Britain Tennis ATP Finals
Alexander Zverev v zápase proti Rogerovi Federerovi v semifinále dvojhry na ATP World Tour Finals v O2 Arena v Londýne, 17.11 2018. Zroj: SITA/AP Tim Ireland.
  • aktualizované 17.novembra o 22:53

LONDÝN 17. novembra (WebNoviny.sk) – Srbský tenista Novak Djokovič a Nemec Alexander Zverev zvedú v nedeľu súboj o celkové víťazstvo na koncosezónnom výberovom šampionáte Nitto ATP Finals v Londýne (11. – 18. novembra, celková dotácia 8 miliónov USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena).

Suverénny Djokovič

Turnajová a svetová jednotka Novak Djokovič si v sobotňajšom semifinále poradil za 77 minút 6:2, 6:2 s nasadenou štvorkou, Juhoafričanom Kevinom Andersonom. Djokovič v prvom sete nepustil súpera ani k jednému brejkbalu, naopak sám využil dve z piatich možností a za stavu 5:2 premenil pri svojom podaní hneď prvý setbal. Rovnako ako v úvodnej hre prvého setu prelomil Djokovič súperovo podanie aj v úvode druhého dejstva. Aj zvyšok setu mal rovnaký priebeh. Djokovič podával suverénne a nedal šancu pomýšľať súperovi na obrat.

Zápas ukončil pri svojom servise premenením prvého mečbalu. Tridsaťdvaročný Anderson našiel pri svojej premiére medzi najlepšou osmičkou sezóny premožiteľa až v semifinále. Päťnásobný víťaz ATP Finals Djokovič bude mať v nedeľu šancu vyrovnať Federerov rekord v počte titulov (6).

Strata servisu

Tridsaťsedemročný Federer a o 16 rokov mladší Zverev odohrali ôsme vzájomné stretnutie. Nemec vyrovnal bilanciu na 4:4. Úvodný set priniesol vyrovnaný tenis. O jeho osude sa rozhodlo v dvanástej hre. Zverevovi sa v nej podarilo čistou hrou prelomiť Federerov servis a ujal sa vedenia 1:0 na sety.

V druhom dejstve za stavu 1:1 stratil ako prvý podanie Zverev. Dokázal sa však do hry vrátiť okamžitým rebrejkom na 2:2. O osude druhého setu musel rozhodnúť až tajbrejk, v ktorom uspel Zverev v pomere 7:5 a tešil sa z postupu do finále.

Hrdý Federer

„Proti Rogerovi musíte byť agresívnejším hráčom, ako je on. Nesmiete mu dať čas na premýšľanie, špeciálne vo veľkých zápasoch na významných turnajoch, kde už pozná svoj rytmus. Snažil som sa o to a vyšlo to výborne,“ povedal Zverev po stretnutí.

„Musím všetkým povedať, som hrdý, že ako 37-ročný dokážem hrať tenis na najvyššej úrovni. Môžem byť nespokojný s prehrou proti Alexandrovi, no keď sa obzriem späť, mám za sebou skvelú sezónu,“ skonštatoval Federer po zápase a pokračoval: „Z istého pohľadu to bola pre mňa historická sezóna. Dostať sa späť na vrchol rebríčka bolo pre mňa veľkým životným momentom, pretože úprimne už som si nemyslel, že sa tam ešte niekedy dostanem.“

Úspešná americká dvojica

Dvadsaťnásobný grandslamový víťaz Federer sa neprebojoval do jedenásteho finále na podujatí ATP Finals. Proti víťazovi súboja Novak Djokovič (Srb.-1) – Kevin Anderson (JAR-4) sa postaví Zverev, ktorý sa pri svojom druhej účasti na koncoročnom výberovom podujatí dostal premiérovo do finále.

V úvodnom zápase sobotňajšieho programu zvíťazili Američania Mike Bryan a Jack Sock nasadení ako piati v sobotňajšom semifinále štvorhry za 78 minút 6:3, 4:6, 10:4 (zápasový tajbrejk) nad britsko-brazílskym tandemom Jamie Murray, Bruno Soares. Ich nedeľňajší súperi z Francúzska Herbert a Mahut triumfovali v súboji o postup do finále nad kolumbijským párom Juan Sebastián Cabal, Robert Farah za 98 minút 6:3, 5:7, 10:5 (zápasový tajbrejk).

Murray so Soaresom postúpili medzi najlepšiu štvoricu bez prehry v základnej skupine. Pri ich tretej spoločnej účasti na podujatí ATP Finals neuspeli však už v treťom semifinále za sebou. Mike Bryan vytvoril deblovú dvojicu s krajanom Jackom Sockom po tom, ako sa zranilo jeho dvojča Bob Bryan. Odvtedy stihli zvíťaziť vo Wimbledone a na US Open.

Veľký deň

„Nedeľa bude veľkým dňom. Som nadšený a dúfam, že sa mi podarí vybojovať piaty titul (prvé štyri získali po boku brata Boba, pozn.). Začali sme spolu veľkým víťazstvom vo Wimbledone v Londýne. Ak by sme sezónu ukončili ziskom „piateho“ grandslamu znovu v Londýne, bolo by to špeciálne,“ uviedol po zápase Mike Bryan.

Murray so Soaresom postúpili medzi najlepšiu štvoricu bez prehry v základnej skupine. Pri ich tretej spoločnej účasti na podujatí ATP Finals neuspeli však už v treťom semifinále za sebou. Herbert a Mahut sa pri svojej štvrtej účasti na koncosezónnom výberovom šampionáte premiérovo predstavili v semifinále a čaká ich aj finálový debut.

Nitto ATP Finals

• O2 Arena Londýn (11. – 18. november)

Dvojhra – semifinále:

Alexander Zverev (Nem.-3) – Roger Federer (Švaj.-2) 7:5, 7:6 (5) za 97 minút

Novak Djokovič (Srb.-1) – Kevin Anderson (JAR-4) 6:2, 6:2 za 77 minút

Štvorhra – semifinále :

Mike Bryan, Jack Sock (USA-5) – Jamie Murray, Bruno Soares (V. Brit./Braz.-4) 6:3, 4:6, 10:4 (zápasový tajbrejk) za 78 minút

Pierre-Hugues Herbert, Nicolas Mahut (Fr.-8) – Juan Sebastián Cabal, Robert Farah (Kol.-2)za 98 minút 6:3, 5:7, 10:5 (zápasový tajbrejk).