Halák
Jaroslav Halák Foto: SITA, AP

BUFFALO 20. novembra (WEBNOVINY) – Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák zo St. Louis síce inkasoval gól v Buffale už v desiatej sekunde utorkového zápasu NHL, ale potom predviedol 23 úspešných zákrokov a doviedol Blues k výhre 4:1. Po stretnutí vyhlásili ružinovského odchovanca za tretiu hviezdu.

„Asi žiadny brankár by nechcel začať zápas tak ako dnes ja. Prvá strela na mňa a hneď gól. Postupne som sa však začal cítiť v bránke istejšie. V druhej tretine som predviedol niekoľko zákrokov, ktoré mi dodali sebadôveru,“ povedal Halák pre server NHL.

Tréner Ken Hitchcock ho rád pochválil. „Naozaj ukázal pár výborných zákrokov. Na šance to bol vyrovnaný zápas, ale súper tie svoje nepremenil, a to vďaka Jarovi. Splnil to, čo sme od neho očakávali,“ vravel Hitchcock na adresu slovenského gólmana, ktorému dal opäť prednosť pred Brianom Elliottom.

Dva góly Blues strelil Brenden Morrow. St. Louis vyhralo nad Buffalom od roku 1999 trinásť z pätnástich zápasov. So štrnástimi výhrami v dvadsiatich zápasoch majú Blues najlepšiu štvrtinu ročníka v klubovej histórii. St. Louis ťaží najmä z presilových hier, ktoré má najlepšie v lige.

Chicagu chýbajú zranení Slováci

Chicago sa muselo zaobísť opäť bez zranených Mariána Hossu a Michala Handzuša, v Colorade prehralo vysoko 1:5.

Brankár Avalanche Semion Varlamov zastavil 36 striel, Paul Stastny strelil gól a pridal asistenciu. Domáci položili základ víťazstva už v prvej tretine, v ktorej sa presadili trikrát. Chicago prvýkrát v sezóne nedalo v zápase aspoň dva góly.

V drese Blackhawks debutoval fínsky brankár Antti Raanta, ktorý v prvej tretine nahradil Coreyho Crawforda. „Toto víťazstvo znamená pre nás veľa. Zdolali sme jeden z najlepších tímov NHL po dobrom výkone a to sa ráta. Naše sebavedomie teraz určite stúplo,“ komentoval švédsky kapitán Colorada a strelec jedného z gólov Gabriel Landeskog.

Brankár Tuukka Rask kryl 43 striel hráčov New York Rangers a pomohol Bostonu k výhre 2:1. Rangers, v drese ktorých sa po zranení opäť objavil Rick Nash, prehrali posledné tri domáce zápasy.

Center Bruins Patrice Bergeron nastúpil na 600. zápas v NHL. Kapitán Bostonu Zdeno Chára odohral 31:27 min, čo je v jeho prípade najviac v zápase základnej časti od 22. januára 2012.

Slovenský obranca mal jeden plusový bod, jeden strelecký pokus a na trestnej lavici sedel 2 minúty. „Zápasy každý druhý deň sú veľmi náročné. Hráme veľa, sme aj unavení, ale nevzdávame sa. Na konci sme preto boli odmenení,“ vravel Tuukka Rask, na ktorého sa prišiel pozrieť aj generálny manažér olympijského tímu Fínska Jari Kurri. Boston je už lídrom Východnej konferencie NHL.

Edmonton zničil Columbus

Kým v úvode ročníka potrebovala Philadelphia na štyri výhry až pätnásť zápasov, teraz ich dosiahla už v štyroch. V utorok zdolala Ottawu 5:2 a pomaly sa šplhá k priečkam zaručujúcim účasť play-off.

Flyers sú vo Východnej konferencii síce až na 13. mieste, ale za NY Rangers na 8. priečke zaostávajú len o 2 body. „Od začiatku sme hrali s veľkou energiou a zanietením. Bola radosť pozerať sa, ako hráči napádajú súpera, strieľajú a robia aj všetku čiernu prácu, ktorá je potrebná pre úspech,“ pochválil svoj tím tréner Philadelphie Craig Berube.

„Veľmi tvrdo sme pracovali, aby sa nám podarilo vyrovnať, a v závere zápasu sme všetko stratili,“ glosoval tréner Ottawy Paul MacLean.

Prvú štvorbodovú noc kariéry má za sebou David Perron z Edmontonu, ktorý pri nečakane vysokej výhre 7:0 nad Columbusom strelil dva góly a pridal rovnaký počet asistencií. Na prvý shutout sezóny potreboval brankár Devan Dubnyk len štrnásť zákrokov.

Blue Jackets opäť hrali bez zraneného Mariána Gáboríka a prehrali deviaty z posledných jedenástich duelov. „Vyhrať takýmto spôsobom je skvelé pre nás aj našich fanúšikov. Veľa si s nami pretrpeli od začiatku sezóny a teraz si môžu vychutnať toto vysoké víťazstvo,“ podotkol tréner Oilers Dallas Eakins.

„Pochybujem, že budeme každú noc vyhrávať 7:0. Dôležitejšie je, že sme našli správnu cestu k víťazstvu,“ povedal štvorbodový útočník Edmontonu Perron.

Hráči Nashvillu strelili v Detroite iba dva góly, ale stačilo im to na víťazstvo, keďže český brankár Marek Mazanec vychytal s 27 zákrokmi prvý shutout kariéry. Dvakrát ho ohrozil aj domáci Tomáš Tatar, ktorý odohral štrnásť minút. Red Wings prehrali siedmy duel za sebou.

V domácom prostredí neuspeli už ôsmykrát v sérii, čo je ich najdlhšia šnúra od januára 1991. „Neutvorili si veľa streleckých príležitostí. Naši obrancovia odviedli výbornú prácu,“ poznamenal 22-ročný rodák z Českých Budějovíc Mazanec.

„V Detroite majú veľmi dobrých hráčov a náš brankár ich vychytal. Verím, že jeho sebavedomie po tomto zápase bude oveľa vyššie,“ komentoval tréner Predators Barry Trotz.

Tomáš Kopecký si pripísal asistenciu

Druhú asistenciu v sezóne si pripísal Tomáš Kopecký z Floridy, ktorý prihral v 49. min na ľade Vancouveru na gól Shawna Matthiasa na 2:2. Panthers napokon vyhrali 3:2 po samostatných nájazdoch, keď sa v rozstrele ako jediný presadil Jonathan Huberdeau.

Tomáš Kopecký odohral v zápase 19:32 min, mal jednu asistenciu a raz ohrozil bránku súpera. Florida zvíťazila vo Vancouveri prvý raz od roku 1994. „Mohol som skórovať už v predĺžení, ale nakoniec to vyšlo až v nájazdoch. Toto víťazstvo nám pomôže,“ povedal Jonathan Huberdeau, jediný úspešný strelec v nájazdoch.

„Bol to náš najhorší výkon z celého súťažného ročníka a nezaslúžili sme si ani bod. Keď nemáte rešpekt pred súperom, takto to dopadne,“ soptil tréner Canucks John Tortorella.

Kapitán Tampy Bay Martin St. Louis nastúpil ako 286. hráč histórie na tisíci zápas v NHL. Na súboj v Los Angeles nebude mať príjemné spomienky, keďže jeho tím prehral 2:5.

Richard Pánik z Tampy odohral takmer 15 minút, mal tri strelecké pokusy a zaznamenal jeden plusový bod. „Nie je čas na paniku. Urobili sme opäť chyby, ktoré treba odstrániť. Ak budeme takto hrať štyri – päť zápasov, to už bude problém,“ uviedol Martin St. Louis.

