Foto: Slovensko sa rozlúčilo s hercom Mariánom Labudom (†73)

Marián Labuda: Posledná rozlúčka v SND
Vystavená rakva s pozostatkami zosnulého herca Mariána Labudu počas poslednej rozlúčky v novej budove Slovenského národného divadla (SND). Dlhoročný člen Činohry SND, Divadla na Korze i Novej scény a filmový herec Marián Labuda zomrel v piatok 5. januára vo veku 73 rokov. Bratislava, 12. január 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 12. januára, 14:43

BRATISLAVA 12. januára (WebNoviny.sk) – Verejnosť, priatelia, blízki i kolegovia z divadla a filmu dnes vzdali posledný hold osobnosti a herectvu zosnulého Mariána Labudu (28. októbra 1944, Hontianske Nemce – 5. januára 2018, Borinka pri Bratislave).

Na poslednú rozlúčku s umelcom, ktorý vo veku 73 rokov skonal minulý piatok, prichádzali od 10:30 do novej budovy Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave davy ľudí. Zapisovali sa do kondolenčnej knihy, kládli smútočné kytice a klaňali sa umeniu Mariána Labudu priamo na doskách Činohry SND.

Poslednú rozlúčku, ktorú v priamom prenose od 11:00 vysielal verejnoprávny RTVS na Jednotke, otvorila Ave Maria v podaní huslistu Petra Michalicu a klaviristky Viery Bartošovej.

Následne na doskách, ktoré znamenajú svet, pripomenul majstrovstvo zosnulého herca rad jeho divadelných a filmových spolupútnikov, medzi nimi napríklad herci a dlhoroční priatelia Martin Huba, Milan Kňažko a Emília Vášáryová i legendárny český komik Bolek Polívka.

„Odchádza od nás herec mnohorakého talentu,“ povedal v úvode poslednej rozlúčky generálny riaditeľ SND Marián Chudovský a predstavil bohatú profesionálnu dráhu Mariána Labudu. Za národné divadlo sa so zosnulým príhovorom rozlúčil i nový šéf Činohry SND Michal Vajdička a za rodákov z Hontianskych Nemiec starosta obce Jozef Nemec.

Mali sme sa radi, povedal Kňažko

V živote Mariána Labudu bola tým hlavným vždy rodina, zaspomínal člen Činohry SND Martin Huba na Labudu, s ktorým ho pojilo 50-ročné priateľstvo. Labuda podľa jeho slov, napriek svojej plachosti a tréme, keď vyšiel na javisko, nikdy necúvol a z javiska odchádzal ako víťaz.

Bol urputný a ušľachtilý, čo mu okrem iného pomohlo aj pri horolezeckých výkonoch, zaspomínal Huba, podľa ktorého “každý vnímavý človek, ktorý videl Mariána hrať – stal sa múdrejším“.

Na jedinečné vlastnosti a humor zaspomínal v príhovore k smútočnému zhromaždeniu i ďalší vyše 50-ročný priateľ Labudu a jeho herecký kolega Milan Kňažko. S Labudom si hlboko rozumeli, mali spoločné názory i humor. „Mali sme sa radi,“ vyjadril sa Kňažko. Ako „verná fanynka“ sa Mariánovi Labudovi, dlhoročnému kolegovi i rodinnému priateľovi, prihovorila i Emília Vášáryová.

Polívka ho obdivoval pre jeho vlastnosti

Na svojho priateľa prišiel na prvú činohernú scénu zaspomínať a pokloniť sa mu i známy český herec, komik Bolek Polívka, ktorý Labudu obdivoval pre jeho vlastnosti, temperament a pevnú vieru. PolíNa hercovu veľkú stopu v československom, slovenskom i českom filme upozornili režiséri Juraj Nvota a Martin Šulík. Nvota medzi iným pripomenul vždy pevnú občiansku pozíciu zosnulého umelca.

Šulík zas, rovnako ako Labudov kolega z Činohry SND Dušan Jamrich, upriamil pozornosť na Labudove briskné stĺpčeky v televíznej prílohe denníka SME TV OKO. So smútočnými príhovormi vystúpili aj herci František Kovár a za najmladšiu hereckú generáciu Jana Kovalčíková a Daniel Fischer.

Ich slová a spomienky doplnilo niekoľko blokov so zostrihmi z divadelných, filmových a televíznych titulov, v ktorých si Labuda zahral počas viac ako 50 rokov.

Marián Labuda zomrel v piatok 5. januára vo veku 73 rokov. Skolaboval ráno, keď odchádzal zo svojho domu v Borinke neďaleko Bratislavy a prišlo mu zle pri nastupovaní do auta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bolek PolívkaEmília VášáryováJuraj NvotaMarián ChudovskýMarián LabudaMartin HubaMartin ŠulíkMilan Kňažko