Video: Armáda v Sudáne obkľúčila tábor demonštrantov žiadajúcich civilnú vládu a začala strieľať

Sudán, demonštrácia
Sudánske bezpečnostné sily zakročili v pondelok proti táboru demonštrantov v hlavnom meste Chartúm. Tábor obkľúčili a začali strieľať na stany. Reprofoto: www.youtube.com
  • aktualizované 3. júna 15:43

CHARTÚM 3. júna (WebNoviny.sk) – Sudánske bezpečnostné sily zaútočili v pondelok na tábor demonštrantov v hlavnom meste Chartúm. Tábor obkľúčili, počuť bolo streľbu z automatických zbraní a výbuchy, z oblasti stúpal dym, informovali svedkovia a samotní protestujúci.

Vojaci podpaľovali stany demonštrantov a zatýkali ľudí, ktorí sa snažili z miesta utiecť. Blokovali tiež cesty k miestu protestov a civilistom nedovolili vyjsť do ulíc. Organizátori protestov uvádzajú najmenej 13 mŕtvych a niekoľko stoviek zranených.

Žiadajú prechod na civilnú vládu

Krok armády prichádza po niekoľkotýždňovej patovej situácii, keď demonštranti žiadali rýchly prechod na civilnú vládu po aprílovom zvrhnutí dlhoročného prezidenta Umara al-Bašíra. Demonštranti po pondelkovom útoku oznámili pozastavenie rozhovorov s armádou o vytvorení prechodnej vlády.

Ich lídri vyzvali na otvorený generálny štrajk a občiansku neposlušnosť. Naliehajú tiež na medzinárodné spoločenstvo, aby „prevrat v krajine neuznalo„. Hlavná opozičná strana Umma vyzvala ľudí, aby v metropole Chartúm a celej krajine vytvorili ďalšie miesta protestov.

Zákrok armády odsúdili už veľvyslanectvá Spojených štátov amerických a Veľkej Británie v Sudáne. Na upokojenie situácie vyzvali tiež Nemecko a Egypt.

Vojenskí generáli sa odmietajú vzdať moci

Desiatky tisíc demonštrantov kempujú od 6. apríla pred armádnym veliteľstvom v Chartúme, epicentrom sudánskeho povstania, ktoré viedlo k vojenskému zvrhnutiu al-Bašíra.

Sľúbili zostať v uliciach, pretože podľa nich zmena nebola dostatočná. Lídri demonštrantov a predstavitelia armády rokujú o vytvorení prechodnej vlády.

Demonštranti vyzývajú na „obmedzené vojenské zastúpenie“ v suverénnej rade, ktorá by viedla krajinu trojročným obdobím prechodu k civilnej vláde. Obe strany sú rozdelené v otázke vytvorenia a vedenia takejto rady, keď sa vojenskí generáli odmietajú vzdať moci.

Al-Bašíra zatkli a uväznili

Armáda zvrhla al-Bašíra 11. apríla po štyroch mesiacoch protestov proti jeho 30-ročnej vláde, ktorú sprevádzali ozbrojené konflikty, občianska vojna a korupcia.

Al-Bašír okrem toho čelí na Medzinárodnom trestnom súde (ICC) obvineniam z genocídy a vojnových zločinov v západosudánskom regióne Dárfúr. Vojenská rada, ktorá v krajine prevzala moc, al-Bašíra zatkla a uväznila.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Umar al-Bašír