Michal Handzuš
Skúsený 37-ročný slovenský útočník bekhendovým blafákom oklamal Jonathana Quicka. Foto: SITA/AP

CHICAGO 29. mája (WEBNOVINY) – Gól slovenského útočníka Michala Handzuša v tretej minúte druhého predĺženia rozhodol o tom, že hokejisti Chicaga stále ešte majú šancu na obhajobu Stanleyho pohára.

V piatom zápase finále Západnej konferencie zvíťazilo Chicago na domácom ľade nad Los Angeles 5:4 po dvojnásobnom predĺžení a znížilo stav série na 2:3. Šiesty duel odohrajú v piatok 30. mája v Los Angeles.

Rozhodujúci moment vyrovnaného stretnutia prišiel v 83. min, keď Brandon Saad presnou prihrávkou našiel pred bránkou hostí korčuľujúceho Handzuša. Skúsený 37-ročný slovenský útočník bekhendovým blafákom oklamal Jonathana Quicka v bránke hostí a poslal puk za jeho chrbát. „Hneď dvaja hráči bránili Saada a ja som zostal voľný. Prekvapilo ma to, po dlhom čakaní prišla ku mne prihrávka. Chcem tímu pomáhať, ako to len ide,“ povedal Banskobystričan.

Handzuš neukázal všetko

Handzuš na poste centra v treťom útoku Blackhawks odohral len 14:30 min a gólová strela bola jeho jedinou v celom stretnutí. Aj vďaka nej sa stal treťou hviezdou stretnutia. V celom play-off má defenzívny stredný útočník na konte dva góly a jednu asistenciu.

„Som lepší hráč, ako som doteraz ukázal. Budem sa snažiť to potvrdiť aj v ďalšom zápase. Nebol som spokojný so svojou doterajšou hrou. Je to iba jeden zápas, ale verím, že mi to pomôže,“ povedal Michal Handzuš. Jeho krajan Marián Hossa odohral na krídle prvého útoku 25:48 min, ale ani jeden z jeho 6 streleckých pokusov sa neujal.

Hviezdou večera bol Kane

Až štyri asistencie dosiahol v zápase Patrick Kane, ktorého vyhlásili za prvú hviezdu večera. „Konečne sme hrali tak, ako by to malo vyzerať. S podobnými výkonmi môžeme vyhrávať zápasy,“ uviedol Kane. Brankár Chicaga Corey Crawford zneškodnil štyridsať striel hráčov LA. V prvej tretine sa domáce Chicago dostalo do trháku 3:1, LA však odpovedalo troma gólmi v rade. V 42. min vyrovnal Ben Smith. V predĺžení sa hral ofenzívny hokej, každý z tímov mohol strhnúť váhy na svoju stranu. „Blackhawks dnes boli hladnejší po víťazstve. Teraz však príde rad na nás,“ poznamenal obranca Kings Jake Muzzin.

V tíme hostí opäť bodoval Marián Gáborík. Krídelník prvého útoku Kings v 14. min znížil náskok domácich na 3:2 a v 32. min asistoval pri góle Dustina Browna na 3:3. Zápas ukončil s dvoma plusovými bodmi. Gáborík vylepšil svoju produktivitu v play-off na 11 gólov a 7 asistencií. Je stále lídrom medzi kanoniermi a v tabuľke produktivity mu patrí 3. priečka. Na čele je Gáboríkov kolega z útoku Anže Kopitar s 23 bodmi.

Finále Východnej konferencie NHL

(hrá sa na štyri víťazstvá):

Chicago – Los Angeles 5:4 po dvojnásobnom predĺžení (3:2, 0:2, 1:0 – 0:0, 1:0) – stav série: 2:3

Góly: 2. Seabrook (Toews, P. Kane), 4. Oduya (P. Kane, Shaw), 12. Saad (Shaw, P. Kane), 42. B. Smith (Saad, Oduya), 83. HANDZUŠ (Saad, P. Kane) – 10. Stoll (King), 14. GÁBORÍK (Kopitar, D. Brown), 32. D. Brown (GÁBORÍK), 34. Pearson (J. Carter, M. Richards)

Marián Hossa odohral 25:48 min, 6 striel na bránku a 1 mínusový bod, Michal Handzuš (obaja Chicago) odohral 14:30 min, víťazný gól, 1 strela, 2 zblokované strely a 27% úspešnosť na vhadzovaní (4 z 15) – 3. hviezda zápasu – Marián Gáborík (Los Angeles) odohral 24:19 min, 1 gól, 1 zblokovaná strela, 2 plusové body

Viac k osobe Anže KopitarCorey CrawfordMarián GáboríkMarián HossaMichal HandzušPatrick Kane