Boston, vancouver

NEW YORK 15. decembra (WEBNOVINY) – V bohatom dvanásťzápasovom programe v zámorskej hokejovej NHL sa zo slovenských hráčov bodovo presadil len Marián Hossa, ktorý asistoval pri prehre Chicaga v Toronte. Z výhier sa tešili brankár Jaroslav Halák zo St. Louis a obranca Andrej Sekera z Caroliny.

Halák so spoluhráčmi z Blues nezačal duel na ľade Columbusu ideálne a po štrnástich minútach prehrávali 1:3. Do konca duelu však už dávali góly iba hokejisti St. Louis, v 22. sekunde predĺženia o ich tesnej výhre 4:3 rozhodol svojím šestnástym presným zásahom v sezóne David Backes. Halák sa na výhre podieľal 30 úspešnými zákrokmi. Blues vyhrali tretíkrát v rade.

Blackhawks utŕžili debakel

Chicago zakoplo na ľade Toronta, kde prehralo 3:7. Marián Hossa prihral na gól Patricka Kanea na 1:1. V zápase mal počas 16:14 min na ľade aj tri mínusové body.

O jednu mínusku menej pripísali štatistici Michalovi Handzušovi, ktorý stihol za 13:25 min trikrát ohroziť bránku súpera. Toronto prvým víťazstvom po troch prehrách ukončilo trojzápasovú šnúru úspechov Blackhawks. O výsledku rozhodlo štyrmi gólmi v druhej tretine.

Štyri kanadské body dosiahli Joffrey Lupul (2+2) a Mason Raymond (0+4). Maple Leafs zdolali Blackhawks prvýkrát od 12. februára 2003, v Air Canada Centre proti tomuto súperovi uspeli premiérovo od 1. decembra 2001.

„Odohrali sme skutočne dobrý zápas. Na oboch koncoch klziska sme odvádzali kvalitnú prácu,“ povedal Lupul. Obrane Maple Leafs sa podarilo ubrániť predovšetkým formáciu Jonathan Toews, Marián Hossa a Patrick Sharp, ktorá dosiahla dokopy 2 kanadské body (0+2) a mala šesť mínusových bodov. „Asi moji hráči očakávali ľahký zápas. Mysleli si, že dajú šesť gólov a všetko pôjde hladko. Toto sa však nedeje v tejto lige,“ uviedol tréner Blackhawks Joel Quenneville.

Sekera bol najvyťaženejším hráčom Caroliny

V repríze finále Stanleyho pohára 2011 vyhral Vancouver nad Bostonom hladko 6:2. V úvode druhej tretiny si zobral domáci kouč John Tortorella oddychový čas a krátko po jeho skončení David Booth a Chris Higgins presnými zásahmi definitívne rozhodli zápas.

Brankár Canucks Roberto Luongo mal pri výhre 39 úspešných zákrokov a vyhlásili ho za prvú hviezdu duelu. Boston prehral prvýkrát po štyroch zápasoch. Jeho kapitán Zdeno Chára odohral 22:10 min, počas ktorých si pripísal do štatistík aj štyri strelecké pokusy.

Carolina s Andrejom Sekerom v zostave zdolala Phoenix 3:1. Brankár Hurricanes Justin Peters mal 37 úspešných zákrokov. Sekera bol s 26:07 min najvyťaženejším hráčom Caroliny. Domácu bránku ohrozil dvakrát a nazbieral aj dva plusové body. Hurricanes ukončili sériu troch prehier.

Malkin žiaril a zranil sa

Rus Jevgenij Malkin z Pittsburghu bol jednou z ústredných postáv súboja v Detroite. Center najskôr dosiahol gól a dve asistencie, prekonal métu 600 bodov v NHL a potom si zranil v tretej tretine nohu. „Po zápase chodil, nemuselo by to byť vážne. V nedeľu ho čakajú podrobné vyšetrenia,“ povedal tréner Penguins Dan Bylsma.

Sidney Crosby pridal pri výhre Penguins 4:1 dva presné zásahy. Domáci Tomáš Tatar strávil na ľade 15:19 min a trikrát ohrozil bránku súpera.

