V utorok je Európsky deň melanómu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica
Foto: Ilustračné foto SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) – Európskym dňom melanómu je tradične 10. máj. Dermatológovia v tento deň upozorňujú na dôležitosť prevencie rakoviny kože. Jej najzhubnejšia podoba – malígny melanóm – však nie je iba strašiakom pokožky.

Každoročne ho oční lekári na Slovensku diagnostikujú niekoľkým tisíckam pacientov aj v ľudskom oku. Za jeho vznik môže genetika a vonkajšie príčiny vrátane agresívneho slnečného žiarenia.

Nebezpečenstvo zhubného melanómu oka je v tom, že v skorých štádiách nebolí a nemá žiadne príznaky. V rozvinutom stave sa pacientovi postupne alebo náhle zhorší videnie. Lekári ho obyčajne objavia náhodne. Malígny melanóm sa môže objaviť na povrchu oka (v oblasti viečok a spojiviek) alebo v jeho vnútri. V prvom prípade je viditeľný už v skorých štádiách. Vnútri oka býva ´nenápadnejší´, vyrastá z vrstvy sietnice.

Práve vnútroočný malígny melanóm sa vo väčšine prípadov zistí až v neskorom štádiu. Ak sa vyskytne na miestach, ktoré nie sú pre videnie také podstatné, môže rásť do relatívne veľkých rozmerov bez povšimnutia aj tri až päť rokov. Problémom objavenia nádoru v neskorých štádiách sú už metastázy na pľúcach, v mozgu, v pečeni a v kostiach.

Moderná očná chirurgia ponúka viaceré možnosti liečby malígneho melanómu. V minulosti sa veľké melanómy riešili radikálne – vybratím celého oka. Dnes pri splnení určitých kritérií (hĺbka, rozsah a lokalizácia v oku), sa nádor dá ošetriť aj laserovým žiarením. Druhou možnosťou je našitie rádioaktívneho žiariča na oko. Ide o jemný pliešok vo veľkosti cca 1 cm. Žiarením, ktoré uvoľňuje do okolia, dokáže nádor zničiť a zabrzdiť jeho rast.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať