Alexander Ovečkin, Rick Nash
Zľava: Útočník New Yorku Rangers Rick Nash (61) v súboji s hviezdou Washingtonu Capitals. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 3. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Washingtonu a Ottawy vstúpili víťazne do bojov vo štvrťfinále Východnej konferencie zámorskej NHL.

Capitals si doma poradili s New York Rangers 3:1, Senators uspeli v Montreale 4:2. Už 2:0 na zápasy vedie v Západnej konferencii St. Louis nad obhajcom Stanleyho pohára Los Angeles.

Washington hral počas prvých 27 minút proti Rangers štyri presilovky, ale využil až poslednú. Alexander Ovečkin v nej vyrovnal na 1:1 a spustil obrat v stretnutí. Pre Rusa to bol 31. gól v play-off NHL, čím sa v klubových štatistikách dostal pred doterajšieho rekordéra Petra Bondru. Capitals do konca druhej časti hry pridali ešte ďalšie dva góly a definitívne rozhodli o úspechu.

Po prvých troch nevyužitých presilovkách sme boli trocha nervóznejší. Naďalej sme však hrali náš systém a musíme v ňom pokračovať v i ďalších zápasoch. Mali sme šance od úvodu zápasu, súper ale strelil šťastný gól. Po vyrovnaní sme ešte viac zatlačili a dostali sa do vedenia. Každý duel bude veľký boj,“ uviedol pre nhl.com Alexander Ovečkin.

Oporou Ottawy pri výhre v Montreale bol brankár Craig Anderson, ktorý predviedol 48 zákrokov. Senators strelili v poslednej dvadsaťminútovke tri góly a rozhodli o víťazstve. Súboj nedohral domáci Lars Eller, ktorého po zákroku Erica Grybu museli previezť do nemocnice. Brankár Peter Budaj sledoval zápas zo striedačky. Montreal ohrozil bránku Senators až 50-krát, čo je nový klubový rekord v play-off.

Odohrali sme dobrý zápas a zaslúžili by sme si lepší výsledok. Som na tento tím hrdý. Mali sme dostatok striel, tlačili sme sa pred bránku. Dnes to však bol Andersonov zápas, bol neuveriteľný,“ uznal tréner Montrealu Michel Therrien.

Z výhry sa tešil ďalší slovenský gólman Jaroslav Halák zo St. Louis, ktorý sledoval počínanie svojho kolegu Briana Elliotta. Blues zdolali Los Angeles rovnako ako v prvom súboji 2:1, ale tentoraz v riadnom hracom čase. O výhre rozhodol 50,4 sekundy pred koncom tretej tretiny prvým gólom v kariére v play-off obranca Barret Jackman, ktorý sa presadil príklepom z ľavého kruhu.

Bol to šťastný gól. Brankár asi nečakal, že takto vystrelím,“ komentoval rozhodujúci okamih Jackman. „Mal som to chytiť. Aj dnes to bola moja chyba. Už druhýkrát za sebou rozhodla moja chyba o osude zápasu. Musím sa zlepšiť,“ sypal si popol na hlavu brankár Jonathan Quick, ktorý zlou rozohrávkou zapríčinil v prvom súboji so St. Louis v predĺžení rozhodujúci gól domácich. Kings vlani pri triumfe v Stanleyho pohári vyhrali desať z jedenástich zápasov na ľade súperov.

Detroit viedol v Anaheime už 3:0 a 4:1, domáci však v záverečnej dvadsaťminútovke vyrovnali a vynútili si predĺženie. To trvalo len 81 sekúnd, keď ho ukončil Gustav Nyquist, ktorý pre Red Wings zabezpečil vyrovnanie série na 1:1. Pre 23-ročného Švéda to bol premiérový presný zásah v play-off NHL v kariére. Nyquist sa presadil sekundu pred koncom presilovky za vylúčenie Sheldona Souraya po sekaní v závere riadneho hracieho času. „Je to oveľa krajší pocit ako pri bežnom góle. Boli to špeciálne chvíle,“ opísal pocity pre nhl.com Nyquist.

Výsledky štvrtkových stretnutí 1. kola play-off NHL

(hrá sa na štyri víťazstvá)

VÝCHODNÁ KONFERENCIA – štvrťfinále:

Washington – New York Rangers 3:1 (0:1, 3:0, 0:0)

– stav série: 1:0

Góly: 27. Ovečkin (M. Green, Nicklas Bäckström), 35. M. Johansson (Oleksy), 36. Chimera (Perreault) – 17. Hagelin (Callahan, McDonagh)

Montreal – Ottawa 2:4 (0:1, 2:0, 0:3)

– stav série: 0:1

Góly: 34. R. Bourque (Subban, Desharnais), 35. Gallagher (Plekanec, Galchenyuk) – 18. E. Karlsson (Turris, Methot), 44. Silfverberg (Zibanejad, E. Karlsson), 46. Methot (Alfredsson), 54. Latendresse (Silfverberg, Zibanejad)

ZÁPADNÁ KONFERENCIA – štvrťfinále:

St. Louis – Los Angeles 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)

– stav série: 2:0

Góly: 44. Berglund (Pietrangelo, Perron), 60. Jackman (C. Stewart, Sobotka) – 10. D. Brown (M. Richards, Kopitar)

Anaheim – Detroit 4:5 po predĺžení (0:2, 1:1, 3:1 – 0:1)

– stav série: 1:1

Góly: 31. S. Koivu (Selänne, Beauchemin), 48. Getzlaf (Palmieri, Allen), 53. Palmieri (Bonino, B. Ryan), 58. B. Ryan (C. Fowler, S. Koivu) – 1. Abdelkader (Daciuk), 5. Brunner (Quincey), 22. Franzén (Brunner, Daciuk), 41. Franzén (Zetterberg, Brunner), 62. Nyquist (Filppula, Cleary)