Halák
Jaroslav Halák Foto: SITA/AP

OTTAWA 23. marca (WEBNOVINY) – Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák zo St. Louis dosiahol tretí shutout v ročníku, keď pomohol svojim výkonom Blues v sobotňajšom zápase NHL k víťazstvu 3:0 nad Edmontonom.

Ružinovský odchovanec nastúpil v kanadskej provincii Alberta na prvý zápas od 10. marca. Na čisté konto potreboval 19 úspešných zákrokov.

Okrem 25. shutoutu kariéry si tretia hviezda zápasu pripísala do štatistík aj asistenciu na gól Chrisa Stewarta. Pre Haláka to bol druhý kanadský bod v kariére v NHL.

„Je vždy dobré, ak ste v hre a môžete chytať. Víťazstvo je významné pre mňa i celý tím. Videl som na všetky strely, čo urobilo pre mňa zákroky ľahšími. Mám radosť zo shutoutu,“ povedal Halák. Blues z ostatných ôsmich zápasov vyhrali šesť, Edmonton neuspel v treťom zo štyroch. Oilers sa proti St. Louis nedarí, z trinástich súbojov prehrali už jedenásty.

2. Anaheim Ducks* 30 16 6 4 4 100:76 48

3. Minnesota Wild* 30 13 5 2 10 79:71 38

15. Colorado Avalanche 30 8 3 4 15 77:97 26

Pozn.: Za klubom nasledujú počet zápasov, víťazstvá, prehry v predĺžení/sam. nájazdoch, prehry v riadnom hracom čase, skóre a body.

Richard Pánik vo svojom desiatom zápase v NHL dosiahol premiérovú asistenciu, keď v drese Tampy Bay prihral na ľade Ottawy v 52. min na gól Tylera Johnsona. Pre martinského rodáka to bol druhý kanadský bod v zámorskej súťaži. Pánik odohral v Ottawe 12:45 min, prezentoval sa jednou strelou a pripísal si aj dva plusové body.

Slovenský útočník v závere prvej tretiny narazil na mantinel Patricka Wierciocha a úvod druhej časti strávil na trestnej lavici. Spoluhráča chcel pomstiť Chris Neil a napadol Pánika.

Ottawa vyhrala prvú tretinu 4:0, v 52. min však hostia z Tampy začali stíhaciu jazdu a domáci sa obávali o výsledok. Definitívu na 5:3 dal až v závere do prázdnej bránky kapitán Senators Daniel Alfredsson. „Vždy, keď po prvej tretine vediete 4:0, príde veľký test a musíte obstáť v ďalšom priebehu zápasu. Potešil ma výkon v úvode, postupne však bola naša hra ťažkopádnejšia a mali sme problémy,“ priznal tréner Senators Paul MacLean.

10. Andrej Meszároš (Philadelphia) 9 0 1 1 -6 0 15

Pozn.: Za menom a klubom nasledujú odohrané zápasy, góly, asistencie, body, plus/mínus body, trestné minúty a strely na bránku.

Brankári:

1. Jaroslav Halák (St. Louis) 12 6 3 1 190 23 2,16 89,2 % 3

2. Peter Budaj (Montreal) 6 4 1 1 140 15 2,47 90,3 % 1

Pozn.: Za menom a klubom nasledujú odchytané zápasy, pripísané víťazstvá, prehry v riadnom hracom čase, prehry po predĺžení, úspešné zákroky, inkasované góly, priemer gólov na zápas, úspešnosť zákrokov a počet shutoutov.

118. Marián Gáborík (NY Rangers) 30 9 9 18

Za menom a klubom nasledujú zápasy, góly, asistencie, kanadské body.

Najlepší strelci:

1. Steven Stamkos (Tampa Bay) 21 gólov

2. Chris Kunitz (Pittsburgh) 19

3. John Tavares (NY Islanders) a Jeff Carter (Los Angeles) po 18

5. James Neal (Pittsburgh) 17

6. Patrick Kane (Chicago) a Thomas Vanek (Buffalo) po 16

8. Jonathan Toews (Chicago), Alexander Ovečkin (Washington), Chris Stewart (St. Louis), Patrick Marleau (San Jose) a Pascal Dupuis (Pittsburgh) po 15

20. Marián Hossa (Chicago) a ďalších ďalších 7 hráčov po 13.

Do zostavy San Jose sa v Minnesote nedostal Michal Handzuš a súboj sledoval len z tribúny. Sharks napokon na ľade Wild prehrali 0:2, brankár Niklas Bäckström vychytal svoj premiérový shuotout tohto súťažného ročníka.

Toronto zvíťazilo nad Bostonom prvý raz od 31. marca 2011 po sérii ôsmich prehier, víťazný gól si pripísal bitkár Frazer McLaren. Bol to iba jeho štvrtý presný zásah v NHL.

„Tvrdo pracujem, aby som bol v zostave v každom zápase. V pár predchádzajúcich súbojoch som však nehral. Vždy, keď sa mi podarí skórovať, zvyšuje to moje sebavedomie. Zvlášť, keď je to víťazný gól,“ povedal McLaren.

Maple Leafs viedli 3:0, Boston dokázal ešte súboj zdramatizovať. Kapitán Bruins Zdeno Chára odohral 25 minút a mal 2 strelecké pokusy. Bostonu sa na štvorzápasovom tripe u súperov nedarilo najmä v ofenzíve, keď dal len päť gólov. S Torontom budú mať Bruins šancu na reparát v pondelok. Slávnostné buly sobotňajšieho duelu vhodil bývalý kapitán Toronta Mats Sundin.

Iľja Kovaľčuk sa zranil

Víťazstvo New Jersey nad Floridou 2:1 zatienilo zranenie útočníka Iľju Kovaľčuka.

Panthers začali výborne, Devils vystrelili v prvej tretine len dvakrát, v druhej časti hry však domáci potrestali chyby súperov a brankár Martin Brodeur vychytal 666. víťazstvo kariéry. „Myslím, že druhá tretina bola z našej strany najlepšia za ostatné týždne,“ povedal Brodeur.

Tomáš Kopecký z Floridy odohral vyše 17 minút. Iľja Kovaľčuk má problémy s pravým ramenom po narazení na mantinel. Podľa trénera Petra DeBoera bude musieť chvíľu absentovať. Už v záverečnej desaťminútovke podľa ESPN do zápasu nezasiahol.

„Nepoznáme ešte podrobnosti a ani rozsah zranenia. Podľa všetkého nám však bude krátku dobu chýbať, čo nie je pre nás príjemné zistenie,“ povedal tréner Devils Pete DeBoer.

Kovaľčuk v tejto sezóne v 32 stretnutiach dosiahol 27 bodov. Z jeho desiatich presných zásahov mali štyri označenie víťazné. Zranenie Kovaľčuka zatienilo výhru Devils nad Floridou 2:1.

Buffalo bez Sekeru zdolalo Montreal

Buffalo si bez zraneného Andreja Sekeru poradilo s Montrealom 2:1, vyhralo tretí zápas v rade. Domáci Canadiens boli strelecky aktívnejším tímom (39:17), ale brankár Ryan Miller bol pre nich neprekonateľnou prekážkou. „Odohrali sme solídny zápas, diktovali sme tempo, hrali sme s dostatočnou tvrdosťou. Nanešťastie, výsledok už nebol pre nás dobrý,“ povedal tréner Canadiens Michel Therrien.

Nashville najmä vďaka štyrom gólom v prvej tretine ukončilo víťazstvom 5:2 dvanásťzápasovú sériu Columbusu so ziskom minimálne bodu. Pre Blue Jackets je to nový klubový rekord. Columbus vyhral v Nashville od sezóny 2006/2007 len vo dvoch stretnutiach, naposledy v riadnom hracom čase na ľade Predators uspel 3. apríla 2006.

