Pittsburghom - Los Angeles

NEW YORK 12. decembra (WebNoviny.sk) – Vyrovnanú hokejovú bitku medzi Pittsburghom a Los Angeles v piatkovom zápase NHL museli za stavu 2:2 rozhodnúť až samostatné nájazdy a v nich sa zaskvel Marián Gáborík. Slovenský krídelník si strelou švihom ponad lapačku vychutnal brankára Penguins Marca-Andrého Fleuryho a zabezpečil pre Kings 2 body. Gáborík bol v zápase veľmi aktívny, počas 16:35 min na ľade sedemkrát vystrelil a skončil s dvoma plusovými bodmi. Celkovo to bol najmä súboj brankárov Fleuryho a Quicka, ktorí z 82 striel, ktoré na nich smerovali, pustili za svoj chrbát iba 4 puky.

„Quick bol výnimočný, pochytal veľa pukov. Obaja brankári sa však v tomto zápase vyznamenali,“ povedal Gáborík podľa internetovej stránky NHL. Hráči Los Angeles pripravili súperom z Pittsburghu tretiu prehru z ostatných štyroch zápasov a v tomto týždni ich zdolali už druhýkrát. „Bol to pekný zápas na pozeranie pre fanúšikov. V prvej tretine sme boli silní a ujali sme sa vedenia. V druhej časti sme neboli natoľko dôslední a súper vyrovnal. V tretej tretine to za stavu 2:1 pre nás vyzeralo dobre, oni potom vyrovnali, ale našťastie, našli sme cestu k víťazstvu,“ opísal dianie na ľade Gáborík. Elitný útočník Pittsburghu Jevgenij Malkin (13 gólov + 13 asistencií) súhlasil s Gáboríkom v zmysle kvality zápasu. „Bolo sa na čo pozerať a my sme zahrali veľmi dobre napriek tomu, že sme podľahli v nájazdoch.“

Keď v 37. min Tomáš Tatar presilovkovým gólom zvýšil náskok Detroitu na ľade New Jersey na 2:0, zdalo sa, že hostia si z Newarku odnesú oba body. Lenže domáci do konca riadneho hracieho času vyrovnali a v predĺžení Kyle Palmieri rozhodol o triumfe Devils. Tatar dosiahol jedenásty gól a dvadsiaty druhý bod sezóny strelou z oblasti ľavého kruhu, keď sa predtým šikovne vyhol brániacemu hráčovi domácich. Celkovo počas takmer 15 minút štyrikrát vystrelil a skončil s mínusovým bodom. Druhý slovenský útočník v službách Red Wings Tomáš Jurčo odohral 7:21 min, dvakrát ohrozil domáceho brankára a tiež mal na konci mínusový bod. „Druhá tretina nebola našou najlepšou, skôr najhoršou. Mali sme veľa strát a celkovo sme zle kontrolovali puk,“ kriticky uviedol tréner Detroitu Jeff Blashill.

Chicago zdolalo Winnipeg futbalovým skóre 2:0 a podiel na ňom mal aj Marián Hossa. Vyrazený strelecký pokus slovenského útočníka dostal už v 5. min za chrbát hosťujúceho brankára Connora Hellebuycka domáci kapitán Jonathan Toews. Hossa odohral veľmi aktívny zápas. Počas 19:36 min okrem gólovej asistencie päťkrát vystrelil a sedel aj na trestnej lavici. Na konečných 2:0 v polovici zápasu pečatil Patrick Kane, ktorý svoju úžasnú sériu s minimálne bodom na konte predĺžil na 25 zápasov. Vyrovnal sa tým Sidneymu Crosbymu zo sezóny 2010/2011 a momentálne už naháňa Švéda Matsa Sundina, ktorý si v súťažnom ročníku 1992/1993 pripísal 30 stretnutí v sérii, v ktorých bodoval. „Je to pre mňa šťastie aj pocta zároveň, že sa môžem porovnávať s takými hokejovými veličinami,“ poznamenal Patrick Kane, so 45 bodmi najproduktívnejší hráč profiligy.

