Vakcína proti COVID-19 od spoločnosti Moderna sa dnes začína distribuovať v rámci EÚ. Preprava vakcíny bude zabezpečená globálnou logistickou spoločnosťou Kuehne + Nagel

Vial Of Covid 19 Vaccine In A Medical Research Lab
Foto: Getty Images

Prvé dodávky vakcíny proti COVID-19 od americkej biotechnologickej spoločnosti Moderna sa začínajú do členských štátov EÚ a Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) distribuovať už v pondelok 11. januára 2021. Všetky zásielky vakcíny Moderna budú uskutočňované poprednou svetovou logistickou spoločnosťou Kuehne + Nagel a budú pochádzať z jej centralizovaného farmaceutického centra v Európe.

Výrobu očkovacej látky Moderna realizuje spoločnosť Lonza vo svojej továrni vo Švajčiarsku, aseptickú výrobu liekového produktu a plnenie má na starosti spoločnosť ROVI v Španielsku. Dodatočnú aseptickú výrobu a plnenie poskytne aj spoločnosť Recipharm vo Francúzsku v prvej polovici roku 2021.

„Toto je skutočne vzrušujúci míľnik a sme hrdí na úlohu, ktorú bude vakcína spoločnosti Moderna hrať pri riešení tejto pandémie v Európe. Distribúcia v rámci EÚ je jednou z najväčších logistických úloh, ktorým spoločnosť Moderna čelila od založenia tejto platformy pred desiatimi rokmi. Som v úžase nad oddaným tímom, ktorý nás sem dotiahol, a vďačím všetkým partnerom, dodávateľom a Európskej komisii za ich pomoc a podporu na tejto ceste,“ uviedol Dan Staner, viceprezident a riaditeľ pre región EMEA spoločnosti Moderna.

Dňa 18. decembra 2020 Európska komisia využila možnosť objednať si ďalších 80 miliónov dávok vakcíny proti COVID-19 od spoločnosti Moderna, čím potvrdila svoj celkový záväzok k objednávke až 160 miliónov dávok v roku 2021. Následne na základe odporúčania Európskej agentúry pre lieky (EMA) Komisia 6. januára 2021 vydala podmienečné povolenie na uvedenie vakcíny na trh za účelom aktívnej imunizácie a prevencie ochorenia COVID-19 spôsobeného vírusom SARS-CoV-2 u ľudí starších ako 18 rokov. K dnešnému dňu bola distribúcia vakcíny spoločnosti Moderna povolená aj v USA, Kanade, Izraeli a Spojenom kráľovstve. Povolenia na uvedenie na trh udelili aj Island a Nórsko.

Informačný servis

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom