Marián Hossa
Chicago Mariána Hossu a Michala Handzuša postúpilo cez St. Louis do druhého kola play-off zámorskej NHL. Foto: SITA, AP

NEW YORK 28. apríla (WEBNOVINY) – Hokejisti Chicaga a Anaheimu si zo Západnej konferencie zabezpečili v nedeľu postup do 2. kola play-off zámorskej NHL. Blackhawks zdolali na domácom ľade St. Louis 5:1 a celú sériu vyhrali 4:2 na zápasy. Po dvoch tretinách bol ešte nerozhodný stav 1:1, definitívu priniesla až tretia tretina a v nej štyri presné zásahy „jastrabov“.

Marián Hossa odohral 17:43 min, raz vystrelil na bránku Blues a odsedel si štyri minúty na trestnej lavici za nebezpečnú hru vysokou hokejkou, ďalší skúsený slovenský útočník Chicaga Michal Handzuš odohral 10:33 min. Obhajcovia Stanleyho pohára vyhrali štyri zápasy za sebou.

St. Louis stratilo vedenie 2:0 druhý rok po sebe, vlani ho takto vyradilo Los Angeles. „V prvých dvoch stretnutiach sme nehrali najlepšie, čo sme si uvedomovali. Play-off však nie je šprint, ale maratón a hrá sa na štyri zápasy. Už máme skúsenosti a vedeli sme, že nič nie je stratené,“ povedal obranca Blackhawks Duncan Keith, ktorý strelil v nedeľu jeden gól a pridal tri asistencie.

Nick Bonino si splnil detský sen

„Káčeri“ z Anaheimu uspeli v konfrontácii s Dallasom tiež 4:2 v sérii: v nedeľu zvíťazili 5:4 po predĺžení, hoci prehrávali 0:2, 1:3 i 2:4. Ešte v 58. min viedol Dallas o dva góly, ale 130 sekúnd pred treťou sirénou znížil Nick Bonino a 24 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času pri power play poslal duel do predĺženia Devante Smith-Pelly.

Hrdinom sa napokon stal Nick Bonino, ktorý v tretej minúte predĺženia naklonil postupové misky váh na stranu Anaheimu. „Nemôžem tomu uveriť, mám z toho husiu kožu. Dal som postupový gól v play-off, čo je splnenie detského sna. Na niečo podobné som sa hral na detskom ihrisku a teraz sa to stalo realitou,“ tešil sa Bonino.

V Dallase zavládlo po vyradení veľké sklamanie. „Hrali sme dobre, preto je vyradenie veľmi tvrdé. Aj dnes pri taktickej porade sme sa rozprávali o závere duelu. Napokon sme nedokázali udržať dvojgólový náskok, hokej vie byť krutý,“ ľutoval tréner Stars Lindy Ruff.

„Jazdci“ si vybojovali prvý mečbal

V jedinom dueli Východnej konferencie zvíťazili hokejisti New York Rangers nad Philadelphiou 4:2 a v sérii vedú 3:2. Tím z Manhattanu bude mať prvý mečbal na postup do 2. kola v utorok vo Philadelphii, ak by neuspel, o deň neskôr je na programe rozhodujúci siedmy duel na jeho ľade.

Rangers síce nemali početnú streľbu, ale boli efektívni a v 37. min vyhrávali už 3:0. V závere druhej časti hry namieril presne do siete Vincent Lecavalier a vykresal iskierku nádeje pre svoj tím. Z množstva šancí prekonal brankára Henrika Lundqvista až v 59. min Claude Giroux.

V záverečnej power play dal bodku za zápasom Boyle. „Budeme sa snažiť pokračovať v rovnakom výkone ako doteraz,“ povedal tréner Alain Vigneault.

Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 1. kola play-off zámorskej hokejovej NHL

(hrá sa na štyri víťazstvá):

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

Chicago – St. Louis 5:1 (1:1, 0:0, 4:0) – konečný výsledok série: 4:2, do 2. kola play-off postúpilo Chicago

Góly: 5. Bickell (Seabrook, Keith), 41. J. Toews (Keith, Seabrook), 43. P. Sharp (P. Kane), 48. A. Shaw (Keith, Rozsíval), 58. Keith (A. Shaw, Kruger) – 17. Oshie (A. Steen, Bouwmeester)

Dallas – Anaheim 4:5 po predĺžení (3:1, 1:1, 0:2 – 0:1) – konečný výsledok série: 2:4, do 2. kola play-off postúpil Anaheim

Góly: 6. Daley (Horcoff), 11. Eakin (Seguin, Goligoski), 20. Garbutt (Eakin, Daley), 31. Daley (Goligoski) – 18. D. Smith-Pelly (Selänne, Rakell), 24. Lovejoy (Selänne), 58. Bonino (Perry, Beleskey), 60. D. Smith-Pelly (Perry, Beauchemin), 63. Bonino (Cogliano, Maroon)

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

New York Rangers – Philadelphia 4:2 (1:0, 2:1, 1:1) – stav série: 3:2

Góly: 12. M. Staal (St. Louis, Stepan), 29. B. Richards (J. Miller, Hagelin), 37. Moore, 60. B. Boyle (Moore, Girardi) – 40. Lecavalier (Streit, A. MacDonald), 59. Giroux (Timonen, Simmonds)