Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Smrť Ježiša si kresťania pripomenuli nesením krížov mestom
Dobrovoľníci z farnosti Prešov - Nižná Šebastová si pripomenuli smrť Ježiša Krista počas živej krížovej cesty so súdom a ukrižovaním. Foto: SITA/Viktor Zamborský
25. marca 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Veľký piatok je deň utrpenia a ukrižovania Ježiša Krista

BRATISLAVA 25. marca (WebNoviny.sk) – Veľký piatok, ktorý si kresťania pripomínajú, je deň utrpenia, ukrižovania a smrti Ježiša Krista. V rímskokatolíckych chrámoch sa v tento deň neslúži svätá omša, oltáre sú bez chrámového rúcha.

Všetci veriaci sa postia od mäsitých pokrmov a najesť sa možno za deň len raz do sýtosti. Je to deň osobitne zasvätený spomienke Ježišovho utrpenia a smrti na kríži.

Je to deň pôstu, pokánia a jediný deň roka, keď sa neslávi eucharistická obeta. Namiesto nej sa koná liturgia umučenia Pána, ktorá pozostáva z bohoslužby slova, slávnostnej modlitby veriacich, z poklony Svätému krížu a sv. prijímania. Ježišovu smrť nám pripomína aj liturgická farba – farba krvi. V tento deň sa čítajú alebo spievajú pašie.

Odporúčané články

Počas blížiacich sa sviatkov bude na cestách viac policajtov Veriaci východnej cirkvi nespievajú na Kvetnú nedeľu pašie

Témy

Diskusia

ateista Marušic (Neregistrovaný) | dnes 13:33 +++++++++++++++++++++++ Iba reflekce Každý z nás nějak reaguje na osoby a na situace, s nimiž se střetává v každodenním životě. Naše reakce jsou kladné i záporné. Tento základní princip platí bez rozdílu, ať už jde o náš vztah k rodině, přátelům a spolupracovníkům... SergejStokurev Ťahaj do prdele s tvojim vôltairom Marušic Ježiš (pokiaľ vôbec existoval) bol Židom, ako aj ľudia okolo neho. Z hľadiska židovskej tradície významnú úlohu nehral, Židia ho neuznali ako mesiáša, za ktorého ho považujú kresťania. Vlastne až v 20. storočí sa vrátil do tej svojej rodiny, keď... divne "najesť sa možno za deň len raz do sýtosti" Doteraz som bol v mylnom domneni, ze DO SYTOSTI sa na Velky Piatok veriaci krestan nikdy nenaje. Co to znamena "do sytosti" ? Ze uz nepocitujem hlad, alebo ze uz na...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...