Chara

CHICAGO 25. februára (WEBNOVINY) – Hokejisti Chicago Blackhawks nepospoznali príchuť prehry v riadnom hracom čase ani v osemnástom zápase sezóny.

Rekordnú sériu predĺžili po víťazstve 1:0 nad Columbusom, o ktoré sa druhým čistým kontom v sezóne a siedmym v kariére postaral brankár Corey Crawford.

O dvoch bodoch pre Blackhawks rozhodol presným zásahom Andrew Shaw.

Chicago z osemnástich stretnutí ročníka vyhralo päťnásť a v troch neuspelo až po predĺžení či samostatných nájazdoch. Marián Hossa počas 18 minút pobytu na ľade ohrozil bránku Columbusu trikrát.

Kapitán Bostonu Zdeno Chára strelil víťazný gól na ľade Floridy. Tretí presný zásah sezóny vyše dvojmetrového obrancu označili za najkrajší počas nedeľňajšej noci v NHL.

Chára si prevzal puk za útočnou modrou, dlhou otočkou o 360 stupňov sa zbavil súpera a bekhendom skóroval. „Takýto gól a ani pohyby sa nedajú naplánovať. Moja hra je jednoduchá. Nie je prioritou predvádzať takéto ťahy, ale som rád, že sme sa tým gólom dostali do vedenia,“ povedal po zápase Chára. Bruins v tej chvíli viedli 2:0, kontaktný gól domácej Floridy neskôr strelil Tomáš Kopecký.

Pre Trenčana to bol piaty zásah v ročníku. Boston si už vedenie udržal. Chára si v zápase do štatistík pripísal počas 23:43 min aj plusový bod, dve trestné minúty a rozdal tri bodyčeky. Cháru vyhlásili za prvú hviezdu zápasu. Kopecký okrem gólovej ohrozil bránku Bostonu ešte jednou ďalšou strelou.

V nedeľu oslávil okrúhlu štyridsiatku útočník Floridy Alexej Kovaľov, ktorý sa stal ôsmym hráčom so štyrmi krížikmi spomedzi aktívnych hokejistov v NHL.

Ďalší bod do kanadského bodovania si pripísal aj Tomáš Tatar, ktorý sa asistenciou podieľal na vysokej výhre Detroitu nad Vancouverom 8:3. Canucks viedli 1:0 aj 3:2, ale v druhej a tretej tretine spustili domáci Red Wings kanonádu, výsledkom ktorej bolo šesť gólov v bránke skúseného Roberta Luonga.

Po dva góly v nedeľu zaznamenali z Detroitu Damien Brunner a Joakin Andersson, z tímu hostí Daniel Sedin. Tréner „červených krídel“ Mike Babcock označil duel proti „kosatkám“ za veľmi náročný. „Je ťažké hrať v sobotu o piatej a o deň neskôr o siedmej. Som veľmi rád, že sme uspeli v oboch stretnutiach,“ povedal kormidleník Detroitu.

Carolina ukončila proti Islanders (4:2) sériu troch prehier v rade. Islanders doma neuspeli už v siedmom stretnutí, ich obranca Ľubomír Višňovský odohral takmer 22 minút a ďalšie dve si odpykal na trestnej lavici.

Víťazný gól Canes zaznamenal obranca Bobby Sanguinetti, pre ktorého to bol premiérový presný zásah v profilige. „Nedokážem presne popísať pocity po prvom góle. Dať svoj prvý gól v NHL, ešte k tomu víťazný, je niečo úžasné. Som hrdý, že som to dokázal práve v New Yorku,“ povedal 24-ročný Sanguinetti. Za Islanders nastúpil prvýkrát od októbra 2011 český bek Radek Martínek.

Pittsburgh sa po dvoch góloch Sidneyho Crosbyho dostal do vedenia 2:0 proti Tampe, ktorú napokon zdolal 5:3. Pens sa vyrovnali zo straty ruského útočníka Jevgenija Malkina. Richard Pánik v drese Lightning ohrozil bránku Penguins počas takmer 11 minút dvakrát. „Tampa Bay je nebezpečný súper. Chceli sme hrať čo najviac pred ich bránkou a eliminovať útočnú silu súpera,“ povedal Crosby, ktorý za Penguins nazbieral už 637 bodov a v historickej tabuľke tímovej produktivity je už tretí ze Mariom Lemieuxom a Jaromírom Jágrom. Na všetkých troch góloch Lightning sa podieľal Steven Stamkos a udržal sa na čele produktivity celej profiligy.

