Väčšina Slovákov si priplatí za dane z nehnuteľností

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, euro, prasiatko, úspory
Foto: ilustračné, flickr.com

BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Väčšina miest na Slovensku v tomto roku zvyšovala dane z nehnuteľností.

Sadzby daní pritom podľa analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) vzrástli v 79 okresných mestách a mestských častiach Bratislavy oproti predchádzajúcemu roku v priemere o 13,5 %.

K zvýšeniu sadzieb pristúpilo v tomto roku 41 sledovaných miest a naopak sadzby znížili štyri mestá.

„Po štyroch rokoch stagnácie sledujeme vo väčšine okresných miest rast daní z nehnuteľností. Napriek tomu možno priemerný nárast týchto daní hodnotiť ako veľmi mierny,“ konštatuje výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina.

Samosprávy sa podľa jeho slov napriek dlhovej kríze a neistému vývoju príjmov verejných financií neodhodlali k výraznejšej diverzifikácii zdrojov svojich príjmov cez miestne dane.

Opatrným zvyšovaním k možnému riziku finančných ťažkostí

Peniaze
Foto: SITA/Igor Svítok

Opatrným zvyšovaním sadzieb daní z nehnuteľností samosprávy podľa aliancie síce šetria výdavky miestnych platiteľov v čase vysokej nezamestnanosti, no zároveň sa tým sami vystavujú riziku finančných ťažkostí, keďže výber dane z príjmov fyzických osôb, ktorá je najdôležitejším zdrojom financovania miest a obcí, môže zaostať za prognózami.

Z jednotlivých sadzieb daní z nehnuteľností zaznamenala v tomto roku najvýraznejší medziročný nárast daň z ostatných nebytových priestorov, a to medziročne o 29,5 %. Priemerná daň z ostatných stavieb vzrástla o 25,4% a daň zo stavieb určených na rekreáciu o 20,5 %.

Priemerná sadzba dane z bytov v slovenských mestách vzrástla v porovnaní s vlaňajškom o 13,7 %. Priemerné sadzby daní z nehnuteľností sú tak v porovnaní s rokom 2004, keď ich výšku určoval štát, podľa PAS viac ako dvojnásobne vyššie.

Na základe výsledkov analýzy zostavila PAS aj rebríček okresných miest podľa výšky daní z nehnuteľností v roku 2012. V skupine sledovaných miest sú najnižšie sadzby daní z nehnuteľností v Medzeve, Sobranciach a Gelnici. V prvej desiatke majú pritom najpočetnejšie zastúpenie obce východného Slovenska. Na opačnom konci rebríčka sa s relatívne najvyššími sadzbami umiestnili Bratislava so svojimi mestskými časťami, Senica a Trnava.

Niekde sa dane znížili

Bankovky, peňaženka
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

„Najvýraznejšie poklesli dane z nehnuteľností v Bardejove, Snine a Rimavskej Sobote. Naopak, najviac rástli v Žiline, Banskej Bystrici a Považskej Bystrici,“ dodáva PAS.

Význam miestnych daní bude v budúcnosti podľa PAS rásť. Podľa štatistík Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) dosiahli majetkové dane na Slovensku v roku 2009 výšku 0,4 % hrubého domáceho produktu (HDP), zatiaľ čo priemer krajín OECD bol 1,8 % HDP a EU15 dokonca 2,0 % HDP.

„Z tohto porovnania vyplýva, že majetkové dane na Slovensku sú relatívne nízke a perspektívne môžu byť pre samosprávy rastúcim zdrojom príjmov,“ uvádza PAS.

Podnikateľská aliancia Slovenska monitoruje vývoj daní z nehnuteľností od roku 2004, kedy právomoc stanovovať ich výšku prešla zo štátu na samosprávy. PAS združuje podnikateľské subjekty, ktoré dosahujú ročné tržby prevyšujúce 12 mld. eur, pričom zamestnávajú približne 64 tisíc pracovníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Róbert Kičina