Jaromír Jágr skóroval

Dallas hral na rozdiel od prvého vzájomného zápasu s Coloradom počas celých 60 minút sústredene a nestratil sľubný náskok. Po dva body za gól a asistenciu si pripísali Derek Roy, Eric Nystrom a Jaromír Jágr, premiérový presný zásah kariéry dosiahol Jordie Benn a jeho brat Jamie prispel k posunu na 8. miesto Západnej konferencie troma asistenciami.

Už v druhom stretnutí po sebe nestrelili hráči obhajcu Stanleyho pohára Los Angeles Kings gól, tentoraz neprekonali brankára Vancouveru Coryho Schneidera, ktorý dosiahol šiesty shutout kariéry. Canucks zdolali Kings 1:0, o výsledku rozhodol ešte v prvej tretine Mason Raymond. „Bol to tesný zápas, v ktorom dominovali obrany a útoky sa nevedeli riadne presadiť. Nemali sme dnes veľa striel, hrali sme však skvele vzadu, čo napokon rozhodlo,“ povedal Raymond.

Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Ottawa – Tampa Bay 5:3 (4:0, 0:0, 1:3)

Góly: 13. Silfverberg (Methot), 15. Gryba (Turris, Methot), 18. Latendresse (Silfverberg, Zibanejad), 20. Alfredsson (Wiercioch, Gončar), 60. Alfredsson (Turris, Greening) – 52. T. Johnson (Brewer, PÁNIK), 54. T. Johnson (Carle), 59. Purcell (Hedman, S. Salo)

Minnesota – San Jose 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Góly: 33. Parise (M. Koivu, R. Suter), 42. Spurgeon (R. Suter, M. Koivu)

Los Angeles – Vancouver 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Gól: 12. Raymond (Schroeder, Hansen)

Toronto – Boston 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)

Góly: 5. Kadri (C. MacArthur, Liles), 23. Grabovskij (R. Hamilton, Frattin), 42. F. McLaren (Orr, McClement) – 43. Seidenberg (Marchand), 59. Ference (Krejčí, Peverley)

Montreal – Buffalo 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Góly: 49. Ryder (Markov) – 31. Vanek (Ehrhoff, Hodgson), 40. Vanek (Ennis, Leino)

New Jersey – Florida 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)

Góly: 22. Eliáš (Zajac), 32. Clarkson (Zajac) – 40. Mueller (Fleischmann)

Nashville – Columbus 5:2 (4:1, 0:1, 1:0)

Góly: 8. Beck (G. Bourque, Blum), 9. S. Weber (Butler, Erat), 10. Legwand (G. Bourque, Beck), 11. Halischuk (Butler, Mueller), 60. Josi (M. Fisher, Erat) – 10. Umberger (Erixon), 35. Anisimov (Atkinson, Calvert)

Dallas – Colorado 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)

Góly: 1. D. Roy (L. Eriksson), 10. Jordie Benn (D. Roy, Goligoski), 21. Nystrom (Jamie Benn, Jágr), 25. Eakin (Jamie Benn), 47. Jágr (Nystrom, Jamie Benn) – 40. Parenteau (O´Reilly, P. Šťastný), 42. P. Šťastný (J. Mitchell)

Edmonton – St. Louis 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Góly: 4. C. Stewart (Steen, HALÁK), 43. Steen (Polák), 52. Oshie (A. McDonald, Berglund)

Jaroslav Halák (St. Louis) mal 19 úspešných zákrokov a vyhlásili ho za tretiu hviezdu zápasu.

Viac k osobe Alexander OvečkinAndrej MeszárošAndrej SekeraChris StewartDaniel AlfredssonEric StaalIľja KovaľčukJaromír JágrJaroslav HalákJohn TavaresJonathan toewsĽubomír VišňovskýMarián GáboríkMarián HossaMartin BrodeurMartin St. LouisMichal HandzušPatrick KanePatrick MarleauPeter BudajRichard PánikRyan GetzlafRyan MillerSidney CrosbySteven StamkosThomas VanekTomáš KopeckýTomáš TatarZdeno Chára