Anaheim dosiahol už šiestu výhru v rade, Colorado zdolal 4:3 po predĺžení. Podiel na úspechu má aj Teemu Selänne, ktorý strelil 668. gól kariéry. V rebríčku profilige je v tomto ukazovateli už jedenásty po boku Luca Robitailla. Skúsený fínsky hokejista dosiahol už 250. presný zásah v početnej výhode a dovedna s legendárnym Philom Espositom je už tretí v historickom poradí. Ducks sa v nedeľu stali prvým tímom v NHL od jari 2006, ktorý zvíťazil v šiestich po sebe nasledujúcich zápasoch aj napriek skutočnosti, že vo všetkých prehrával.

Výsledky nedeľňajších stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Florida – Boston 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Góly: 16. T. KOPECKÝ (Shore, Fleischmann) – 8. Lucic (Krejčí), 14. CHÁRA (Marchand, Seguin), 23. Kelly (Paille, C. Bourque), 59. Paille (McQuaid)

Zdena Cháru (Boston) vyhlásili za druhú hviezdu zápasu.

New Jersey – Winnipeg 2:4 (2:1, 0:2, 0:1)

Góly: 10. Zajac (Eliáš, Clarkson), 18. Bernier (Loktionov, Ponikarovskij) – 3. Bogosian (Wheeler, B. Little), 34. Clitsome (Postma), 38. E. Kane (Burmistrov), 48. Ladd (B. Little, Wheeler)

Detroit – Vancouver 8:3 (2:3, 3:0, 3:0)

Góly: 12. Tootoo, 13. N. Kronwall (Daciuk, Cleary), 23. Cleary (Brunner, Zetterberg), 36. Zetterberg (Daciuk, N. Kronwall), 40. Brunner (N. Kronwall, Zetterberg), 50. Brunner (Filppula, J. Ericsson), 57. J. Andersson (TATAR, Kindl), 58. J. Andersson (Brunner, J. Ericsson) – 6. D. Sedin (H. Sedin), 17. D. Sedin (H. Sedin, Burrows), 19. Higgins

Chicago – Columbus 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Gól: 39. Shaw (Bickell, Oduya)

Pittsburgh – Tampa Bay 5:3 (3:0, 1:2, 1:1)

Góly: 2. Crosby (Kunitz), 8. Crosby (Neal, P. Martin), 20. P. Martin (Cooke), 33.Bennett (Crosby, Letang), 60. Cooke (B. Sutter, Letang) – 22. Brewer (Stamkos, Killorn), 24. Stamkos (Purcell, St. Louis), 44. Conacher (Hedman, Stamkos)

Calgary – Phoenix 5:4 (1:0, 2:2, 2:2)

Góly: 3. Jackman (Červenka, Butler), 37. Iginla (Bouwmeester, Tanguay), 40. Cammalleri (Glencross, Stempniak), 59. Iginla (Tanguay, Stajan), 59. Glencross (Stempniak, Butler) – 26. Stone, 35. Torres (Lombardi, Ekman-Larsson), 43. Torres (Z. Michálek, Doan), 49. N. Johnson (Ekman-Larsson, Bissonnette)

New York Islanders – Carolina 2:4 (2:0, 0:2, 0:2)

Góly: 5. Moulson (Boyes, Tavares), 13. Tavares (Moulson) – 39. E. Staal (Siomin, Tlustý), 40. Jordan Staal (Siomin, Faulk), 51. Sanguinetti (Dwyer, Jordan Staal), 60. Siomin

Anaheim – Colorado 4:3 po predĺžení (0:2, 2:1, 1:0 – 1:0)

Góly: 27. Perry (Getzlaf, Beauchemin), 30. Selänne (S. Koivu, Beauchemin), 49. Getzlaf (Perry, Beauchemin), 65. Perry (Getzlaf, Beauchemin) – 3. McLeod (Hunwick, O´Byrne), 13. Parenteau (Barrie, P. Šťastný), 31. J. Mitchell (Hejduk, O´Byrne)

Viac k osobe Alexej KovaľovCorey CrawfordDaniel SedinĽubomír VišňovskýMarián HossaMike BabcockRichard PánikSteven StamkosTeemu SelänneTomáš KopeckýTomáš TatarZdeno Chára