Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, rast
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com
15. 06. 2018 7:15 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Väčšina obyvateľov Európskej únie hodnotí ekonomickú situáciu ako dobrú, podpora eura trhá rekordy

BRATISLAVA 15. júna (WebNoviny.sk) – Väčšina obyvateľov Európskej únie hodnotí hospodársku situáciu ako dobrú a budúcnosť vníma pozitívne. Dôvera v úniu silnie a podpora hospodárskej a menovej únie je na najvyššej úrovni.

Podľa nového prieskumu Eurobarometra, ktorý vo štvrtok zverejnila Európska komisia, čoraz viac občanov má pocit, že majú prospech z kľúčových politík únie a dve tretiny Európanov podporujú silnú EÚ, pokiaľ ide o obchod.

Európske hospodárstvo je v dobrom stave

Stav európskeho hospodárstva vníma pozitívne 50 % respondentov, čo je viac o 2 percentuálne body od jesene 2017, a negatívne 37 % opýtaných pri poklese o dva body. Ide o najvyšší podiel pozitívneho vnímania ekonomiky EÚ od roku 2007.

Až v 25 členských štátoch väčšina účastníkov prieskumu uviedla, že európske hospodárstvo je v dobrom stave, pričom vlani na jeseň to bolo v 23 krajinách únie. Od jesene 2017 sa pozitívne vnímanie zvýšilo v 21 členských štátoch.

Na Slovensku je hodnotené skôr negatívne

Pozitívne hodnotenie stavu národného hospodárstva na úrovni 49 % a pri náraste o jeden bod prvýkrát prevažuje nad negatívnym vnímaním so 47 % a poklesom o dva body.

„Toto však neplatí pre Slovensko, kde stav hospodárstva hodnotí pozitívne 41 % respondentov a negatívne 55 %,“ uviedla Ingrid Ludviková zo Zastúpenia EK na Slovensku.

Od jesene 2017 sa pozitívne vnímanie stavu hospodárstva zvýšilo v 18 členských štátoch, s najvyššou úrovňou v Portugalsku (43 %, rast o 10 bodov), v Írsku (79 %, plus 7 bodov), vo Fínsku (77 %, rast o 6 bodov) a v Litve (38 %, plus 6 bodov). Názory respondentov v jednotlivých členských štátoch sa líšia, napríklad, v Holandsku a Luxembursku považuje stav národného hospodárstva za dobrý až 93 % respondentov, zatiaľ čo v Grécku iba 2 %.

Podpora eura

Podpora pre hospodársku a menovú úniu a euro dosahuje rekordnú úroveň, pričom tri štvrtiny respondentov (74 %) v eurozóne podporuje jednotnú menu EÚ.

„V tomto ukazovateli je Slovensko nad priemerom EÚ, podporu euru a hospodárskej a menovej únii vyjadrilo až 77 % opýtaných,“ dodala Ludviková.

Jarný štandardný prieskum Eurobarometra 2018 sa uskutočnil prostredníctvom osobných rozhovorov od 17. do 28. marca. V rámci prieskumu bolo oslovených 33 130 respondentov z jednotlivých členských štátov EÚ a kandidátskych krajín.

Odporúčané články

Nedostatok pracovníkov ohrozuje výrobu, varujú podnikatelia a chcú ľahšie zamestnávanie cudzincov Centrálne banky sa musia sústrediť okrem cenovej aj na finančnú stabilitu

Neprehliadnite

Na súde s exministrom Ruskom v kauze prípravy vraždy Volzovej vypovedali Černák a Kaštan (aktualizované) Aktualizované: Starostovia a primátori zvolili nového predsedu ZMOS, na poste nahradí Michala Sýkoru Video: Švédsko cez štvrťfinále MS v hokeji 2019 neprešlo, Fínsko uspelo v gólovej prestrelke Ďalšia luxusná značka končí s kožušinami, na slovenských farmách sú týrané tisíce zvierat Prezident Kiska dávno nie je nadstranícky, podľa Tomáša už mal vybrať šiestich ústavných sudcov Tínedžerka Judita ide vo väzby, je obvinená z vraždy 16-ročného chlapca v Žiline Primátor Vallo predstavil nové poplatky a pravidlá v parkovacej politike Pôjdu študenti voliť? O Európskom parlamente sa dozvedajú aj z diskusných fór (podcast)

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.