NHL, Boston Bruins, Toronto Maple Leafs, Chara
Toronto Maple Leafs forward Colton Orr, left, hits Boston Bruins defenseman Zdeno Chara Foto: SITA/AP

NEW YORK 9. mája (WEBNOVINY) – Obdivuhodný obrat aj s prispením slovenského obrancu Zdena Cháru sa podaril hokejistom Bostonu v stredajšom štvrtom zápase 1. kola play-off zámorskej NHL na ľade Toronta.

Domáci Maple Leafs viedli po I. tretine 2:0, ale Bruins zásluhou troch asistencií svojho vysokého kapitána dotiahli duel do predĺženia, v ktorom v 74. min rozhodol o triumfe „medveďov“ český útočník David Krejčí.

Aj na tomto presnom zásahu hostí sa podieľal asistenciou Zdeno Chára, ktorý v stredu odkorčuľoval 33:03 min, najviac spomedzi všetkých hráčov s výnimkou gólmanov. Prvou hviezdou stretnutia sa stal autor hetriku Krejčí. „Len sa snažím odovzdať pre tím maximum,“ povedal po stretnutí trojgólový strelec Krejčí.

Boston vedie v sérii na štyri víťazstvá už 3:1 na zápasy a v ďalšom pokračovaní pred vlastnými fanúšikmi môže spečatiť postup do 2. kola vyraďovacej časti. Jednu asistenciu si v stredu na svoje konto pripísal Jaromír Jágr a v súčasnosti je s 191 kanadskými bodmi na šiestom mieste v poradí produktivity v histórii NHL.

V ďalšej konfrontácii vo Východnej konferencii zdolali New York Rangers 4:3 Washington a vyrovnali stav série na 2:2. Na góly domácich hráčov B. Richardsa a Hagelina odpovedali Perreault a Brouwer, no na ďalšie dva presné zásahy „jazdcov“ z úvodu III. tretiny už kontroval iba svojím druhým gólom v zápase Perreault. „Naše výkony sa postupne zlepšujú. Dnešný duel bol veľmi dôležitý pre oboch súperov,“ poznamenal kouč víťazného mužstva John Tortorella. Ani v druhom súboji na ľade Rangers nebodoval hviezdny útočník Capitals Alexander Ovečkin a po súboji si sypal popol na hlavu.

Musíme predvádzať lepšie výkony. Keď máme šancu hrať v útočnom pásme súpera, musíme to využiť. Dnes sa nám to nedarilo,“ poznamenal ruský topkanonier, ktorý v stredu zaznamenal jeden strelecký pokus a do štatistík mu pribudol jeden mínusový bod.

V oboch stretnutiach Západnej konferencie sa rozhodovalo až v predĺžení. Obhajcovia Stanleyho pohára Los Angeles Kings uspeli v St. Louis 3:2, víťazný gól dosiahol v 68. min obranca Viačeslav Vojnov. Domáci dokázali dvakrát odpovedať na presné zásahy súpera v riadnom hracom čase, ale v predĺžení už túto šancu nemali. „Sme nezlomná partia. Každý hráč v našom tíme má za sebou nejaké skúsenosti a tie využívame v prospech tímu. Síce nepredvádzame dokonalé výkony, ale nehráme ani zle,“ poznamenal útočník Jeff Carter, ktorý zaznamenal oba presné zásahy Kings v riadnom hracom čase. V bránke „bluesmanov“ sa opäť predstavil Brian Elliott, slovenský gólman Jaroslav Halák sledoval duel len zo striedačky.

Anaheim si doma poradil s Detroitom, keď už v 2. min predĺženia dosiahol rozhodujúci presný zásah Nick Bonino. Kings aj Ducks sa vo svojich sériách ujali vedenia 3:2 na zápasy. „Káčeri“ pritom v stredu museli dvakrát doťahovať jednogólový náskok súpera. „Potrebujeme hráčov, ktorí v minulosti síce nerozhodovali zápasy, ale teraz to dokážu. Čaká nás rozhodujúci krok, no nebude to jednoduché. Aj preto je play-off taká zábava,“ povedal po súboji kapitán Anaheimu Ryan Getzlaf, ktorý 32 sekúnd pred druhou sirénou vyrovnal na 2:2.

Sumáre stredajších duelov 1. kola play-off zámorskej hokejovej NHL (hrá sa na 4 víťazstvá):

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

Toronto Maple Leafs – Boston Bruins 3:4 po predĺžení (2:0, 1:3, 0:0 – 0:1) – stav série: 1:3

Góly: 3. Lupul (P. Kessel, Gardiner), 19. Franson (Mark Fraser, Lupul), 38. C. MacArthur (Frattin, Gardiner) – 21. P. Bergeron (CHÁRA, Jágr), 33. Krejčí (Marchand, CHÁRA), 37. Krejčí (Horton, CHÁRA), 74. Krejčí (Horton, CHÁRA)

New York Rangers – Washington Capitals 4:3 (1:0, 1:2, 2:1) – stav série: 2:2

Góly: 17. B. Richards (Hagelin, Taylor Pyatt), 31. Hagelin (D. Brassard, Clowe), 41. Girardi (D. Brassard), 47. Stepan (Hagelin, R. Callahan) – 34. Perreault (J. Ward, Chimera), 40. Brouwer (Mike Green), 48. Alzner (J. Ward, Perreault)

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

St. Louis Blues – Los Angeles Kings 2:3 po predĺžení (0:0, 1:1, 1:1 – 0:1) – stav série: 2:3

Góly: 27. Steen (B. Jackman), 60. Pietrangelo (Schwartz, Backes) – 21. J. Carter (Doughty), 41. J. Carter (Kopitar, M. Richards), 68. Vojnov (Kopitar, Justin Williams)

Anaheim Ducks – Detroit Red Wings 3:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 – 1:0) – stav série: 3:2

Góly: 18. K. Palmieri (Steckel), 40. Getzlaf (Beauchemin, Souray), 62. Bonino (Lovejoy) – 6. Franzén (Zetterberg, Brunner), 31. M. Samuelsson (Zetterberg, Daciuk)

Viac k osobe Alexander OvečkinBrian ElliottDavid KrejčíJaromír JágrJaroslav HalákJohn TortorellaRyan GetzlafViaceslav VojnovZdeno Chára