V Tatrách hrozí malé nebezpečenstvo lavín

Západné Tatry

BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – Ráno bolo na horách zamračené, hmlisto, v najvyšších polohách Tatier so slabými snehovými prehánkami. Teplota vzduchu sa pohybovala od -5°C do +4°C. Fúkal mierny južný alebo juhozápadný vietor rýchlosťou do 25 km/hod. Za uplynulých 24 hod. pripadol nový sneh do päť centimeter len v najvyšších polohách Tatier. Snehová pokrývka je do 2 000 m n. m. vlhká až mokrá, v najvyšších polohách je sneh suchý, miestami s námrazou.

V najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier trvá malé lavínové nebezpečenstvo, t. j. prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Podľa Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej sa môžu ojedinele vyskytnúť lavíny pri mechanickom narušení na svahoch so sklonom nad 40° alebo samovoľné snehové splazy a menšie základové lavíny najmä na trávnatých svahoch.

Predpokladaný stupeň lavínového nebezpečenstva na utorok 17. novembra: Vo Vysokých a Západných Tatrách malé lavínové nebezpečenstvo, t. j. prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom