Vedci opätovne spustili Veľký hadrónový urýchľovač

LHC

BRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINY) – Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) znovu spustili po 14-mesačnej prestávke, počas ktorej prístroj opravovali. V súčasnej dobe urýchľovač už funguje a protónové lúče v ňom obiehajú. Ak všetko pôjde podľa plánu tak sa vedci z CERNu už cez víkend pokúsia dosiahnuť rekordnú lúčovú energiu 1,2 biliónov elektrónvoltov.

Ide o najväčší prístroj na svete umiestnený v kruhovom tuneli dlhom 27 kilometrov, ktorý sa nachádza v hĺbke 50 až 150 metrov pod povrchom švajčiarsko-francúzskeho pohraničia. Vedci museli opraviť približne 200 elektrických pripojení a nahradiť desiatky obrovských supervodivých magnetov, ktoré poháňajú častice tak, aby dosiahli rýchlosť svetla. Vedci urýchľovač vyvinuli, aby vytvorili podmienky podobné Veľkému tresku. Prístroj by ma roztrieštiť o seba protónové lúče, aby tak mali vedci možnosť nahliadnuť na podstatu vzniku vesmíru.

Veľký hadrónový urýchľovač po prvýkrát spustili 10. septembra 2008, ale už o deväť dní nastali nečakané technické problémy a museli ho odstaviť.

Informáciu zverejnil internetový portál bbc.co.uk.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie CERN Európska organizácia pre jadrový výskum