Z víťazstva sa v piatok tešil aj obranca Andrej Sekera, hoci čísla kanadského bodovania si nevylepšil. Jeho Edmonton zdolal v bláznivom zápase New York Rangers 7:5. Vyznamenalo sa najmä trio Lauri Korpikoski, ktorý zaznamenal hetrik, Taylor Hall so súčtom 2+2 a tiež Leon Draisaitl so 4 asistenciami. Naopak, zlý deň mal charizmatický gólman Rangers Henrik Lundqvist, ktorý dostal z 33 striel 5 gólov a v 43. min ho vystriedal Antti Raanta. Aj ten však napokon dvakrát inkasoval a jeden z takticky najvyzretejších tímov súťaže s prepracovanou defenzívou utrpel v Edmontone riadnu blamáž. „Dostali sme síce päť gólov, čo nikdy nechceme, ale strelili sme sedem a bolo to v konečnom dôsledku veľmi zábavné. Zdolali sme naozaj kvalitný ´mančaft´ a ukázali herne výborné momenty,“ uviedol strelec dvoch gólov a prvá hviezda zápasu Taylor Hall pre web NHL.

Sumáre NHL – piatok:
New Jersey – Detroit 3:2 po predĺžení (0:0, 0:2, 2:0 – 1:0)

Góly: 43. Severson (Tootoo, S. Gionta), 55. Kalinin (Palmieri, Tootoo), 65. Palmieri (Stempniak) – 29. Nyquist (Zetterberg, Kronwall), 37. TATAR (B. Richards, Green)

Tomáš Tatar odohral 14:50 min, 4 strely, 1 gól, 1 mínusový bod, Tomáš Jurčo (obaja Detroit) odohral 7:21 min, 2 strely, 1 mínusový bod

Pittsburgh – Los Angeles 2:3 po sam. nájazdoch (0:1, 1:0, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 39. Fehr (Cullen, Dumoulin), 59. Malkin (Kunitz, Perron) – 8. Pearson (Martinez, Muzzin), 41. Muzzin (Doughty, Kopitar), rozhodujúci nájazd GÁBORÍK

Marián Gáborík (Los Angeles) odohral 16:35 min, rozhodujúci gól z nájazdu, 7 striel, 2 plusové body, 2 trestné minúty

Chicago – Winnipeg 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Góly: 5. Toews (HOSSA, A. Shaw), 31. P. Kane (Teräväinen, Rundblad)

Marián Hossa (Chicago) odohral 19:36 min, 5 striel, 1 asistencia, 2 trestné minúty

Dallas – Philadelphia 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Góly: 35. Janmark (Spezza, Oduya), 38. Roussel (Eakin, Demers), 60. Jamie Benn (Seguin) – 30. Gostisbehere (Giroux, Voráček)

Arizona – Minnesota 2:1 po predĺžení (0:0, 1:1, 0:0 – 1:0)

Góly: 38. Bödker (Rieder), 61. Bödker (Vermette, Michael Stone) – 27. Spurgeon (Parise, Pominville)

Anaheim – Carolina 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)

Góly: 55. Silfverberg (Vatanen, Rakell) – 17. Skinner (Hainsey), 32. Skinner (V. Rask, Di Giuseppe), 37. E. Lindholm (E. Staal, Faulk), 57. J. Staal (Nestrašil, Faulk), 58. Skinner (Pesce, Lack)

Edmonton – New York Rangers 7:5 (3:1, 0:2, 4:2)

Góly: 7. Korpikoski (Pakarinen, Letestu), 16. Korpikoski (Hendricks, Justin Schultz), 17. Purcell (Hall, Draisaitl), 41. Hall (Purcell, Draisaitl), 43. Nurse (Hall, Draisaitl), 59. Hall (Draisaitl, Purcell), 60. Korpikoski – 13. Zuccarello (Kreider, McIlrath), 21. Kreider (Zuccarello, Lundqvist), 29. Brassard (Rick Nash, M. Staal), 47. Brassard (Rick Nash, Yandle), 59. Rick Nash (D. Boyle, McDonagh)

Andrej Sekera (Edmonton) odohral 23:17 min, 2 strely, 1 zblokovaná strela, 1 plusový bod

Viac k osobe Andrej SekeraAntti RaantaHenrik LundqvistJamie BennJevgenij MalkinJonathan toewsMarián GáboríkMarián HossaPatrick KaneRick NashTaylor HallTomáš JurčoTomáš Tatar