Duel poznačil aj tvrdý zákrok Deryka Engellanda na domáceho Justina Abdelkadera. Počas presilovky mal najväčšiu šancu na skórovanie z hráčov Red Wings Tatar, ale jeho pokus zlikvidoval brankár Jeff Zatkoff. Penguins vyhrali ôsmy z posledných deviatich zápasov.

Brodeur vychytal tretiu nulu v sezóne

New Jersey sa po dvoch prehrách s Columbusom a Pittsburghom dočkalo víťazstva, keď zdolalo Tampu Bay 3:0.

Štyridsaťjedenročný brankár Martin Brodeur vychytal 33 úspešnými zákrokmi tretiu nulu v sezóne a celkovo rekordný 124. shutout kariéry. „Dnes mi výrazne pomohli spoluhráči. Väčšinu striel, ktorá prešla cez nich, som videl. Naša hra vzadu bola veľmi solídna,“ tvrdil Brodeur.

Čisté konto si na svoje konto pripísal aj Carey Price z Montrealu proti New Yorku Islanders. Price zlikvidoval 21 striel súpera pri výhre 1:0 po predĺžení. O výsledku rozhodol presný zákrok Maxa Paciorettyho v nadstavenom čase.

Canadiens z posledných trinástich zápasov vyhrali desať. Brankár Islanders Jevgenij Nabokov kapituloval až z 25. strely hráčov Montrealu. „Bolo to ťažko vybojované víťazstvo. Hrali sme naplno od prvej do poslednej minúty. Už pred začiatkom súboja sme vedeli, že v ňom asi nepadne veľa gólov. Bolo to tesné,“ priznal Price.

Štyri body Tylera Seguina

O výhre Calgary nad Buffalom rozhodol v úvode predĺženia Matt Stajan. Flames uspeli na ľade Sabres prvýkrát od roku 1996. Šiestykrát v rade sa z výhry tešili hráči Los Angeles, ktorí si poradili s Ottawou 5:2.

Aj v piatom zápase od vstupu do NHL sa brankár Martin Jones tešil z víťazstva, tentoraz mal 37 úspešných zákrokov. „Chytá skutočne dobre. Nevyráža puky, všetko väčšinou chytí a nedá súperovi priestor na dorážky. Pozične je veľmi dobrý a dodáva nám istotu,“ chválil Jonesa útočník Kings Jarett Stoll.

Aj vďaka štyrom bodom Tylera Seguina (2+2) a Sergeja Gončara (0+4) zdolal Dallas Winnipeg na jeho ľade 6:4. V 200. dueli za Stars v NHL sa z výhry tešil brankár Kari Lehtonen. Jets sa doma nedarí, vo vlastnej hale prehrali už šiesty zápas v rade.

V hale MTS Centre je v tejto sezóne Seguin nezastaviteľný, bilanciu 2+2 v tejto aréne dosiahol už druhýkrát. Pre Gončara sú štyri body maximom v jeho 19-ročnej kariére v NHL. Z prvého presného zásahu po jedenástich súbojoch od 14. novembra sa tešil kapitán Stars Jamie Benn.

Po skvelom vstupe do sezóny sa z krízy nevedia dostať hráči San Jose, tentoraz prehrali s Nashvillom 2:3. V rozstrele samostatných nájazdov rozhodol o triumfe Minnesoty nad Coloradom 2:1 kapitán Mikko Koivu.

Výsledky sobotňajších duelov zámorskej hokejovej NHL:

Buffalo – Calgary 1:2 po predĺžení (0:0, 0:0, 1:1 – 0:1)

Góly: 46. Moulson (Girgensons, Ehrhoff) – 49. P. Byron (Butler, Bäcklund), 61. Stajan (P. Byron)

Ottawa – Los Angeles 2:5 (0:3, 1:0, 0:2)

Góly: 34. Corvo (Conacher, Spezza), 45. E. Karlsson (Turris, Wiercioch) – 1. D. King (J. Carter, Muzzin), 5. J. Carter, 13. A. Kopitar (Vojnov, D. King), 54. Stoll (Doughty, Muzzin), 57. A. Kopitar (D. King, J. Carter)

Winnipeg – Dallas 4:6 (1:2, 2:3, 1:1)

Góly: 11. Halischuk (Scheifele, Michael Frolík), 33. Wheeler (O. Jokinen, Byfuglien), 35. Wheeler (B. Little), 59. O. Jokinen (Thorburn, Setoguchi) – 8. Seguin (Gončar), 15. Ničuškin, 34. Jamie Benn (Seguin, Gončar), 38. Jamie Benn (Seguin, Gončar), 39. Seguin (Gončar, Chiasson), 43. Sceviour (Roussel, Dillon)

Toronto – Chicago 7:3 (1:1, 4:1, 2:1)

Góly: 8. Holland (Lupul, Raymond), 21. D´Amigo (Kuľomin, Gunnarsson), 33. Holland (Raymond, Lupul), 35. Kuľomin (McClement, D´Amigo), 38. Lupul (Gardiner, Raymond), 41. Lupul (Holland, Raymond), 49. Kessel (Kadri, Gunnarsson) – 17. P. Kane (MARIÁN HOSSA, Keith), 34. P. Kane (Hjalmarsson), 48. Saad (Leddy, Toews)

Michal Handzuš odohral 13:25 min, mal 3 strelecké pokusy a 2 mínusové body. Marián Hossa (obaja Chicago) odohral 16:14 min a mal 1 asistenciu a 3 mínusové body.

New Jersey – Tampa Bay 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Góly: 36. Brunner (Gelinas, Fayne), 47. Zubrus (Jágr), 50. Zubrus (Jágr, Židlický)

Detroit – Pittsburgh 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Góly: 7. N. Kronwall (Abdelkader, Alfredsson) – 10. Crosby (J. Jokinen, Malkin), 13. Malkin (J. Jokinen), 40. Maatta (Kunitz, Malkin), 55. Crosby (Vitale, Conner)

Tomáš Tatar (Detroit) odohral 15:19 min a mal 3 strelecké pokusy.

New York Islanders – Montreal 0:1 po predĺžení (0:0, 0:0, 0:0 – 0:1)

Gól: 62. Pacioretty (Desharnais)

Columbus – St. Louis 3:4 po predĺžení (3:1, 0:1, 0:1 – 0:1)

Góly: 9. Anisimov (Comeau), 12. Ťutin, 14. Johansen (Dubinsky, J. Johnson) – 5. Tarasenko (Bouwmeester, D. Roy), 29. Tarasenko (Pietrangelo, Morrow), 54. C. Stewart (Morrow, I. Cole), 61. Backes

Jaroslav Halák (St. Louis) mal 30 úspešných zákrokov.

Nashville – San Jose 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)

Góly: 17. Nyström (Bartley, Stalberg), 39. Josi (C. Smith, Spaling), 58. Stalberg (S. Weber) – 48. D. Boyle (Irwin, Marleau), 60. Marleau (D. Boyle, J. Thornton)

Phoenix – Carolina 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)

Góly: 7. Bissonnette (C. Murphy, Halpern) – 29. Gerbe (E. Staal, Gleason), 43. Skinner (E. Staal), 60. E. Staal (Jordan Staal)

Andrej Sekera (Carolina) odohral 26:07 min, mal 2 strely a 2 plusové body.

Colorado – Minnesota 1:2 po sam. nájazdoch (0:0, 1:0, 0:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 31. Talbot (Sarich, J. Mitchell) – 57. Niederreiter (R. Suter, Pominville), rozhodujúci sam. nájazd M. Koivu

Vancouver – Boston 6:2 (1:0, 2:1, 3:1)

Góly: 17. Hansen, 26. Booth (Richardson), 29. Higgins (Kesler, Santorelli), 42. Y. Weber (H. Sedin, D. Sedin), 45. H. Sedin (D. Sedin, Bieksa), 51. Tanev (Santorelli, Richardson) – 25. R. Smith, 57. R. Smith (Boychuk, Seidenberg)

Zdeno Chára (Boston) odohral 22:10 min, mal 1 mínusový bod a štyri strely.

Viac k osobe Andrej SekeraCarey PriceJamie BennJaroslav HalákJevgenij MalkinJevgenij NabokovJoel QuennevilleJoffrey LupulJohn TortorellaJonathan toewsKari LehtonenMarián HossaMartin BrodeurMichal HandzušMikko KoivuRoberto LuongoSidney CrosbyTomáš TatarZdeno Chára