Veľký glóbus pre Janku, malý pre Ligetyho

Carlo janka

GARMISCH-PARTENKIRCHEN 12. marca (WEBNOVINY) – Švajčiar Carlo Janka sa stal prvýkrát v kariére víťazom Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach. Zisk svojho premiérového veľkého glóbusu spečatil 23-ročný zjazdár z Obersaxenu piatkovým triumfom vo finálovom obrovskom slalome sezóny 2009/10 v nemeckom Garmisch-Partenkirchene. Jeho hlavný súper Rakúšan Benjamin Raich skončil až na 8. mieste a celkovo zaostáva za Švajčiarom o 106 bodov, ktoré už nemôže v sobotňajšom záverečnom slalome nijakým spôsobom získať. Raich prišiel o veľký glóbus takmer rovnako nešťastne ako pred rokom, keď ho musel v poslednej chvíli prepustiť Nórovi Akselovi Lundovi Svindalovi. Druhé miesto v piatkovom obráku na Kandahare 2 obsadil Talian Davide Simoncelli (+0,31) a tretiu priečku si podelili Rakúšan Philipp Schörghofer a Američan Ted Ligety (+0,57).

Nový sezónny kráľ Janka zvíťazil v práve vrcholiacej zime v šiestich pretekoch Svetového pohára a vo svojom obľúbenom obrovskom slalome pridal aj olympijské zlato z Whistleru. „Čo povedať? Bola to pre mňa fantastická sezóna, ktorej záver som si nemohol lepšie predstaviť. Som veľmi šťastný, aj keď dnes som bol na štarte dosť nervózny, lebo som mal v hlave mix rôznych myšlienok,“ zdôveril sa Carlo Janka v prvej reakcii pre fis-ski.com.

V piatok spoznal svojho majiteľa aj malý glóbus za celkový triumf v hodnotení obrovského slalomu. Získal ho Američan Ted Ligety, ktorému stačilo v záverečných pretekoch sezóny v tejto najtechnickejšej disciplíne na poistenie dominantného postavenia aj tretie miesto. Rovnakú trofej a rovnako v obrovskom slalome si vybojoval aj v sezóne 2007/2008.