík svojou 43. prihrávkou v sezóne upravil svoje individuálne štatistiky na celkových 84 bodov. Trenčiansky odchovanec tak prekonal svoj rekord zo sezóny 2007/08, keď v drese Minnesoty nazbieral 83 bodov za 42 gólov a 41 asistencií. Do konca základnej časti zostávajú Gáboríkovi ešte dve stretnutia, a tak by svoje maximum mohol aj prikrášliť.

Svoju bilanciu si vylepšil v tejto sezóne beznádejne posledný Edmonton a v domácom prostredí zaznamenal celkové 26. víťazstvo nad už isto postupujúcim Coloradom (5:4 po predĺžení), ktoré v tomto dueli nechalo odpočívať viacero opôr Hejduka, Paula Šťastného, Foota, Hannana či brankára Andersona. V bránke si svoj 14. zápas sezóny odkrútil Peter Budaj, ktorý zneškodnil 40 striel zo 45. Do listiny strelcov sa v 9. minúte zapísal aj slovenský útočník a Budajov spoluhráč Marek Svatoš, pre ktorého to bol siedmy gól a celkovo 11. bod v aktuálnom ročníku NHL. V nadstavenom čase rozhodol Ryan Whitney po prihrávke najlepšieho hráča stretnutia Dustina Pennera (1+2)

V ďalšom stretnutí Detroit zdolal 4:3 Columbus. V tretej tretine v rozpätí 76 sekúnd rozvlnili Red Wings trikrát sieť súpera a zavelili tak k zvratu a celkovému víťazstvu. Duel Phoenixu proti Nashvillu odpovedal na otázku, kto bude po základnej časti okupovať štvrté miesto Západnej konferencie a zároveň tak v play-off bude mať výhodu domáceho ľadu. Stalo sa ním mužstvo z Arizony po víťazstve 5:2. Hrať viackrát pred vlastným publikom môže byť pre „kojotov“ kľúčovým faktorom. V ostatných siedmich domácich stretnutiach totižto zakaždým uspeli.

Výsledky stredajších zápasov NHL:

New York Rangers – Toronto 5:1 (3:0, 0:0, 2:1) – Marián Gáborík (NY Rangers) 0+1

Góly: 1. Christensen (Dubinsky), 11. Prospal (O. Jokinen, Rozsíval), 11. Christensen (GÁBORÍK, Dubinsky), 51. O. Jokinen (Prospal, Parenteau), 53. Voros (Prust, Anisimov) – 49. Phaneuf (Mitchell, Gunnarsson). Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše Shelley – Orr obaja 5 min za bitku, navyše Orr 10 min osobný trest, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:27, brankári: Lundqvist – Gustavsson. Diváci: 18 200

Detroit – Columbus 4:3 (1:2, 0:0, 3:1)

Góly: 3. Kronwall (Bertuzzi, Stuart), 49. Holmström (Zetterberg, Kronwall), 49. Holmström (Lidström, Franzén), 50. Cleary (Helm) – 9. Umberger, 19. Pahlsson (Blunden, Káňa), 51. Blunden (Káňa, Pahlsson). Vylúčení: 2:6 na 2 min, navyše Eaves – Russell obaja 5 min za bitku, Brassard (Columbus) 10 min osobný trest presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:24, brankári: Howard – S. Mason. Diváci: 20 066.

Chicago – St. Louis 6:5 (4:1, 2:1, 0:3)

Góly: 7. Keith (Versteeg, Byfuglien), 8. Eager (P. Kane, Byfuglien), 8. Bickell (Ladd, Hendry), 10. Versteeg (Sharp), 26. Ladd (Versteeg, Keith), 31. Hendry (Sopel, Versteeg) – 5. Perron (McDonald, Oshie), 36. Polák (Backes), 44. Winchester (E. Johnson, Backes), 54. Oshie (Kariya, McDonald), 60. Boyes. Vylúčení: 6:7 na 2 min, navyše Seabrook 5 min za bitku, 10 min osobný trest, Byfuglien 5 min za sekanie, 10 min osobný trest plus do konca zápasu – Winchester 5 min za bitku, Crombeen 10 min osobný trest, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 26:31, brankári: Niemi – C. Mason (8. Conklin). Diváci: 22 155

Edmonton – Colorado 5:4 po predĺžení (2:3, 1:0, 1:1 – 1:0) – Marek Svatoš 1+0, Peter Budaj (Colorado) zneškodnil 40 zo 45 striel súpera

Góly: 14. Horcoff (Gilbert, Moreau), 19. Penner (Gilbert), 27. Comrie (O’Sullivan, A. Johnson), 47. Cogliano (Penner), 64. Ryan Whitney (Penner, Cogliano) – 5. Duchene (Liles, Wilson), 5. O’Reilly (McLeod, Salej), 9. SVATOŠ (Tucker, Quincey), 53. Hendricks (McLeod, Liles). Vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 45:35, brankári: Deslauriers – BUDAJ. Diváci: 16 839

Phoenix – Nashville 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)

Góly: 3. Korpikoski (Winnik), 37. Wolski (Yandle), 51. Pyatt (Stempniak, Lepistö), 58. Doan (Wolski, Yandle), 60. Nokelainen (Fiddler, Korpikoski) – 1. Weber (Suter, Arnott), 46. Sullivan (Franson, Dumont). Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:25, brankári: Bryzgalov – Rinne. Diváci: 17 136

Viac k osobe John TortorellaMarek SvatošMarián GáboríkMarián HossaPeter BudajTomáš Kopecký