David Lafata, futbal
Český futbalista David Lafata v akcii proti Holanďanovi Nigelovi de Jongovi. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) – Futbalisti Česka zvíťazili nad Holandskom 2:1 v utorkovom úvodnom vystúpení v rámci A-skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2016 do Francúzska.

Pilař rozhodol v nadstavenom čase

Rozhodujúci gól na pražskej Letnej proti „oranjes“, bronzovému tímu z nedávnych MS v Brazílii, strelil v nadstavenom čase Václav Pilař. Domáci sa ujali vedenia v prvom polčase zásluhou nádhernej strely Bořeka Dočkala, ktorá aj s prispením pravej žrde skončila za bezmocným Jasperom Cillessenom. „Oranjes“ odpovedali hlavičkou Stefana de Vrija v úvode druhej časti, ale potom prišiel ich osudový skrat na úplnom konci súboja.

Daryl Janmaat chcel po centri súpera poslať hlavou malú domov Cillessenovi, loptu však nezasiahol ideálne, holandský brankár sa za ňou naťahoval márne a po odraze od žrde ju už bez problémov poslal do siete úplne voľný Pilař.

Tréner českej futbalovej reprezentácie Pavel Vrba dosiahol so svojimi zverencami víťazstvo až na piaty pokus. Od príchodu Vrbu na post šéfa realizačného tímu ťahali Česi sériu štyroch duelov bez víťazstva a dvoch prehier po sebe.

„Priznám sa, že päť minút pred koncom by som bral aj remízu, ale po víťazstve som ešte spokojnejší,“ uviedol na pozápasovej tlačovej konferencii bývalý kouč Viktorie Plzeň či MŠK Žilina Vrba narážajúc na skutočnosť, že jeho premiérové víťazstvo na lavičke Česka zariadil Václav Pilař až v nadstavenom čase. „V predchádzajúcich zápasoch sa k nám šťastie obracalo chrbtom, teraz sa k nám priklonilo. Pomohli nám aj skúsenosti zo štyroch prípravných stretnutí, všetko sa nám vrátilo,“ doplnil 50-ročný odborník.

V A-skupine zaujalo aj presvedčivé víťazstvo Islandu v Reykjavíku nad Tureckom 3:0.

Senzáciou bola prehra Bosny s Cyprom

Hráč Realu Madrid Gareth Bale sa postaral dvoma presnými zásahmi o triumf Walesu na pôde outsidera z Andorry (2:1), domáci viedli od 6. minúty gólom Limu z pokutového kopu. Senzáciou je v tejto B-skupine prehra Bosny a Hercegoviny v Zenici s Cyprom 1:2, víťazstvo hostí zariadil dvoma gólmi Demetris Christofi.

Futbalisti Talianska začali úspešne svoje účinkovanie v H-skupine, keď v Osle zdolali domáci tím Nórska 2:0. Rovnakým výsledkom sa skončil aj duel Chorvátsko – Malta, v ňom však uspeli favorizovaní „vatreni“.

Súhrn výsledkov utorkových stretnutí kvalifikácie o postup na futbalové majstrovstvá Európy 2016 do Francúzska:

Island – Turecko 3:0 (1:0)

Góly: 18. Bödvarsson, 76. Sigurdsson, 78. Sigthorsson, ČK: 59. Toprak (Tur.) po 2. ŽK