Verejný dlh Slovenska stúpol, ministerstvo sľubuje pokles

Kríza, peniaze, euro
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) – Slovenský verejný dlh v druhom štvrťroku podľa štatistík Eurostatu stúpol na 58 % hrubého domáceho produktu.

Na konci prvého kvartálu hrubý dlh verejnej správy predstavoval 55,2 % výkonu ekonomiky. Rezort financií však stále tvrdí, že verejný dlh na konci tohto roka hranicu 55 % neprevýši a bude pri očakávanej úrovni 54,3 % hrubého domáceho produktu.

Okrem riadnych splátok dlhopisov totiž plánuje aj predčasné odkupy cenných papierov. Pri prekročení 55 % by sa totiž spustili ďalšie opatrenia z dlhovej brzdy, vrátane nutnosti viazania 3 % verejných výdavkov.

Podľa šéfa Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií Martina Filka za nárastom dlhu v prvom polroku stojí predovšetkým naakumulovanie zdrojov z predaja štátnych cenných papierov. Z emisií štátnych dlhopisov to bolo bezmála 7 mld. eur a štátnych pokladničných poukážok ďalších 250 mil. eur.

„Nárast emisií sa súčasne prejavil aj v zvýšení hotovostnej rezervy z hodnoty 3,2 mld. eur koncom roka 2012 na 6,3 mld. eur na konci druhého kvartálu. Rezerva na konci obdobia pokrývala potreby na financovanie štátu počas 9 mesiacov, dlhodobý priemer bol 4 mesiace,“ uviedol Filko.

Štát tak môže v druhom polroku dlh znížiť redukovaním rezervy. Takýmto spôsobom sa má dopracovať k spomínanému koncoročnému dlhu 54,3 % hrubého domáceho produktu. „Hlavnými faktormi, ktoré prispejú k poklesu, sú riadne splátky dlhopisov a štátnych pokladničných poukážok v sume 1,5 mld. eur a plánované predčasné odkupy vo výške 1,4 mld. eur,“ konštatuje šéf IFP. V druhom polroku sa pritom podľa neho predpokladajú emisie štátnych cenných papierov za 362 mil. eur a prijatie úverov v sume 350 mil. eur.

Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec pripisuje pokračujúci rast verejného dlhu hospodárskej politike súčasnej vlády. „Nikdy doteraz sme nemali takéto čísla a vláda jednej strany pokračuje v ruinovaní krajiny, v zadlžovaní, v zlom hospodárení, plytvaní,“ vyhlásil na stredajšom brífingu. Preto je podľa Štefanca načase zmeniť vládnu politiku, znížiť dane, zmeniť pracovné práva a začať zodpovedne hospodáriť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Štefanec
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR