V Trenčíne zastavili výstavbu mosta cez Váh, skúmajú záhadu

Trenčín
Výstavba cestného mosta v Trenčíne je pozastavená. Foto: Archívne foto SITA/Tomáš Somr

TRENČÍN 18. júna (WEBNOVINY) – Výstavbu druhého cestného mosta cez rieku Váh v Trenčíne pozastavili.

Informovala o tom Edita Novotná, hovorkyňa firmy Strabag, a.s., ktorá most stavia. „Môžeme potvrdiť, že na pokyn investora došlo k dočasnému pozastaveniu niektorých prác. Na bližšie vysvetlenie dôvodov je kompetentná Slovenská správa ciest ako investor projektu,“ uviedla Novotná.

S výstavbou mosta začali na jeseň minulého roka, hotový mal byť už v apríli 2014, pôvodný termín dokončenia stavby bol september 2014.

Problémy narobili zmeny za bývalého ministra

To, že výstavba trenčianskeho mosta bola pozastavená, potvrdil aj hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

„Zistili sme totiž, že bývalé vedenie Slovenskej správy ciest z čias pána Figeľa sa dohodlo so zhotoviteľom stavby, ZIPP – Strabag, na zásadnej zmene projektu bez toho, aby následne dotiahli všetky potrebné náležitosti. V praxi dnes pri Trenčíne vyrastá úplne iný most, aký bol vysúťažený – tento podľa našich informácií nemá ani potrebné stavebné povolenie,“ tvrdí Kóňa.

Ako ďalej dodal, hrozí veľké riziko, že takéto kroky nie sú v súlade s pravidlami čerpania eurofondov. „Situáciu intenzívne skúmame a rozplietame tento záhadný prípad. Je v našom záujme, aby bol most dostavaný v pôvodne avizovanom termíne tak, aby všetko bolo v súlade s legislatívou, a aby nebolo ohrozené financovanie tejto stavby prostredníctvom eurofondov,“ uviedol.

Trenčín o pozastavení stavby nevedel

Mesto bolo touto správou zaskočené, žiadne informácie o pozastavení výstavby mosta nemá. Primátor Richard Rybníček odkázal cez svoju hovorkyňu Eriku Ságovú, že si začal u príslušných štátnych inštitúcií overovať, či je to pravdivá správa a aký je dôvod pozastavenia stavebných prác.

„Keď bude poznať príčiny tohto stavu, aký momentálne je, tak bude on osobne informovať médiá,“ dodala. Rybníček pritom ešte na začiatku roka uviedol, že stavbu nemôže zastaviť žiaden politik. „Chcel by som vidieť politika, ktorý by si dovolil zastaviť alebo skomplikovať výstavbu mosta v Trenčíne, tak kľúčovej veci pre obyvateľov mesta a jeho návštevníkov. To by sa mu vrátilo nehoráznym spôsobom. Neviem si predstaviť, kto by našiel odvahu takýmto spôsobom ublížiť ľuďom v tomto meste,“ povedal v januári.

Nový cestný most má stáť približne dva kilometre južne od súčasného. Má sa stať aj diaľničným privádzačom na najväčšie trenčianske sídlisko Juh, povedie do rozširujúcej sa nákupnej zóny na výpadovke smerom na Prievidzu alebo Brno. Most bude zároveň 1. etapou juhovýchodného obchvatu mesta. Stavia ho združenie ZIPP-Strabag za vysúťaženú cenu približne 36 miliónov eur. Predpokladané stavebné náklady pritom boli 86 miliónov eur. Výstavba mosta je z 85 percent hradená z fondov Európskej únie.

Agentúra SITA oslovila aj Slovenskú správu ciest ako investora projektu, odpoveď však zatiaľ nedostala.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Rybníček