Vaše hlasy nemajú žiadnu váhu, odkázal europoslancom Erdogan

Recep Tayyip Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: SITA/AP

ANKARA 23. novembra (WebNoviny.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu povedal, že nadchádzajúce hlasovanie Európskeho parlamentu (EP) o tom, či má Európska únia zmraziť prístupové rokovania s Tureckom nemá pre jeho krajinu „žiadnu váhu“. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Erdogan na konferencii Organizácie islamskej spolupráce zdôraznil, že „nech bude výsledok akýkoľvek, v našich očiach nemá toto hlasovanie žiadnu váhu“. Poslanci EP by mali vo štvrtok hlasovať o tom, či má EÚ prerušiť prístupové rokovania s Tureckom, ktoré sa začali v roku 2005, kvôli bezprecedentne tvrdému postupu Ankary voči oponentom po júlovom neúspešnom vojenskom prevrate. Výsledok hlasovania nebude záväzný pre ďalšie orgány EÚ.

„Samotný fakt, že sa v Európskom parlamente uskutoční takéto hlasovanie, ukazuje, že ochraňuje teroristické organizácie a podporuje ich,“ citovala Erdogana tlačová agentúra DPA. Následne poznamenal, že zakázaná Strana kurdských pracujúcich (PKK) má povolené otvorene fungovať iba v EÚ. „Bezpochyby, teroristi sa v tejto chvíli pohybujú voľne v mnohých európskych krajinách. Mnohé európske krajiny pomáhajú teroristom a poskytujú im útočisko,“ dodal.

Členské krajiny EÚ vyjadrili obavy z postupu Turecka po neúspešnom puči, ktorý vyústil do masových čistiek, zatýkania novinárov a politikov a zatvárania médií.

Erdogan nedávno vyzval EÚ, aby rozhodla o štatúte jeho krajiny do konca tohto roka. Ako alternatívu k EÚ dnes navrhol pripojenie Turecka k Šanghajskej organizácii spolupráce, ktorej členmi sú aj Rusko a Čína.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan
Firmy a inštitúcie Európsky parlament