Hokej_SR20
Richard Mráz Foto: SITA/AP

Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov sa postarala o prvé prekvapenie majstrovstiev sveta juniorov v Ufe, keď v stredajšom zápase B-skupiny vzala bod domácemu Rusku zásluhou výsledku 2:3 po predĺžení.

Slováci odohrali s favoritom tejto skupiny vyrovnaný zápas a napokon získali cenný bod.

Mladíci spod Tatier predviedli kolektívny a zodpovedný výkon, ktorým eliminovali ruské individuality.

V závere riadneho hracieho času vyrovnali na 2:2, v predĺžení však rozhodol o úspechu organizátorskej krajiny Jarullin.

Zverenci Ernesta Bokroša sa na šampionáte najbližšie predstavia v piatok 28. decembra, keď o 10.30 SEČ nastúpia proti Kanaďanom.

Výsledok – B-skupina:

Slovensko „20“ – Rusko „20“ 2:3 po predĺžení (0:1, 1:1, 1:0 – 0:1)

Góly: 35. Matis (T. Mikúš, M. Daňo), 60. R. Mráz (D. Hudec) – 15. Kučerov (M. Grigorenko), 29. Chochľačov (Sigarijov, Jakupov), 65. Jarullin (Nesterov)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Massy, Stricker (obaja Švaj.) – Haster (Švéd.), Kaderli (Švaj.), 8400 divákov

Slovensko „20“: A. Nagy – Čerešňák, Nechala, Rusina, Bagin, Luža, Korím, Bajaník, Buri – M. Daňo, Matis, T. Mikúš – B. Mráz, Bíreš, R. Mráz – Uhrík, Reway, Kolena – B. Rapáč, Fujerík, D. Hudec

Rusko „20“: Vasilevskij – Jarullin, Nesterov, Ďakov, Dyblenko, A. Mironov, Koledov, Sergejev – Sigarijov, Chochlačov, Jakupov – Slepišev, M. Grigorenko, Kučerov – Tkačov, Ničuškin, Šalunov – Kapustin, Žarkov, Kosov – Mozer

I. tretina

Ostatné výsledky stredajších zápasov:

A-skupina:

Česko – Švédsko 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)

Góly: 60. Sedlák – 3. Collberg, 4. Lindholm, 24. Sandberg, 53. Fil. Forsberg

Lotyšsko – Fínsko 1:5 (1:3, 0:2, 0:0)

Góly: 9. Jelisejevs – 13. a 16. M. Aaltonen, 2. Lehkonen, 34. Markus Granlund, 40. Ristolainen

B-skupina:

Nemecko – Kanada 3:9 (1:2, 2:5, 0:2)

Góly: 20. Rieder, 37. Pföderl, 39. Latta – 23. a 40. Scheifele, 4. Ouellet, 10. Nugent-Hopkins, 25. Huberdeau, 33. Rattie, 34. Strome, 45. Drouin, 58. Wotherspoon

Rusi začali podľa očakávania tlakom. Slovenská defenzíva na čele s brankárom Nagyom však pracovala dlho bezchybne.

Postupne sa po rýchlych prechodoch do útoku osmeľovali aj Slováci a v strelách priamo na bránku boli aktívnejší.

V 15. min predviedli domáci Michail Grigorenko s Nikitom Kučerovom výbornú kombinačnú akciu a druhý menovaný do protipohybu Nagya otvoril skóre.

II. tretina

V 22. min sa snažil prekvapiť Vasilevského spoza bránky Richard Mráz. Rusi sa naďalej usilovali presadiť sa rýchlymi kombináciami, Slováci hrozili z kontier. Puk bol častejšie na hokejkách „zbornej“, ale zverenci Ernesta Bokroša boli favoritovi vyrovnaným súperom. V 27. min pálil Marko Daňo z prvej nad. V 29. min potrestal jednu z mála chýb slovenskej defenzívy Alexander Chochlačov, ktorý premenil svoj nájazd strelou k pravej žrdi – 2:0. Slováci odpovedali v 35. min: strela Tomáša Mikúša sa odrazil k voľnému Daňovi, ktorý poslal puk nekrytému Matúšovi Matisovi a ten mieril presne. Slováci zacítili šancu a boli smerom dopredu nebezpeční.

III. tretina

V aktivite pokračovali aj v tretej časti, pri presilovke zovreli „zbornú“ pred bránku, ale chýbala im častejšia streľba. Rusi stupňovali tempo, postupne si vypracovali viaceré čisté šance a Nagy mal plné ruky práce. V 56. min mal pri presilovke ideálnu možnosť vyrovnať Tomáš Mikúš, ale jeden z domácich obrancov sa vrhol do dráhy letu puku a zabránil gólu. Slováci dohrávali v početnej výhode, nasťahovali sa pred bránku Rusov a z tlaku vyťažili vyrovnanie, keď sa zblízka presadil Richard Mráz.

Predĺženie

Predĺženie začali zverenci Ernesta Bokroša presilovkou, rozhodnutie mal na hokejke Tomáš Mikúš. Tesne pred koncom nadstaveného času zastavil v poslednej chvíli prenikajúceho Sigarijova faulom Bajaník a v presilovke rozhodol tvrdou strelou od modrej Jarullin. Do konca predĺženia vtedy zostávalo iba 10 sekúnd.

Hlas (zdroj: SZĽH):

Ernest Bokroš (tréner SR „20“): „Vedeli sme, že Rusi na nás nabehnú na prvých desať minút. Hráčov sme na to pripravili. Myslím si, že sme postupne vyrovnali hru a boli sme favoritovi vyrovnaným súperom. Prehrávali sme síce 0:2, ale dokázali sme kolektívnym, bojovným výkonom vyrovnať na 2:2 a v úvode predĺženia sme dokonca mohli rozhodnúť – tečovanej strele Tomáša Mikúša naozaj chýbali len centimetre. Takto krátko po zápase ma mrzí faul zo záveru predĺženia, pri nájazdoch by to totiž bolo 50:50. Bol to náš prvý zápas na turnaji, sme radi, že z neho máme bod. Musíme ísť s pokorou, no sebavedome ďalej. Naši hráči dnes dokázali, že v kolektíve je sila. V piatok nás čaká Kanada, ktorej hra je postavená na inej škole. V jej tíme je niekoľko hráčov, ktorí už hrali v NHL, bude to opäť veľmi náročný zápas. Naši hráči dnes na vlastnej koži zistili, že keď podajú kolektívny a bojovný výkon a vyvarujú sa zbytočných chýb, môžu absolvovať vyrovnanú partiu s každým družstvom.“