Chicago - Boston 3:1
Kapitán "medveďov" Zdeno Chára sa pozerá ako útočník Chicaga Patrick Kane (88) prekonáva brankára Tuukku Raska počas piateho finálového zápasu NHL, v ktorom Blackhawks porazili Boston 3:1. Foto: SITA/AP
CHICAGO 23. júna (WEBNOVINY) – Hokejisti Chicaga Blackhawks sa priblížili k zisku Stanleyho pohára, od ktorého ich po sobotňajšom úspechu 3:1 v piatom finále nad Bostonom Bruins delí iba jedna výhra.

Blackhawks vedú v sérii 3:2 a druhú trofej za posledných 36 mesiacov si môžu vybojovať už v pondelok na ľade Bostonu (hrá sa od 20.00 h východoamerického času/2.00 SELČ už v utorok).

Aj pred troma rokmi oslavovali hráči Chicaga zisk Stanleyho pohára na ľade súpera, o trofeji rozhodol v predĺžení zápasu číslo šesť s Philadelphiou Patrick Kane.

Ten dal v sobotu Bostonu dva góly a bol s brankárom Coreym Crawfordom kľúčovým hráčom víťazného tímu.

„Dnes bol ďalší náročný zápas. Boston hral skvele, v tretej tretine výkon stupňoval a vytvoril na nás veľký tlak. Dokázali sme však zavrieť dvere, hrali ako tím. Aj v šiestom súboji musíme hrať rovnako, opäť dostatočne tvrdo a s nasadením,“ povedal pre NBC Sports Crawford.

Chicago v piatom stretnutí finále profitovalo zo spolupráce Kanea s Jonathanom Toewsom.

Kane sa strelecky presadil po prihrávkach svojho kapitána v 18. a 26. minúte. Za Bruins odpovedal v 44. min tretím gólom v play-off Zdeno Chára.

Hosťom sa už do záveru nepodarilo pridať ďalší presný zásah, 14 sekúnd pred treťou sirénou upravil na konečných 3:1 do prázdnej bránky Bolland. Chára odohral v zápase 24:22 min a bol na ľade pri dvoch inkasovaných góloch. Slovenský obranca si okrem dvoch mínusiek pripísal aj tri strely a štyri bodyčeky.

V zostave víťazného tímu okrem Michala Handzuša napokon nechýbal ani Marián Hossa, ktorý má zdravotné problémy.

Odkorčuľoval 16:23 min, ale výraznejšie sa nedokázal presadiť. Handzuš bol na ľade 17:05 min, mal 61 % úspešnosť na vhadzovaniach a na trestnej lavici pykal dve minúty filmovanie pri faule Nathana Hortona v úvode druhej tretiny.

Boston hral od druhej tretiny bez Patricea Bergerona, ktorého museli previezť do nemocnice. Na prvý gól v tohtoročnom play-off naďalej čaká Jaromír Jágr, ktorému opäť chýbali k presnému zásahu centimetre.

V zostavách nastala oproti predchádzajúcemu duelu jedna zmena, prvýkrát v play-off v kariére nastúpil Carl Söderberg, ktorý nahradil Kaspars Daugaviňša.

Súboj nedohral ani domáci kapitán Jonathan Toews, ktorý v tretej tretine neabsolvoval ani jedno striedanie. V druhej časti hry ho tvrdo bodyčekoval Johnny Boychuk.

Výsledok piateho finálového zápasu Stanleyho pohára zámorskej hokejovej NHL

(hrá sa na štyri víťazstvá):

Chicago Blackhawks – Boston Bruins 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

– stav série: 3:2

Góly: 18. P. Kane (Oduya, Toews), 26. P. Kane (Bickell, Toews), 60. Bolland (Frolík) – 44. CHÁRA (Krejčí, Lucic)

Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, strely na bránku: 32:25, rozhodovali: B. Watson, Rooney – Heyer, B. Murphy, 22 274 divákov.

Chicago: Crawford – Keith, Seabrook, Leddy, Rozsíval, Hjalmarsson, Oduya – P. Kane, Toews, Bickell – Marián Hossa, Handzuš, Sharp – Frolík, Bolland, Kruger – Saad, Shaw, Stalberg

Boston: Rask – Chára, Seidenberg, Boychuk, Ference, Krug, McQuaid – Horton, Krejčí, Lucic – Jágr, P. Bergeron, Marchand – Kelly, Seguin, Paille – Söderberg, Peverley, S. Thornton

Prvá tretina súboja bola v réžii Blackhawks. Strelecky aktívnejší však bol Boston, ktorý súpera prestrieľal 11:7. Už v 4. min trafil do žrde bránky Tuuku Raska domáci Toews.

Po chybe domácich v strednom pásme dvakrát po sebe preveril na opačnej strane Crawforda Söderberg. Domáci brankár úspešne zasiahol po dobrej individuálnej akcii Marchanda z 11. min a puk i so šťastím udržal pred čiarou.

