Vedcov inšpirovali pri zaceľovaní rán pavúky, „lepiacu pásku“ zatiaľ testujú na tkanivách prasiat a krýs

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
operácia

Príkladom z prírody, konkrétne spôsobom, ako pavúky vylučujú „lepidlo“ na chytenie koristi v daždi, sa vedci inšpirovali pri vytvorení obojstrannej pásky na spojenie tkaniva po operáciách.

Vedci sa inšpirovali pavúkmi

Tím vedcov z amerického Massachusetts Institute of Technology si všimol, ako pavúčí sekrét absorbuje vodu, čo im pomáha pri zabezpečení si potravy. Lepiaca páska dokáže to isté a počas testovania na prasacej koži a pľúcach sa ukázala ako účinná v priebehu niekoľkých sekúnd.

Podľa vedcov je potrebný ďalší výskum, no v budúcnosti by páska mohla nahradiť klasické šitie. Od pokusov na ľuďoch však vedcov delí ešte niekoľko rokov. Informuje o tom britská BBC.

Tkanivo v tele je zložité zaceliť, pretože voda na jeho povrchu ho robí klzkým. Stehy, s pomocou ktorých drží rana pohromade, nefungujú vždy dobre a môžu spôsobiť infekcie a bolesti.

Zatiaľ čo lepidlu na tkanivo, ktoré už existuje, môže trvať dlho, kým začne pôsobiť a tiež sa môže dostať mimo želaného tkaniva.

Pásku testujú na tkanivách prasiat a krýs

Pavúky vylučujú lepkavú látku, ktorá obsahuje nabité polysacharidy absorbujúce takmer okamžite vodu z povrchu hmyzu, pričom zanechajú malé suché políčko, na ktoré sa potom môže lepidlo zachytiť.

Vedci podobným spôsobom použili na páske kyselinu polyakrylovú, aby absorbovala vodu z tkaniva a následne ho pomocou lepidla rýchlo zacelila. Pridaním želatiny alebo chitosanu (polysacharid zo schránok kôrovcov, pozn. SITA) si páska v závislosti od potreby udrží po niekoľko dní alebo mesiacov svoj tvar.

Vedci teraz pásku testujú na rôznych tkanivách krýs a prasiat, vrátane tenkého čreva, pečene a kože. V budúcnosti by mohli lekári pásku využiť aj na pripevnenie lekárskych zariadení na orgány, čím by sa predišlo ich perforácii.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať