Roger Federer - Teimuraz Gabašvili
Švajčiarsky tenista Roger Federer počas zápasu tretieho kola Australian Open, v ktorom porazil Rusa Teimuraza Gabašviliho 6:2, 6:2, 6:3. Foto: SITA/AP

MELBOURNE 18. januára (WEBNOVINY) – Švajčiarsky tenista Roger Federer zvíťazil v sobotňajšom zápase 3. kola dvojhry mužov na grandslamových Australian Open v Melbourne nad 28-ročným Rusom Teimurazom Gabašvilim, 79. v renkingu, v ich druhom vzájomnom dueli za 101 minút suverénne 6:2, 6:2, 6:3.

Na „winnery“ bol Federer lepší 35:27, zároveň urobil o 15 nevynútených chýb menej (18:33). Odvrátil všetkých päť brejkbalov, ktorým čelil, sám zužitkoval 5 zo 14 šancí na príjme. Nadviazal na takisto trojsetový triumf z 1. kola Wimbledonu 2007.

Obrazom: Roger Federer postúpil do osemfinále Australian Open

Prípadný nezdar by bol pre víťaza 77 podujatí Federera renkingovo najhorší na „harde“ od marca 2008, keď v kalifornskom Indian Wells nestačil na domáceho Mardyho Fisha, vtedy 98 v hodnotení. Švajčiar dosiahol 17. úspech proti ruským vyzývateľom v rade.

Niekdajší líder svetového rebríčka Federer sa prebojoval medzi najlepších 16 na južnej pologuli 13. raz bez prerušenia. V osemfinále určite bude čeliť Francúzovi: Jo-Wilfriedovi Tsongovi alebo Gillesovi Simonovi.

„Vlaňajšok bol pre mňa náročný a chvíľu mi trvalo, kým som prišiel na to, čo potrebujem robiť lepšie, a vrátil som si sebavedomie. Podľa mňa išlo najmä o to. V ostatných štyroch či piatich mesiacoch som cítil, že som nazad v normále. Minimálne som si uvedomil to, že je za mnou práca, vďaka ktorej môžem konkurovať. Veľmi pozitívne je aj to, že neprišli žiadne výpadky. Nemal som najlepší Wimbledon ani US Open 2013, takže som si tu stanovil za základný cieľ prienik do druhého týždňa, nehodlal som hľadieť prehnane dopredu. Teraz prichádza extrémne ťažká fáza. Týka sa to už najbližšieho zápasu, a to bez ohľadu na meno súpera,“ povedal Federer na tlačovej besede.

Slávnym Švédom Stefanom Edbergom sprevádzaný miestny šampión zo sezón 2004, 2006, 2007 a 2010 Federer je finalista prípravného podujatia v Brisbane a šestka AO. Nik v tzv. otvorenej ére nedosiahol päť celkových triumfov na Grand Slame Pacifiku a Ázie. Okrem Švajčiara teraz má takúto šancu aj Srb Novak Djokovič.

Tridsaťdvaročný bazilejský rodák Federer štartuje na južnej pologuli 15. raz. Na ostatných troch ročníkoch bol v semifinále.

Sedemnásťnásobný šampión z úrovne veľkej štvorky Federer štartuje na 57. vrcholnom podujatí za sebou, čo je rekord. Dosiaľ sa o takýto primát delil s Juhoafričanom Waynom Ferreirom.

Pre Gabašviliho, ktorého koučuje Argentínčan Guillermo Caňas (mal s Federerom štatistiku 3:3), zostáva osobným rekordom na Majors osemfinále parížskeho Roland Garros 2010.

Podľa predpokladov postúpil do osemfinále aj britský tenista Andy Murray. Nasadená štvorka si v sobotňajšom súboji 3. kola poradila so skúseným Španielom Felicianom Lópezom (26.) za 135 minút 7:6 (2), 6:4, 6:2.

Trojnásobný finalista z Melbourne Murray zdolal Lópeza aj v ôsmom vzájomnom stretnutí. Tridsaťdvaročný španielsky ľavák je jediný tenista, proti ktorému Murray odohral sedem a viac zápasov a neprehral ani jeden. Súperom 26-ročného Brita v osemfinále bude Francúz Stéphane Robert, ktorý v súboji dvoch „lucky loserov“ zdolal Slováka Martina Kližana 6:0, 7:6 (2), 6:4.

Obrazom: Andy Murray vyradil v treťom kole Španiela Feliciana Lópeza

Andy Murray - Feliciano López
Britský tenista Andy Murray počas zápasu tretieho kola Australian Open, v ktorom porazil skúseného Španiela Feliciana Lópeza za 135 minút 7:6 (2), 6:4, 6:2. Foto: SITA/AP

Britský tenista Andy Murray po zápase tretieho kola Australian Open, v ktorom porazil skúseného Španiela Feliciana Lópeza za 135 minút 7:6 (2), 6:4, 6:2. Foto: SITA/AP

Úradujúci wimbledonský víťaz Murray postúpil medzi najlepších šestnásť hráčov v Melbourne šiesty raz bez prerušenia, z ostatných štyroch rokov bol trikrát vo finále, ale grandslamový titul z južnej pologule mu stále chýba. Súboj s Lópezom bol v úvodných dvoch setoch vyrovnaný, rozhodlo v konečnom dôsledku podanie. Murray to svoje prehral jediný raz, López štyrikrát. Víťaz mal aj oveľa istejšiu ruku (nevynútené chyby 30:44).

Škótsky rodák Murray sa môže stať v otvorenej ére Medzinárodných majstrovstiev Austrálie v tenise prvým hráčom, ktorý dokráča k titulu po troch neúspešných finálových pokusoch. Rusovi Maratovi Safinovi sa to podarilo po dvoch prehrách vo finále.

„Tajbrejk bol veľmi dôležitý. Až keď som ho vyhral, začal som pociťovať väčšiu kontrolu nad zápasom. Dovtedy súper dobre podával. Chrbát, chvalabohu, drží. Občas ešte pocítim menšiu bolesť, ale celkovo je to v poriadku,“ povedal Andy Murray na tlačovej konferencii po zápase. K najbližšiemu súperovi Stéphanovi Robertovi podotkol: „Trochu ho poznám z čias, keď som hral ešte challengerové turnaje, ale to bolo už dávno. Ak na tomto zašiel v jeho veku tak ďaleko, musí to byť pre neho veľký úspech. Je rozohratý a stúplo mu sebavedomie, takže nečakám, že sa ľahko vzdá. Je dobré pre tenis, že si dvaja hráči s vizitkou lucky loser zahrali v 3. kole proti sebe.“