Budaj
Center tímu Boston Bruins, Carl Soderberg (vľavo), pri zrážke s excelentným Petrom Budajom. Boston, 24. marca 2014. Foto: SITA/AP

BOSTON 25. marca (WEBNOVINY) – Slovenský hokejový brankár Peter Budaj so spoluhráčmi z Montrealu ukončili v pondelok dvanásťzápasovú víťaznú šnúru hokejistov Bostonu v zámorskej NHL. Tridsaťjedenročný Banskobystričan mal 28 úspešných zákrokov, ktorými pomohol k výhre 2:1 po samostatných nájazdoch na ľade veľkého rivala.

Po stretnutí ho vyhlásili za prvú hviezdu. O výsledku rozhodol v štvrtej sérii rozstrelu Alex Galchenyuk. Budaj postupne zlikvidoval pokusy P. Bergerona, Iginlu, Marchanda i Krejčího a prerušil osobnú štvorzápasovú sériu bez výhry, počas ktorej dostal trinásť gólov.

Boston je vďaka bodu opäť osamotení na čele NHL

Budaj má na ľade TD Garden v Bostone stopercentnú bilanciu. Dosiahol tam päť víťazstiev v piatich zápasoch a úspešnosť zákrokov 96%.

„Nie som poverčivý,“ odpovedal Budaj na otázku zámorských médií, či nenechal zataviť v ľade štadióna v Bostone mincu pre šťastie. „Nie je to len o mne. Predo mnou sú hráči, ktorí musia dávať góly, skvele blokujú strely súpera a celkovo robia tie správne veci. Je pravda, že v Bostone zvykneme podávať veľmi dobré výkony, ale to platí aj o domácich hráčoch. Tie zápasy sú veľmi dramatické a mám veľkú radosť, keď sa na konci môžeme tešiť z víťazstva,“ dodal Budaj, ktorý má v tejto sezóne bilanciu 9 víťazstiev, 8 prehier v riadnom hracom čase a 2 prehry po predĺžení, resp. nájazdoch.

„Je to skvelý brankár. Dodáva nám väčšiu istotu a aj dnes bolo vidno, že sme vďaka nemu presvedčivejší. Tento zápas nám vyhral on. Najmä v prvej a druhej tretine predvádzal veľké zákroky,“ chválil Slováka kapitán Canadiens Brian Gionta. Jeho náprotivok s céčkom na drese Bruins Zdeno Chára odohral 26:40 min, ďalšie dve sedel na trestnej lavici a pozornosť Budaja preveril trikrát.

Bruins sú vďaka bodu opäť osamotení na 1. mieste celej súťaže. „Tento zápas nebol o tom, aby sme ukončili sériu víťazstiev súpera. Bolo to najmä o dôležitých dvoch bodoch pre nás a priblížení sa k play-off,“ povedal tréner Montrealu Michel Therrien. Jeho tímu patrí vo Východnej konferencii postupová 4. priečka, ale len s náskokom 7 bodov pred ôsmym Torontom.

„Letci“ zakopli

Po piatich víťazstvách zakopla Philadelphia, ktorá prehrala s Los Angeles doma tesne 2:3. Kings prišli o dvojgólové vedenie, ale napokon potrestal zaváhanie Hartnella s Timonenom v 51. min Dwight King. Marián Gáborík odohral vyše 13 minút a raz vystrelil na bránku súpera.

Dva z troch gólov Los Angeles strelili niekdajší hráči Philadelphie Jeff Carter a Justin Williams. Carter nastrieľal počas šiestich sezón za Flyers 181 gólov a v pondelok sa na ich ľade vo Wells Fargo predstavil prvý raz po troch rokoch ako hosťujúci hráč.

„Kedykoľvek nastúpite proti svojmu bývalému tímu, máte o dôvod navyše, aby ste boli úspešní,“ povedal Justin Williams. „Sme mužstvo, ktoré hrá lepšie na ľade súpera ako doma. Je to dobré aj zlé zároveň,“ uviedol obranca Los Angeles Drew Doughty.

