Utorňajšie osemfinálové zápasy na MS vo futbale
Švajčiarsky brankár Diego Benaglio sa snaží zachytiť strelu Argentíny počas zápasu osemfinále na MS v Brazílii. Foto: SITA/AP

SAO PAULO 1. júla (WEBNOVINY) – Futbalisti Argentíny sa stali siedmym štvrťfinalistom na XX. majstrovstvách sveta v Brazílii. „Albicelestes“ zdolali v utorkovom osemfinále na štadióne v Sao Paule tím Švajčiarska 1:0 po predĺžení.

Po bezgólovom stave v riadnom hracom čase rozhodol o postupe favorizovaných Juhoameričanov v 118. minúte Ángel di María, ktorý po prihrávke Lionela Messiho prekonal Diega Benaglia v bránke Švajčiarska.

Všetko o MS vo futbale nájdete

—-> TU

Pre „La Nati“ sa účinkovanie na tohtoročnom šampionáte skončilo, Švajčiari nezopakovali svoje najlepšie umiestnenie na MS: trikrát boli medzi osmičkou najlepších (1934, 1938, 1954), naposledy však pred 60 rokmi. Naopak, dvojnásobní majstri sveta Argentínčania (1978, 1986) sú naďalej v hre o možný tretí triumf na záverečnom turnaji.

Juhoameričania mali v riadnom hracom čase viac z hry, vyloženejšími príležitosťami však disponovali „Helvéti“. Granit Xhaka i Drmič však v prvom polčase neskórovali, po zmene strán sa nepresadili v argentínskom drese Rojo, Higuaín ani Messi.

Obrazom: Utorňajšie osemfinálové zápasy na MS vo futbale

V predĺžení sa nemenilo skóre po nebezpečných rohoch Di Maríu. Dve minúty pred koncom predĺženia sa v Arena Corinthians predsa len presadil krídelník Ángel di María a poslal „albicelestes“ do štvrťfinále. V ňom si zverenci trénera Alejandra Sabellu v sobotu 5. júla o 18.00 h SELČ v Brasílii zmerajú sily s Belgickom, ktoré v utorok zdolalo USA 2:1 po predĺžení.

Osemfinále – utorok:
Argentína – Švajčiarsko 1:0 po predĺžení (0:0, 0:0) – Argentína postúpila do štvrťfinále MS

Gól: 118. Á. di María, ŽK: 90. Rojo, 120. Á. di María, 120.+ Garay – 36. G. Xhaka, 73. G. Fernandes, rozhodovali: J. Eriksson – Klasenius, Wärnmark (všetci Švéd.)

Argentína: S. Romero – Zabaleta, F. Fernández, Garay, Rojo (105.+ Basanta) – Gago (106. Biglia), Mascherano, Á. di María – Higuaín, Messi, Lavezzi (74. Palacio)

Švajčiarsko: Benaglio – Lichtsteiner, Djourou, Schär, R. Rodríguez – Behrami, Gökhan Inler – Shaqiri, G. Xhaka (66. G. Fernandes), Mehmedi (113. Džemaili) – Drmič (82. Seferovič)

I. polčas

Futbalisti Argentíny boli od začiatku zápasu aktívnejší, mali viac loptu na kopačkách. Defenzíva Švajčiarska však bola kompaktná a pracovala spoľahlivo.

V 25. min po Messiho štandardke hlavičkoval Higuaín nad bránku Benaglia, potom Lavezzi slabo zakončil a na rohový kop Di Maríu tesne nedosiahol stopér Garay.

Švajčiari však mali vyloženejšie šance: Romero úspešne zasiahol po strele G. Xhaku a v 39. min zle vyhodnotil výhodnú situáciu jediný vysunutý hrot „La Nati“ Drmič, ktorého lob skončil v rukách argentínskeho brankára.

II. polčas

Po zmene strán mal po Shaqiriho pokuse problémy Romero. Argentínčania zvýšili obrátky, zatlačili súpera pred ich šestnástku. Po hodine hry strelu Roja vyrazil Benaglio, ktorý následne vyrazil hlavičku Higuaína na rohový kop. V 67. min skončila prudká strela Messiho tesne nad bránkou. Štvornásobný najlepší futbalista planéty mohol rozhodnúť v riadnom hracom čase: v 78. min individuálne prešiel cez viacerých hráčov Švajčiarska, no Benaglio jeho strelu zlikvidoval.

Predĺženie

Bezgólový stav posunul duel do predĺženia. V ňom nezapršalo po rohoch Di Maríu. Šancu mal striedajúci Palacio, ale jeho hlavičku chytil výborný švajčiarsky brankár. Európsky tím potom zvýšil aktivitu a bol nebezpečnejší, no tiež bez gólového efektu.

Definitivu priniesla 118. min: Messi presne prihral Di Maríovi a ten ľavačkou prekonal Benaglia – 1:0. Záverečný tlak Švajčiarov mohol priniesť vyrovnanie a jedenástkovú „lotériu“, ale striedajúci Džemaili hlavičkoval iba do pravej žrde a jeho dorážka skončila vedľa bránky Romera.

Alejandro Sabella (tréner Argentíny, zdroj: Championat.com): „Myslím si, že sme si dnes zaslúžili zvíťaziť už v riadnom hracom čase. Našťastie nám to vyšlo v predĺžení a nemuseli sme ísť do jedenástkového rozstrelu, ktorý je vždy lotériou. Dnes to bol v prvom polčase vyrovnaný duel, vypracovali sme si v ňom tri šance, po zmene strán ich bolo päť či šesť, vtedy sme dominovali na trávniku. Moji zverenci vydali proti Švajčiarsku veľa síl, proti kvalitnému súperovi hrali rozumne. Obyčajne bývam kritický voči sebe i hráčom, dnes na nich nemôžem povedať krivé slovo. Výborný zápas odohral Rojo, dobre zachytal Romero. Pred sobotňajším štvrťfinálovým duelom si všetko zanalyzujeme, chlapci musia dobre zregenerovať.“

Ottmar Hitzfeld (tréner Švajčiarska, zdroj: Championat.com): „Gratulujem Argentíne k postupu do štvrťfinále, hoci sme jej v zápase veľmi znepríjemnili život. Súper ukázal, že má skvelé mužstvo. Pri rozhodujúcom momente duelu Messi opäť predviedol, že za sekundu dokáže rozhodnúť o výsledku. Perfektne prihral Di Maríovi a Benaglio napriek dnešnému vynikajúcemu vystúpeniu s tým nemohol nič urobiť. Na mojich zverencov som však pyšný, predviedli vysoko taktický výkon a nemajú sa za čo hanbiť. Švajčiarsko si určite získalo veľa sympatii po celom svete.“