Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pochod Pride
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Atmosféra na námestí SNP počas pochodu s názvom PRIDE BB – Prechod na rovnosť organizovaného na podporu rovnosti práv LGBTI komunity. Foto: SITA/Peter Rusko

Veľvyslanectvá sa pripojili k Dúhovému pochodu, chcú chrániť práva všetkých ľudí bez rozdielu

Tridsaťšesť veľvyslanectiev sa pripája k oslavám Pride a zdôrazňuje svoj záväzok chrániť a obhajovať ľudské práva všetkých ľudí bez rozdielu. V spoločnom vyhlásení konštatujú, že k podujatiu sa pripoja ako medzinárodní priatelia a partneri Slovenskej republiky.

Ako je uvedené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv, všetci ľudia sa rodia slobodní a rovní v dôstojnosti a právach bez ohľadu na odlišnosti akéhokoľvek druhu. Naše vlády uznali túto skutočnosť za základnú pravdu. Stojíme za príslušníkmi LGBTI+ komunity a za právom všetkých osôb na využívanie ich základných slobôd. Potvrdzujeme takisto zásady Charty základných práv Európskej únie, ktorá zakazuje diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie,“ uviedli signatári vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytlo veľvyslanectvo Spojených štátov amerických v Bratislave.

Každý si zaslúži bezpečné prostredie

Veľvyslanectvá vo vyhlásení uvádzajú, že uznávajú významné prínosy LGBTI+ osôb pre spoločnosť. „Vítame úsilie zamerané na ochranu a presadzovanie ľudských práv všetkých ľudí v Slovenskej republike, vrátane LGBTI+ osôb, a zároveň povzbudzujeme vládu v tom, aby podporovala iniciatívy smerujúce k zvýšeniu miery tolerancie v slovenskej spoločnosti. Každý si zaslúži bezpečné prostredie bez násilia a obťažovania. Presadzovanie rovnosti je v súlade s medzinárodnými záväzkami našich vlád. Povzbudzujeme každého, aby podporoval a presadzoval všetky ľudské práva pre všetkých ľudí. Inkluzívna a rozmanitá spoločnosť založená na rovnosti, rešpekte a slobode je v prospech všetkých,“ zdôraznili.

Podľa signatárov Dúhový pochod Pride v Banskej Bystrici 29. júna a Dúhové pochody v Bratislave 20. júla a v Košiciach 24. augusta spolu s ďalšími podujatiami Pride sú oslavou významných prínosov LGBTI+ osôb pre spoločnosť a podporujú rešpekt pre všetkých ľudí.

Veríme, že tieto podujatia budú aj ďalej napomáhať šíreniu pozitívnych spoločenských postojov voči LGBTI+ členom rodiny, susedom, kolegom a priateľom,“ napísali veľvyslanectvá vo vyhlásení.

Vytváranie obrazu nepriateľa

Organizátori 9. ročníka festivalu Dúhový Pride Bratislava zverejnia výzvu slovenskej politickej reprezentácii a budú pre ňu hľadať podporu ľudí.

Politikov vyzývajú, aby sa v predvolebných kampaniach zdržali akýchkoľvek nenávistných prejavov, nevytvárali z LGBT ľudí na základe falošných tvrdení obraz nepriateľa a kultivovali verejnú diskusiu smerom k hľadaniu riešení na zlepšenie života všetkých ľudí na Slovensku.

Takisto ich vyzývajú, aby pre páry rovnakého pohlavia zákonom ustanovili podmienky na štátom uznané uzavretie ich rodinného spolužitia a formu obradu pred orgánom štátu, ktorým ho štát akceptuje. Dúhový Pride bude v sobotu v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí od 15:00.

Odporúčané články

Exprezident Kiska a prémier Pellegrini neprídu ani na Pride, ani na pochod Hrdí na rodinu Patakyová na Dúhovom Pride upozorní, že treba hľadať riešenia pre dôstojný život homosexuálnych párov

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Zomrel jeden zo siedmich velikánov, Talian Gimondi ovládol všetky tri podujatia Grand Tour Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Leteckí záchranári ratovali trojročného chlapčeka, mal poranenú hlavu aj obe nohy Zomrel americký herec Peter Fonda, hviezda filmu Bezstarostná jazda

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X