Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vianoce, vianočná večera
Foto: ilustračné, Thinkstock
14. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Vianočná večera pozostávala v minulosti aj z 12 chodov

BRATISLAVA 23. decembra (WEBNOVINY) – Naši predkovia mali počas vianočnej večere aj 12 chodov. Štedrá večera pritom pozostávala najmä z lokálnych surovín.

“Aj pre Bratislavskú župu znamenala, že chodov bolo minimálne šesť a maximálne 12. Keď však hovoríme, že ich bolo 12, tak to znamená, že navarené bolo presne toľko, aby si každý člen rodiny mohol dať tak za lyžičku. Šlo skôr o symboliku,” hovorí o štedrovečerných zvykov v Prešporku etnologička Katarína Nádaská.

K jedlám patrila i tradičná kapustnica

V Prešporku na štedrovečernom stole dominovali najmä strukoviny či obilniny a z nich uvarené kaše. Fazuľová, šošovicová ale aj ovsená kaša mala svoje miesto. V minulosti bola súčasťou štedrovečerného menu aj takzvaná Ježiškova kaša, ktorá je dodnes obľúbeným jedlom nielen detí ale aj dospelých. Ježiškova kaša je totiž starý názov pre krupicovú kašu.

Štedrovečerná večera sa aj v Bratislavskom kraji začínala oblátkami s medom a cesnakom. Druhým chodom bola vianočná, najčastejšie kapustová polievka. V oblasti Podunajska sa namiesto kapustovej varievala rybacia polievka známa ako halászlé. Vianočná polievka sa líšila v domácnostiach evanjelických, kde mohla byť aj s mäsom, a napríklad v katolíckych rodinách, kde sa držal pôst, bola vegetariánska.

Ryby boli buď varené alebo pečené

“Ryby sa konzumovali už od začiatku stredoveku ako pôstne jedlá, čiže aj ľudia, ktorí držali na štedrý deň pôst, mohli konzumovať rybu. Ryba sa teda síce konzumovala, ale ako varená či pečená. Určite nie vyprážaná. Veľmi časté boli napríklad haringy, ktoré boli solené alebo ryby, ktoré sa lovili priamo v Dunaji. Aj tieto ryby sa upravovali klasickým spôsobom, teda najmä pečením,” vysvetlila tradíciu ryby na vianočnom stole Nádaská.

Vyprážané rybie mäso do našich končín prišlo až v 50. rokoch minulého storočia, kedy znakom bohatstva a blahobytu boli práve vyprážané jedlá.

Odporúčané články

Tajomstvo Vianoc súvisí s prvým hriechom Adama a Evy Najkratší deň v roku je za nami, začala sa astronomická zima

Témy

Diskusia

Neboj na každého slnko svieti. redoma za zatiahnutý dnes 07:06 ty sopliak, táraš, ako jedna herečka, ktorá je teraz v politike a potrebovala trieskať tiež takéto debiloviny. Práve naopak, všetci mali stromčeky pri nezastrenom okne a predstíhali sa s nimi. Takými tláchaninami, aké si vyplodil, vznikajú potom tie... klasik pc Všetkým prajem príjemné prežitie vianočných sviatkov a chcem sa ospravedlniť za svoje neslušné správanie, ale ja za to nemôžem, to mám od narodenia. Pri pôrode ma trepli kladivom po hlave a preto som totálny hlupák. drístaš pretože si mladý...ľudia,ktorí chceli, chodili do kostola bez problému.Samozrejme,keď niekto chcel byť aparátčik,mal by prijať ideológiu strany ,ktorú zastupuje.Vieš si predstaviť že by dnes predstaviteľ napr. kdh verejne hlásal ateistické myšlienky ???? doma za zatiahnutými závesmi ....a aj v kostole, len.......... niektorí schovaní za stĺpom, aby ich nikto nevidel.....a iní s notesom v ruke, aby si mohli zapísať, kto je v kostole a nahlásiť ich štb....a robiť tým ľuďom v škole alebo v zamestnaní nepríjemnosti
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...