Vážnemu sa nepozdáva zámer predať podiely štátu v SAD

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Poslanec Národnej rady SR za stranu Smer - Sociálna demokracia (Smer-SD) Ľubomír Vážny Foto: SITA/Dušan Hein

Čo chcela vláda sprivatizovať

Vláda plánovala sprivatizovať najmä šesť teplárenských spoločností v Bratislave, Trnave, Žiline, Martine, vo Zvolene a v Košiciach. Predané mali byť aj minoritné podiely štátu v 17 autobusových spoločnostiach a tiež akcie Slovak Telekomu, Burzy cenných papierov v Bratislave, podiely v spoločnostiach DMD Group, Kúpele Sliač, Poliklinika Tehelná Bratislava a Bardejovské kúpele.

BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) – Pôvodný zámer súčasnej vlády na predaj menšinových podielov štátu v 17 autobusových spoločnostiach kritizoval poslanec parlamentu Ľubomír Vážny (Smer-SD). Podľa neho sa vláda vybrala cestou rozpredaja bez toho, aby mala jasne zadefinovanú minimálnu obslužnosť územia a uskutočnenú harmonizáciu železničnej a cestnej dopravy. „Výpredaj by znemožnil zabezpečiť koncepčné riešenie vo verejnej osobnej doprave,“ uviedol exminister dopravy pre agentúru SITA.

Menšinové podiely štátu v autobusových prepravcoch (SAD) nemajú podľa Vážneho patričnú hodnotu. „Súčasní vlastníci majú svoje právomoci v rozhodovaní zafixované,“ dodal opozičný politik.

Rozhodnutie vlády v rokoch 2001 a 2002 o transformácii autobusových podnikov na akciové spoločnosti a ich následnom predaji považuje za neodvrátiteľné chybné kroky. „Otázni sú taktiež alternatívni dopravcovia, či už iné druhy dopráv alebo súkromníci, ktorí SAD-kám konkurujú,“ poznamenal ďalej Vážny. Problematiku verejnej autobusovej dopravy podľa neho určite nemožno riešiť len odpredajom štátnych podielov.

Poslanec parlamentu Ondrej Matej (SDKÚ-DS) súhlasil s rozhodnutím Fondu národného majetku pozastaviť výber poradcu pre plánovaný predaj zvyšných podielov štátu v autobusových firmách. „Toto je citlivá otázka z pohľadu regionálneho pôsobenia jednotlivých SAD-iek, preto v tomto prípade súhlasím s rozhodnutím fondu,“ vyhlásil pre agentúru SITA.

Fond národného majetku po páde vlády pozastavil privatizáciu podnikov, v ktorých mal štát účasť. Predsedníčka výkonného výboru fondu Anna Bubeníková po porade s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS) oznámila, že fond pozastavil proces súvisiaci s privatizáciou spoločností s jeho majetkovou účasťou. Proces privatizácie pri väčšine spoločností bol iba v štádiu vyhlásenia medzinárodných tendrov na výber privatizačných poradcov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna BubeníkováĽubomír VážnyOndrej Matej