Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Knaz cirkev kríž
Foto: SITA/AP
15. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Viac ako 60 percent Slovákov by uvítalo, aby sa kňazi ženili

BRATISLAVA 15. augusta (WEBNOVINY) – Kňazi by nemali žiť v celibáte, ale malo by im byť dovolené ženiť sa.

Podľa výskumu Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) s názvom Demokratickosť a občania na Slovensku si to myslí väčšina opýtaných Slovákov – 62 percent. Naopak, celibát pre kňazov chce 18,4 percenta respondentov.

Evanjelici sú častejšie za sobáše

Sociológ a autor výskumu Milan Zeman tvrdí, že najvyššiu mieru súhlasu v tejto otázke prejavujú prihlásení k evanjelickej cirkvi (87 percent zo všetkých evanjelikov), gréckokatolíci (84 percent), prihlásení k malým náboženstvám (81 percent), ale aj rímski katolíci (58 percent z prihlásených). „Teda aj v katolíckej cirkvi, v ktorej je toto problematická téma, je viac ako polovica z oslovených katolíkov za túto možnosť,“ hovorí Zeman.

Rovná tretina opýtaných je za to, aby mohli byť ženy vysvätené za kňaza, vyplýva ďalej z výsledkov prieskumu. Proti je 39,4 percenta respondentov.

„Medzi tými, ktorí s týmto nesúhlasia, sú najmä prihlásení k rímskokatolíckej cirkvi, spomedzi ktorých s touto možnosťou nesúhlasí vyše 47 percent (ale takmer 30 percent čiastočne alebo úplne súhlasí) a gréckokatolíci, spomedzi ktorých viac alebo menej nesúhlasí asi 31 percent,“ poznamenal Zeman.

S vysvätením žien súhlasia najmä evanjelici

Najvyšší súhlas s touto otázkou je naopak u evanjelikov (viac alebo čiastočne súhlasí 67 percent), ale napriek dlhoročnej praxi vysväcovania žien v tejto cirkvi nesúhlasí s takouto možnosťou takmer 20 percent spomedzi evanjelikov.

Výskum s názvom Demokratickosť a občania na Slovensku sa konal od 29. mája do 8. júna na vzorke 1215 respondentov, dáta zbierala a spracovala agentúra Focus. Na projekte spolupracujú Sociologický ústav SAV, Ústav politických vied SAV a Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave.

Odporúčané články

Smer nechce zmenu financovania cirkví, tvrdí Daniel Krajcer K viere sa hlási stále menej Slovákov, ukázalo sčítanie

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...