V 15. min našiel Handzuš skvelou prihrávkou Sharpa, ten však nechal vyniknúť presúvajúceho sa Raska. Domáci sa však dočkali, k odrazenému pokusu sa dostal Patrick Kane a z hranice bránkoviska otvoril skóre – 1:0.

Boston sa do zápasu pomalšie rozbiehal, ale postupne sa Chicagu vyrovnal. Mal viac streleckých pokusov, ale domáci boli nebezpečnejší a navyše efektívnejší. Boston navyše hral fyzickejšie a jeho hráči opäť rozdali viac bodyčekov.

Od druhej tretiny sa pomer streleckých pokusov preklopil na stranu Chicaga. Bruins robil najväčšie problémy prvý útok Blackhawks.

V 26. min sa z ľavej strany vyrútil Bickell, jeho strelu ešte Rask vyrazil, ale na dorážku Kanea z predbrankového územia už nestačil. Domáci útočník sa tešil z deviateho gólu v play-off 2013 – 2:0.

Otrasený Bruins znervózneli a len s veľkou námahou sa dostávali pred bránku Blackhawks. V 33. min mali gól po závare na hokejkách Lucic i Seidenberg, ale Crawford bol proti.

V závere druhej časti hry mohol zvýšiť domáce vedenie Handzuš, ale jeho únik brankár hostí zlikvidoval.

Bruins začali tretiu dvadsaťminútovku veľkým tlakom. Odmenou im bol gól z hokejky Zdena Cháru. Kapitán tímu trafil príklepom z hranice ľavého kruhu priamo do šibenice – 2:1.

Na bránku Blackhawks sa valil jeden útok za druhým, domáci hrali obetavo, hádzali sa do striel, blokovali ich a všetko sa snažil vyriešiť Crawford. Chicago podnikalo nebezpečné brejky a Bruins mohli niekoľkokrát ďakovať Raskovi, že sa nemenilo skóre.

Power-play hosťom nevyšla, neudržali puk v strednom pásme a Bolland od červenej čiary stanovil v strhujúcom závere skóre na 3:1.

Hlasy (zdroj: nhlmedia.com, nhl.com, AP):

Joel Quenneville (tréner Chicaga): „Táto séria je vojna a dnešný duel bol opäť veľkým bojom. V každom striedaní musí každý bojovať, je to od prvej minúty úvodného zápasu. Boston je stále dobrý v obrane i v útoku. V posledných dueloch i dnes sme urobili v ofenzíve niekoľko skvelých vecí, čo bolo dôležité.“

Claude Julien (tréner Bostonu): „Vôbec netuším, prečo sme nehrali rovnako dobre ako v tretej tretine aj v prvých dvoch. Jednoducho, tretia časť hry bola z našej strany najlepšia. Sme v ťažkej situácii. Čakajú nás zápasy o prežitie. Musíme vyhrať už ten nasledujúci. Nepripúšťame si však žiadnu paniku, máme dobré mužstvo a mali by sme vedieť odpovedať.“

Corey Crawford (brankár Chicaga): „Dnes bol ďalší náročný zápas. Boston hral skvele, v tretej tretine výkon stupňoval a vytvoril na nás veľký tlak. Dokázali sme však zavrieť dvere, hrali ako tím. Spoluhráči mi pomáhali pri bránení, blokovali strely, obetovali svoje telá, aby zabránili puku letieť na bránku a hrali výborne v ofenzíve. Aj v šiestom súboji musíme hrať rovnako, opäť dostatočne tvrdo a s nasadením.“

Patrick Kane (útočník Chicaga): „Pri oboch góloch som bol v správnom čase na správnom mieste. Škoda, že som nepremenil aj niektoré ďalšie šance. Vďaka spoluhráčom som mal na ľade dostatok priestoru a dostával sa do streleckých možností. Vychádza mi spolupráca s Jonathanom Toewsom. Keď som s ním na ľade, je to pre mňa jednoduchšie. Hráme spolu už šesť rokov. Viem, že sme nenastupovali tento rok veľakrát vedľa seba, ale skúsenosti z minulosti nás posúvajú ďalej.“

Andrew Shaw (útočník Chicaga): „Chceli sme sa odraziť od posledného zápasu. Zamerali sme sa na defenzívu, určite sme nechceli inkasovať ďalších päť gólov. Hrali sme poctivo pred bránkou, v ktorej stál skvelý Corey. Víťazstvo je výsledkom snaženia celého tímu.“

Patrick Sharp (útočník Chicaga): „Nie je to ľahká séria. V každom zápase musíte bojovať až do konca, nič nie je rozhodnuté. Doma sme hrali počas celého roka skvele a teraz sme to zopakovali. Dostať sa do vedenia 3:2 na zápasy je pre nás skvelou správou.“