FC Sevilla, futbal
Radosť futbalistov FC Sevilla po finálovom zápase Európskej ligy, v ktorom porazili Benficu Lisabon. O víťazovi rozhodli až pokutové kopy, v riadnom hracom čase a aj predlžení gól nepadol. Foto: SITA/AP

TURÍN 14. mája (WEBNOVINY) – Španielsky klub FC Sevilla sa stal víťazom Európskej ligy 2013/2014 vo futbale. Andalúzania zdolali v stredajšom finále kontinentálneho pohára číslo dva na štadióne Juventusu v Turíne hráčov Benficy Lisabon 4:2 až v rozstrele zo značky pokutového kopu. V riadnom hracom čase i po predĺžení sa stretnutie skončilo bez gólov.

Sevillčania sú naďalej vo finálových súbojoch tejto súťaže stopercentní, ešte pod bývalým názvom Pohár UEFA dokázali dva razy triumfovať: v roku 2006 v Eindhovene proti anglickému FC Middlesbrough (4:0) a o rok neskôr v Glasgowe si poradili v dramatickom jedenástkovom rozuzlení s Espanyolom Barcelona (2:2 po predĺžení, v rozstrele 3:1).

Obrazom: Sevilla a Benfica sa stretli vo finále Európskej ligy UEFA

FC Sevilla (Šp.) – Benfica Lisabon (Portug.) 0:0 po predĺžení, v rozstrele zo značky pokutového kopu 4:2

ŽK: 11. Fazio, 13. A. Moreno, 98. Coke – 30. Guilherme Siqueira, 100. André Almeida, rozhodoval: Brych (Nem.)

Pokutové kopy: Lima (Benfica) – 0:1, Bacca (Sevilla) – 1:1, Óscar Cardozo – nepremenil, Mbia – 2:1, Rodrigo – nepremenil, Coke – 3:1, Luisao – 3:2, Gameiro – 4:2

Sevilla: Beto – Coke, Pareja, Fazio, A. Moreno – Mbia, Daniel Carrico – J. A. Reyes (78. Marin, 104. Gameiro), Rakitič, Vitolo (110. Figueiras) – Bacca

Benfica: J. Oblak – Maxi Pereira, Luisao, Garay, Guilherme Siqueira (99. Óscar Cardozo) – Rúben Amorim, André Gomes, Gaitán (119. Cavaleiro) – Sulejmani (25. André Almeida), Lima, Rodrigo

I. polčas

Úvod zápasu bol poriadne nervózny, hráči oboch tímov akoby si uvedomovali dôležitosť tohto duelu a tá im zväzovala nohy. V úvodnej štvrťhodine hlavný rozhodca udelil až dve žlté karty a na ihrisku nebolo vidno v podstate žiadnu peknú akciu. Až v 14. min sa dostal v päťke k centrovanej lopte Garay, ale bol taký prekvapený, že nestihol kvalitne zakončiť.

Prvú strelu medzi tri žrde videli fanúšikovia až v 37. min, keď skúšal šťastie ľavačkou z hranice pokutového územia Moreno, brankár Benficy však bez problémov zneškodnil jeho pokus. Až v závere prvého polčasu futbalisti na ihrisku ožili a vypracovali si šance.

Bacca sa po rohovom kope v obkľúčení troch hráčov súpera nedočkal žiadaného pokutového kopu, na druhej strane rýchly brejk odvrátila obrana španielskeho tímu na rohový kop a po jeho rozohratí nebezpečne, no nepresne, hlavičkoval Luisao.

Sevilla a Benfica sa stretli vo finále Európskej ligy UEFA

V nadstavenom čase prvej časti mal najväčšiu príležitosť dovtedajšieho priebehu Maxi Perreira, zoči-voči gólmanovi súpera však nemal dostatok času a priestoru na lepšie spracovanie vysokej centrovanej prihrávky a Beto reflexívnym zákrokom zmaril jeho šancu.

II. polčas

Druhý polčas sa začal rovnako, ako sa skončil prvý – tlakom Benficy. Najprv Limovu strelu vykopol spred bránkovej čiary obranca Sevilly. O pár sekúnd neskôr sa k zakončeniu v sľubnej pozícii dostal aj Rodrigo, ale aj jeho pokus zblokovali hráči španielskeho tímu. V 53. min mohlo znenazdajky udrieť na druhej strane, ale chybnú rozohrávku Lisabončanov nepotrestal Reyes.

Ten istý hráč spálil tutovku aj v 61. min. Futbalovejšie však pôsobili hráči portugalského mužstva, ktorí mali viacero sľubných možností. Sevillčania sa väčšinou len zdatne bránili, alebo ich zachránil brankár Beto. V nadstavenom čase neuspel akrobatickým zakončením Garay a zápas išiel do predĺženia.

Predĺženie a pokutové kopy

V predĺžní najprv zaujal priamy kop Limu, s ktorým mal Beto nemalé problémy a potom na opačnej strane v 100. min sólový únik Baccu s jeho nepresnou koncovkou. O ďalších desať minút rozvlnil len bočnú sieť striedajúci Gameiro. V rozstrele zo značky pokutového kopu boli úspešnejší hráči FC Sevilla, rozhodujúcu penaltu premenil Gameiro.

Ohlasy zahraničných médií na stredajšie finále Európskej ligy:

Marca (Šp.): „Trojnásobný šampión! Sevilla tretíkrát vyhrala Európsku ligu. Hrdina Beto hviezdou penaltovej lotérie.“

AS (Šp.): „Trojnásobný majster. Sevillčania hrdinsky dokráčali k tretiemu primátu v Európskej lige.“

Mundo Deportivo (Šp.): „Sevilla je šampión! Beto chytil dve jedenástky a zabezpečil klubu tretiu trofej z Európskej ligy. Benfica obeťou Guttmanovho prekliatia, neuspela už v ôsmom finále.“

A Bola (Portug.): „Turínsky hrdina sa volá Beto.“

O Jogo (Portug.): „Prekliatie Benficy trvá, chýbalo trochu šťastia. Benfica bola vo finále lepšia.“

L’Equipe (Fr.): „Sevilla stále nezdolaná, prekliata Benfica prehrala už ôsme finále.“

iDnes.cz (ČR): „Európsku ligu vyhrali futbalisti Sevilly, Benficu premohli v penaltách. Čakanie na víťaza Európskej ligy sa pretiahlo, určil ho až penaltový rozstrel.“

Gazzetta dello Sport (Tal.): „Európska liga pre Sevillu. Tabu Benficy má ďalšie pokračovanie. Na štadióne Juventusu sa tešili Sevillčania, ale Portugalci boli lepší, mali tri vyložené šance. Sevilla predurčená k víťazstvu, po odstránení Betisu i Valencie mala v stredajšom finále viac šťastia ako súper.“

The Guardian (Angl.): „Guttmanovo prekliatie pomohlo Seville, ktorá zvládla penaltovú lotériu.“

Kicker (Nem.): „Portugalskému klubu sa nepodarilo vytiahnuť 52-ročnú ihlu z bábiky voodoo. Brankár Beto ju nechal zapichnutú.“

Olé (Arg.): „Benfica: Do čerta s tebou, Beto. Brankár Sevilly sa dvoma chytenými penaltami postaral o natiahnutie prekliatia Bélu Guttmana.“

Globoesporte (Braz.): „Sevillské delírium. Portugalský brankár Beto udržal Benficu na uzde. Vo finále prehral lepší tím.“