Anderlecht Brusel - Manchester United
Frank Acheampong (vľavo) z Anderlechtu a Antonio Valencia z Manchestru United počas zápasu štvrťfinále Európskej ligy. Brusel, 13. apríl 2017. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 14. apríla o 00:17

BRATISLAVA 13. apríla (WebNoviny.sk) – Futbalisti Ajaxu Amsterdam zvíťazili nad Schalke 04 Gelsenkirchen 2:0 vo štvrtkovom prvom zápase štvrťfinále Európskej ligy UEFA 2016/2017. Hrdinom stretnutia mužstiev, ktoré sa v minulosti súťažne nestretli ani raz, sa stal 24-ročný holandský stredopoliar Davy Klaasen, autor oboch gólov – ten prvý bol z pokutového kopu.

Ajax disponuje v pohárovej Európe proti nemeckým mužstvám priaznivou bilanciou – v 33 dueloch až 21-krát zvíťazil. V domácom prostredí má proti „bundesligistom“ veľavravnú štatistiku 13 výhier, 1 remíza a 1 prehra. Schalke 04 si v tejto sezóne pripomína 20 rokov od triumfu v európskom pohári číslo dva – vtedajšom Pohári UEFA 1996/1997.

Najväčší favorit na zisk trofeje, anglický Manchester United, sa v prvom štvrťfinálovom stretnutí EL predstavil na ihrisku Anderlechtu Brusel a hral nerozhodne 1:1. Vedúci gól „červených diablov“ strelil v 37. min arménsky reprezentant Henrich Mchitarjan, remízu pre „fialky“ zachránil v 86. min Leander Dendoncker.

Ďalší belgický zástupca KRC Genk zvládol solídne náročnú misiu na ihrisky Celty Vigo a španielskemu tímu podľahol len tesne 2:3. Genk v zápase najskôr viedol, potom trikrát inkasoval, ale v 67. min strelil 36-ročný veterán Thomas Buffel kontaktný gól a pred budúcotýždňovou odvetou v Belgicku je v otázke postupu všetko otvorené.

V poslednom štvrtkovom štvrťfinálovom dueli Európskej ligy zvíťazil Olympique Lyon nad Besiktasom Istanbul 2:1, hoci od 15. min prehrával gólom holandského internacionála Ryana Babela. V závere však Corentin Tolisso a Jérémy Morel otočili nepriaznivý stav.

Francúzsko-turecký súboj sa pre výtržnosti divákov začal približne so 45 minútovým oneskorením. Besiktas je jediným majstrom svojej krajiny vo štvrťfinálovej fáze EL, v Lyone neprelomil smolu na francúzskych trávnikoch: aj pri predchádzajúcich troch návštevách „krajiny galského kohúta“ zakaždým prehral.

Odvetné súboje štvrťfinále futbalovej Európskej ligy sú na programe o týždeň neskôr – vo štvrtok 20. apríla 2017.

Európska liga – štvrťfinále:

• prvé zápasy

Ajax Amsterdam (Hol.) – Schalke 04 Gelsenkirchen (Nem.) 2:0 (1:0)
Góly: 23. a 52. Klaassen (prvý z pok. kopu), rozhodoval: Karasiov (Rus.)

Anderlecht Brusel (Belg.) – Manchester United (Angl.) 1:1 (0:1)
Góly: 86. Dendoncker – 37. Mchitarjan, rozhodoval: Brych (Nem.)

Celta Vigo (Šp.) – KRC Genk (Belg.) 3:2 (3:1)
Góly: 15. Sisto, 18. Aspas, 38. Guidetti – 10. J.-P. Boetius, 67. Buffel, rozhodoval: Turpin (Fr.)

Olympique Lyon (Fr.) – Besiktas Istanbul (Tur.) 2:1 (0:1)
– duel s plánovaným výkopom o 21.05 h sa pre výtržnosti divákov začal približne o 45 minút neskôr
Góly: 83. Tolisso, 85. Morel – 15. Babel, rozhodoval: Mateu Lahoz (Šp.)