Václav Klaus bude čeliť obžalobe z velezrady

Vaclav klaus
Foto: SITA/Diana Černáková

PRAHA 4. marca (WEBNOVINY) – Odchádzajúci český prezident Václav Klaus bude čeliť obžalobe z velezrady.

Za návrh hlasovalo 38 senátorov, ďalších 30 bolo proti. Známy euroskeptik sa stane prvou hlavou štátu v moderných dejinách ČR, ktorú obvinia.

Návrh na podanie žaloby predložila potrebná tretina prevažne ľavicových senátorov. Jednoznačne proti žalobe boli občianski demokrati, ktorí tento krok považujú za „oneskorené vyrovnávanie si účtov“. Cieľom je podľa kritikov dehonestovať Klausa, aby už nemohol vážne zasahovať do politického diania. Navrhovatelia tvrdili, že prostredníctvom žaloby chcú „stanoviť mantinely pre Klausovho nástupcu“.

Podľa podpredsedu ODS Jiřího Pospíšila zvíťazil v Senáte politický názor nad odborným. „Príde k poškodeniu dobrého mena Českej republiky v zahraničí,“ cituje jeho slová spravodajský portál Českej televízie.

Senátor za českých socialistov (ČSSD) Jiří Dienstbier ml. si myslí, že Klaus sa dopustil velezrady už pri odmietnutí ratifikovať tzv. Euroval. „Amnestia bola poslednou kvapkou,“ uviedol Dienstbier v rozhovore pre českú televíziu. Podľa neho Senát splnil svoju úlohu chrániť Ústavu ČR.

Velezradou je podľa českého zákona „konanie prezidenta smerujúce proti zvrchovanosti a celistvosti republiky ako aj proti jej demokratickému poriadku“. Trestom je strata prezidentského úradu a spôsobilosti opäť ho vykonávať. Odsúdený prezident tiež stráca nárok na plat po skončení funkcie.

Keďže Klausovi sa končí mandát, po prípadnom odsúdení by už nikdy nemohol kandidovať na Hrad a prišiel by tiež o všetky materiálne benefity, ktorému vyplývajú z funkcie hlavy štátu. V Česku má bývalý prezident po odchode z úradu nárok na mesačnú rentu 50-tisíc českých korún (vyše 1940 eur), nárok na preplatenie nákladov vo výške 50-tisíc českých korún, môže využívať ochranku a služobné auto.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jiří DienstbierVáclav HavelVáclav Klaus