Seidenberg, iginla
Obranca Bostonu Bruins Dennis Seidenberg (44) v súboji s útočníkom Pittsburghu Jaromem Iginlom počas druhého finálového zápasu Východnej konferencie. Foto: SITA/AP

PITTSBURGH 4. júna (WEBNOVINY) – V druhom zápase finále play-off Východnej konferencie kanadsko-americkej NHL hráči Bostonu deklasovali Pittsburgh 6:1 (4:1, 0:0, 2:0) a v sérii na štyri víťazstvá vedú už 2:0.

Najvyťaženejším hráčom v dueli bol kapitán „medveďov“ Zdeno Chára, ktorý strávil na ľade 24:25 min.

Do bodových štatistík sa síce nezapísal, ale o tom, že si dôsledne plnil svoje defenzívne úlohy, svedčí aj údaj o štyroch ním zblokovaných strelách súpera.

Dosiahli sme dve dôležité výhry, ale ešte nie je koniec a nemôžeme sa uspokojiť. Stále sú to len dve víťazstvá, potrebujeme ešte dve. Je pred nami dlhá cesta, Pittsburgh má veľkú silu a určite sa nevzdá dopredu,“ povedal útočník Milan Lucic.

Bruins vyšiel skvele nástup do zápasu. Hostia sa už po 28 sekundách ujali vedenia, keď chybu Sidneyho Crosbyho na útočnej modrej využil po rýchlom brejku Brad Marchand na otvorenie skóre. Hráči Pittsburghu boli zaskočení a cez pozorne brániacich súperov sa nedokázali dostať k priamemu ohrozeniu Tuukku Raska.

V 15. min pridal druhý gól do siete „tučniakov“ Nathan Horton, ktorý sa presadil počas pokračujúceho tlaku po skončení presilovky. O necelé dve minúty už bolo 3:0 pre hostí po kombinácii celého útoku a strele lídra bodovania v play-off Davida Krejčího. Brankár Pittsburghu Tomáš Vokoun to vzdal a nechal sa vystriedať.

Tomáša nemôžeme viniť za tie góly. Prehrávali sme 0:3, skúsil som niečo urobiť so zápasom jeho výmenou. Aj s Marcom-Andrém Fleurym v bránke to bolo rovnaké, neustále sme Bostonu dávali možnosť na brejky a ponúkali im šance na skórovanie,“ tvrdil kouč Pittsburghu Dan Bylsma.

V poslednej minúte prvej tretiny videli diváci dva góly, keď najskôr Brandon Sutter vykresal strelou pod hornú žŕdku iskierku nádeje pre domácich, ale deväť sekúnd pred sirénou ju opäť sfúkol Marchand.

V druhej tretine sa viac bránilo a tribúny márne čakali na zmenu skóre. Boston kontroloval zápas a vychádzal predovšetkým z pozornej defenzívy. Hneď v 27. sekunde záverečnej časti hry sa presadil Patrice Bergeron a skóre uzavrel v predposlednej minúte Johnny Boychuk.

S výsledkom sme spokojní. Očakávali sme náročný zápas a to sa aj potvrdilo, aj keď gólový rozdiel je vyšší. V oboch zápasoch nás podržal brankár Tuukka Rask. Ešte sa nič nekončí a my sa musíme zlepšovať,“ tvrdil útočník Brad Marchand.

Tretí zápas finálovej série je na programe v stredu 5. júna v Bostone. Penguins s Bruins prehrávali 0:2 na zápasy v sérii play-off 1991, vtedy ju dokázali otočiť. Po druhom dueli bolo v šatni Penguins cítiť veľké sklamanie.

Neviem to opísať inak ako vetou, že dnes sme boli hrozní,“ priznal kapitán Pittsburghu Sidney Crosby, ktorý sa v zápase nedokázal výraznejšie presadiť. „Musíme sa zlepšiť. Nielen jednotlivci, ale celý tím. Musíme sa vrátiť k hre, ktorá nám prinášala doteraz úspech. Potrebujeme hrať ako tím. A výkonmi k tomu musia prispieť všetci, nie iba čísla 87, 71 a 58,“ narážal tréner Bylsma na Crosbyho, Malkina a Letanga.

VÝCHODNÁ KONFERENCIA – finále (druhý zápas)

Pittsburgh Penguins – Boston Bruins 1:6 (1:4, 0:0, 0:2) – stav série 0:2

Góly: 20. B. Sutter (M. Cooke, P. Martin) – 1. B. Marchand, 15. Horton (Krug), 17. Krejčí (Horton, Lucic), 20. Marchand (P. Bergeron, Jágr), 41. P. Bergeron (Jágr, Boychuk), 59. Boychuk (S. Thornton, G. Campbell)

Viac k osobe Nathan HortonPatrice BergeronSidney CrosbyTomáš VokounTuukka RaskZdeno Chára