Trojbodový obranca Ryan McDonagh

Tím New York Rangers sa v Metropolitnej divízii dostal na 2. miesto práve pred Philadelphiu zásluhou výhry 4:3 po predĺžení nad Phoenixom.

Hrdinom súboja bol trojbodový obranca Ryan McDonagh, ktorý si okrem dvoch asistencií pripísal aj víťazný gól. Najprv tri minúty pred koncom tretej tretiny po jeho strele ďalší obranca Rangers Dan Girardi vyrovnal na 3:3 a neskôr v druhej minúte predĺženia si role vymenili.

Girardi vystrelil a McDonagh odrazený puk dostal za chrbát brankára Thomasa Greissa. „Vedel som, že má tvrdú a presnú strelu a že ak zostanem pred brankárom, môže sa odrazený puk dostať na moju hokejku,“ komentoval strelec víťazného gólu McDonagh. S 13 gólmi a 29 asistenciami je dvanástym najproduktívnejším zadákom v NHL.

O víťazstve Ottawy rozhodol Spezza

Sériu šiestich neúspechov zastavila Ottawa, ktorá vyhrala nad Tampou Bay 4:3 po samostatných nájazdoch. Richard Pánik v drese Lightning nehral. V drese víťazného tímu sa blysol najproduktívnejší obranca súťaže Erik Karlsson (20+48), ktorý dal gól a pridal aj dve asistencie.

Rozhodujúci nájazd premenil útočník Jason Spezza. „Toto víťazstvo nám dodá sebavedomie. Po sérii prehier sme bolo psychicky ako tím poriadne dolu,“ konštatoval Spezza pre nhl.com. Napriek prehre 1:2 po sam. nájazdoch v Calgary si miestenku do play-off zabezpečili ako druhý tím Západnej konferencie hráči San Jose.

Výsledky pondelkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL:
New York Rangers – Phoenix 4:3 po predĺžení (0:2, 2:1, 1:0 – 1:0)

Góly: 27. B. Richards (Hagelin, Pouliot), 31. Brassard (McDonagh, Zuccarello), 57. Girardi (McDonagh, Pouliot), 62. McDonagh (Girardi, Hagelin) – 5. Ekman-Larsson (Yandle, M. Smith), 9. Halpern (Chipchura, Stone), 37. Chipchura (Z. Michálek)

Philadelphia – Los Angeles 2:3 (0:0, 0:2, 2:1)

Góly: 41. Read (Coburn, Couturier), 49. Voráček (Hartnell) – 22. J. Carter (Martinez, Toffoli), 38. Justin Williams (Regehr, Kopitar), 51. King (Vojnov), Marián Gáborík (Los Angeles) odohral 13:34 min, mal 1 strelu.

Boston – Montreal 1:2 po sam. nájazdoch (0:1, 0:0, 1:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 55. P. Bergeron (D. Hamilton, L. Eriksson) – 7. Jemelin (Briere, B. Gionta), rozhodujúci sam. nájazd Galchenyuk

Zdeno Chára (Boston) odohral 26:40 min, 2 min bol na trestnej lavici, mal 3 strely. Peter Budaj (Montreal) mal 28 úspešných zákrokov.

Tampa Bay – Ottawa 3:4 po sam. nájazdoch (1:1, 1:2, 1:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 6. Kučerov (T. Johnson, J. Brown), 34. Hedman (V. Filppula, Palát), 46. Stamkos (Palát, Callahan) – 4. E. Karlsson (Greening), 29. Spezza (M. Michálek, E. Karlsson), 29. Turris (Stone, E. Karlsson), rozhodujúci sam. nájazd Spezza

Dallas – Winnipeg 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Góly: 6. Ray Whitney (Jamie Benn, Gončar), 37. Seguin (Jamie Benn, Chiasson) – 58. B. Little (E. Kane, Enström)

Calgary – San Jose 2:1 po sam. nájazdoch (0:1, 1:0, 0:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 38. Colborne (Wotherspoon, Glencross), rozhodujúci sam. nájazd Cammalleri – 19. Sheppard (Nieto, D. Boyle)

Viac k osobe Alexej JemelinErik KarlssonJason SpezzaMarián GáboríkPeter BudajRichard PánikZdeno Chára