Viac ako 20-tisíc obyvateľov dostalo nový vodovod

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Artézska studňa
Nefunkčné staré sovietske zariadenie Foto: ADRA

VEĽKÝ KRTÍŠ 15 decembra (WEBNOVINY) – Zhruba 20-tisíc obyvateľov 36 obcí južnej časti okresu Veľký Krtíš už nebude odkázaných na nekvalitnú vodu z domových studní a kupovanie balenej pitnej vody, ale môžu sa pripojiť na verejný vodovod s kvalitnou pitnou vodou.

Umožní im to nová vodovodná sústava, ktorej výstavbu dnes slávnostne ukončila Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS). Okrem pripojenia pre 36 obcí priniesla tiež vylepšenie vodovodnej infraštruktúry a tým spoľahlivosti dodávok pitnej vody v ďalších 14 obciach a meste Veľký Krtíš, ktoré boli na verejný vodovod napojené už predtým.

Ako uviedol generálny riaditeľ StVS Vladimír Svrbický, celková cena diela bola takmer 47,159 milióna eur z čoho Európska únia poskytla z Kohézneho fondu 19,6 milióna a štát zo svojho rozpočtu sedem miliónov eur. Európska únia totiž odsúhlasila oprávnené náklady projektu na úrovni 28 miliónov eur, z čoho 70 percent poskytla z Kohézneho fondu a finančná spoluúčasť štátu bola 25 percent. Zvyšných päť percent, ale aj všetky náklady nad rámec finančného memoranda, hradila StVS ako konečný prijímateľ.

Z 3 900 prípojok funguje zatiaľ 30%

Výstavba vodovodnej sústavy sa začala na jar 2008, dodávateľom stavby boli Vodohospodárske stavby Bratislava a Hydroekol Dolný Kubín. Celkovo vybudovali 270 kilometrov vodovodnej siete, zrekonštruovali 13 kilometrov hlavného privádzača vody z Hriňovej a 1,16 kilometra privádzača Modrokamenských uhoľných baní. Hlavným zdrojom vody v sústave je vodná nádrž Hriňová, ďalšími menšími Ľuboreč a Opava. Obyvatelia sa postupne napájajú, zo zhruba 3 900 plánovaných prípojok už funguje zhruba 30 percent. Svrbický predpokladá, že všetkých 20-tisíc obyvateľov by mohlo byť pripojených do roku 2015.

Podľa Magdy Kovácsovej z odboru hygieny životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Veľkom Krtíši bude nová vodovodná sieť obrovským prínosom v ochrane zdravia, keďže ľudia budú mať možnosť piť mikrobiologicky vyhovujúcu vodu. Voda z domových studní v týchto obciach totiž nie je vhodná na pitie. „V tomto roku z 39 odobratých vzoriek iba štyri vyhovovali mikrobiologicky a päť vyhovovalo z hľadiska obsahu dusičnanov,“ uviedla Kovácsová s tým, že voda z domových studní je nebezpečná hlavne pre malé deti. Často sú v nej okrem dusičnanov prekročené aj limity dusitanov, amoniaku, železa či mangánu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať