Vakcín proti koronavírusu bude neúrekom, ale budeme hľadať koho zaočkovať?

Koronavírus, COVID 19, vakcína, očkovanie
Foto: ilustračné, SITA/Joseph Cress/Iowa City Press-Citizen via AP, File

Počet zaočkovaných proti koronavírusu na Slovensku stúpa len veľmi pomaly. Prvú dávku vakcíny zatiaľ dostalo niečo menej ako 800-tisíc ľudí a naďalej sú na očkovanie dlhé čakacie doby.

Záujem bude určite stúpať blížiacim sa dovolenkovým obdobím, keď vstúpia do platnosti aj tzv. COVID pasy, ktoré umožnia voľnejšie cestovanie.

Zatiaľ je to tak, ale bude záujem o očkovanie aj naďalej takto vysoký, alebo postupne sa zistí, že veľký počet občanov vôbec nechce prijať niektorú z ponúknutých vakcín? Pozrime sa na skúsenosť zo zahraničia.

V Srbsku sa očkujú predovšetkým čínskou vakcínou

Srbsko je krajinou, ktorú všetky média označujú ako jednu z najúspešnejších vo vakcinácii obyvateľstva. K pondelku 5. marca je prvou dávkou zaočkovaných 26 percent populácie a druhú už má takmer 20 percent. Na prvý pohľad fantastické, ale je to naozaj tak?

Viac o téme: Koronavírus

Na začiatok treba hneď pripomenúť, že viac ako 70 percentám obyvateľov je podaná čínska vakcína Sinopharm, ktorá ešte ani len nepožiadala Európsku úniu (EÚ) o povolenie, v Srbsku ho však dostala za niekoľko dní.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Doteraz do krajiny prišlo takmer 3,5 milióna dávok vakcín, z čoho asi 2,5 milióna z Číny a takmer 250-tisíc z Ruska. Viacerí zahraničnopolitickí analytici tvrdia, že ide o jasný príklad zneužitia politickej stratégie v súvislosti s nebezpečnou pandémiou.

Svedčí o tom aj to, že autoritárny prezident Aleksandar Vučić alebo premiérka Ana Brnabić boli na letiskách osobne privítať vakcíny z týchto krajín. Pripomeňme, že aj už bývalý slovenský premiér Igor Matovič s „veľkou slávou“ osobne privítal ruský Sputnik V. na letisku v Košiciach. Svedčí to asi o spôsobe dodania očkovacích látok a zámeroch týchto krajín.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aleksandar VučičIgor Matovič
Firmy a inštitúcie AstraZenecaSputnik V