Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.thinkstockphotos.com

Väčšina Slovákov nie je spokojná so svojím platom. Prieskum ukázal, koľko by chceli zarábať

BRATISLAVA 8. apríla (WebNoviny.sk) – Väčšina Slovákov nie je spokojná so svojím zárobkom a do ideálneho platu im chýba sto a viac eur. Vyplynulo to z prieskumu Poštovej banky. Pri otázke ideálneho príjmu vznikli pomyselné nožnice. Tí najchudobnejší chcú málo a tí najbohatší, naopak, najviac.

„Čím viac máme, tým viac míňame. Tí, ktorí zarábajú do 600 eur by boli spokojní aj so zárobkom hraničiacim s tisíckou. A tým, ktorí si každý mesiac tisícku zarobia, tisícka nestačí, potrebovali by aspoň 1 500 eur,“ uvádza Poštová banka.

Najnáročnejší sú Bratislavčania

Do ideálneho platu Slovákom podľa výsledkov prieskumu chýba sto a viac eur. Našinci by chceli zarábať v priemere aspoň o 100 eur viac ako je priemerná mesačná mzda za rok 2018. Ideálny príjem Slovákov je 1129 eur.

„Predstavy o ideálnom príjme sa líšia aj regionálne. Košičania a obyvatelia Banskobystrického kraja by sa v priemere uspokojili aj so mzdou do 1000 eur, všetci ostatní by chceli zarábať viac. Medzi najnáročnejších, v tomto smere, patria Bratislavčania. K spokojnému životu potrebujú niečo cez 1300 eur. Obyvateľom Trnavského kraja by stačilo zarábať aj o stovku menej,“ uvádza hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Ste spokojná/-ý so svojím platom?

Starší ľudia sú menej nároční

Najvyššie finančné predstavy o odmene za svoju prácu majú Slováci v produktívnom veku, teda 36 až 45 rokov. Tí uviedli odmenu 1200 eur. Platové požiadavky s pribúdajúcim vekom a pravdepodobne aj so znižujúcim sa úverovým zaťažením podľa Poštovej banky postupne klesajú. Ľuďom od 56 rokov stačí podľa výsledkov prieskumu zárobok pod tisíc eur.

Z prieskumu zároveň vyšlo, že plat nad tisíc eur má 39 % Slovákov. Väčšina, 61 % ekonomicky aktívneho obyvateľstva, dostáva výplatu s trojmiestnou sumou.

Navyše, Slovensko je v rámci EÚ podľa Poštovej banky stále na chvoste. Menej v priemere zarábajú už len v šiestich krajinách. Ide o Poľsko, Lotyšsko, Maďarsko, Litva, Rumunsko a Bulharsko. Najvyššiu priemernú mzdu, ktorá prekračuje hranicu 4 tis. eur, majú v Luxembursku, Dánsku a v Holandsku.

Ekonomiku potiahli dopyt a spotreba

Priemerná nominálna mzda za celý minulý rok prekročila na Slovensku tisíc eur, vzrástla o 6,2 % a predstavovala 1013 eur.

„Podpisoval sa pod to hlavne priaznivý ekonomický vývoj v minulom roku, ktorý bol najciteľnejší počas prvých troch kvartálov. Rast nášho HDP bol ťahaný ako zahraničným dopytom, tak aj domácou spotrebou. To sa prelievalo aj do pozitívneho vývoja na trhu práce, kde nezamestnanosť klesala a mzdy rástli. Firmy totiž museli ponúkať lepšie platové ohodnotenie, pokiaľ chceli získať kvalifikovaných pracovníkov,“ vysvetlila analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Prieskum pre Poštovú banku uskutočnila agentúra 2muse. Cieľovou skupinou bola reprezentatívna vzorka slovenskej populácie vo veku od 15 rokov. Išlo teda o 1 454 respondentov. Zber dát sa uskutočnil od 19. februára do 5. marca 2018.

Odporúčané články

Rast minimálnej mzdy je aj naďalej prioritou vlády, tvrdí Pellegrini a upozorňuje na ďalšie výzvy Rast miezd na Slovensku v rámci krajín V4 zaostával, najvyšší bol v Maďarsku

Neprehliadnite

Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy Primátor Mokoš menom nového prednostu úradu zaskočil Tatrancov a nebolo ani výberové konanie Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Zamestnanci U.S. Steel Košice budú zarábať viac, odbory sa dohodli s vedením Ak Čaputová nevymenuje troch ústavných sudcov, koalícia podľa Fica ďalšie mená nezvolí

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X