Výsledky utorkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Buffalo – St. Louis 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Góly: 1. Ennis (Leino, Tallinder) – 2. Morrow (C. Stewart, Polák), 20. Tarasenko (Oshie, J. Schwartz), 35. Morrow (C. Stewart, D. Roy), 47. Pääjärvi (Reaves, Bouwmeester)

Jaroslav Halák (St. Louis) sa stal treťou hviezdou zápasu, mal 23 úspešných zákrokov.

Detroit – Nashville 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Góly: 40. S. Weber (Legwand), 48. G. Bourque (Stalberg) video video

Tomáš Tatar (Detroit) odohral 13:59 min a mal 2 strelecké pokusy

Philadelphia – Ottawa 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)

Góly: 18. Giroux (Voráček, Timonen), 26. Couturier (Timonen), 52. Timonen (Read, Downie), 52. Simmonds (Lecavalier, B. Schenn), 60. Hall (Grossmann) – 29. C. MacArthur (Karlsson, Phillips), 44. Turris (Methot, C. MacArthur)

Toronto – New York Islanders 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)

Góly: 1. T. Smith (Lupul), 32. Kessel (Lupul, Phaneuf), 44. Raymond (McClement), 53. Clarkson (T. Smith, Lupul), 58. Kessel (Van Riemsdyk, T. Smith) – 40. Cizikas, 56. Nielsen (Bailey)

Montreal – Minnesota 6:2 (0:0, 4:0, 2:2)

Góly: 23. Pacioretty (Desharnais, Subban), 31. Pacioretty (Desharnais, Gallagher), 34. Pacioretty (Gallagher, Subban), 37. Bournival (Moen), 45. Briere (B. Gionta, Plekanec), 48. Galchenyuk (A. Markov, Prust) – 46. Niederreiter (Brodziak, Cooke), 60. Heatley (R. Suter, Brodin)

New York Rangers – Boston 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Góly: 33. Brassard (Moore, Kreider) – 25. S. Thornton (Marchand, Kelly), 32. Paille (G. Campbell)

Zdeno Chára (Boston) odohral 31:27 min, mal 1 plusový bod, 1 strelecký pokus a na trestnej lavici sedel 2 minúty.

Colorado – Chicago 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)

Góly: 7. P. Stastny, 13. Landeskog (Benoit, R. O´Reilly), 14. J. Mitchell (Talbot, Barrie), 39. Parenteau (P. Stastny, Hejda), 42. McLeod (Barrie, Talbot) – 53. Saad (P. Kane, Keith)

Edmonton – Columbus 7:0 (3:0, 3:0, 1:0)

Góly: 3. Eberle (Potter, Nugent-Hopkins), 13. Perron (Jakupov, Nugent-Hopkins), 17. R. Smyth (Gagner, Hemský), 29. Perron (R. Smyth, B. Gordon), 31. Jakupov (Perron), 36. J. Schultz (Perron, R. Smyth), 57. Hall (Eberle)

Vancouver – Florida 2:3 po sam. nájazdoch (0:1, 1:0, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 24. Higgins (Santorelli, Hamhuis), 43. Hansen – 4. Boyes (Barkov, Upshall), 49. Matthias (Bjugstad, T. KOPECKÝ)

Tomáš Kopecký (Florida) odohral 19:32 min, mal 1 asistenciu, 1 mínusový bod, 1 strelu na bránku.

Los Angeles – Tampa Bay 5:2 (2:0, 3:1, 0:1)

Góly: 15. Kopitar (Doughty, Justin Williams), 17. Frattin (Vojnov, Stoll), 23. Justin Williams (Doughty, Kopitar), 36. D. King (Vey), 38. D. Brown (Frattin) – 37. Filppula (Hedman, St. Louis), 42. Hedman (T. Johnson)

Richard Pánik (Tampa) odohral 14:53 min, mal 3 strelecké pokusy a 1 plusový bod.

Viac k osobe Antti RaantaDevan DubnykJaroslav HalákJohn TortorellaKen HitchcockMarek mazanecMartin St. LouisPatrice BergeronPaul StastnyRichard PánikRick NashSemion VarlamovTomáš KopeckýTomáš TatarTuukka RaskZdeno Chára