Veritelia môžu zablokovať dohodu o ukrajinskom dlhu

Ukrajina
Miera inflácie na Ukrajine by mohla podľa Svetovej banky tento rok dosiahnuť 40 percent. Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 18. septembra (WebNoviny.sk) – Držitelia ukrajinských cenných papierov, ktoré sú splatné v tomto roku, majú dosť veľký podiel na tom, aby zablokovali reštrukturalizačný plán dlhu v hodnote 18 miliárd USD, s ktorým nesúhlasia.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Správy, podľa ktorých takýto veritelia nemajú dostatočný podiel na zablokovanie dohody, sú podľa právnych zástupcov veriteľov nepresné. Informovali o tom právni zástupcovia skupiny držiteľov cenných papierov splatných v septembri a v októbri.

O tom, že títo veritelia nemajú dostatočný podiel, hovorila v septembri pre agentúru Bloomberg ministerka financií Natalia Jaresková. „Ministerka financií mala nesprávne informácie,“ uviedla právnická firma Shearman & Sterling. „Naši klienti mali blokujúci podiel a stále majú,“ doplnila.

Minulý týždeň spoločnosť Shearman vyhlásila, že dohoda by bola nespravodlivá, ak by cenné papiere splatné tento rok Ukrajina neuhradila v najkratšom navrhovanom termíne. Klienti spoločnosti Shearman však sú pripravení dohodu podporiť. Chcú však spravodlivé podmienky medzi veriteľmi.

„Naši klienti veria, že jediná prekážka k citlivému riešeniu je to, že skupina veriteľov, ktorú zastupuje firma Franklin Templeton, ich odmietla zaangažovať,“ uviedla spoločnosť Shearman. Zároveň dodala, že nie sú pravdivé tvrdenia Jareskovej pre Bloomberg, že skupina veriteľov pod vedením Franklin Templeton konzultovala dohodu s klientmi firmy Shearman & Sterling.

Ukrajina sa v auguste dohodla na reštrukturalizácii dlhu, ktorá obsahuje odpísanie 20 percent hodnoty istiny.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom