Richard Pánik
Útočník Chicaga Blackhawks Richard Pánik sa so spoluhráčmi teší zo svojho gólu v sieti St. Louis počas zápasu NHL. Chicago, 12. október 2016. Foto: SITA/AP

NEW YORK 13. októbra (WebNoviny.sk) – Richard Pánik sa stal prvým slovenským strelcom v novom ročníku severoamerickej hokejovej NHL, ktorá štyrmi stretnutiami odštartovala v stredu. Krídelník Chicaga už v 5. min v presilovej hre otvoril skóre duelu proti St. Louis, keď sa zblízka pohotovo presadil do odkrytej bránky; asistovali mu Jonathan Toews a krajan Marián Hossa.

Bluesmani zostrelili Chicago v presilovkách

Blackhawks viedli 1:0 a neskôr zásluhou nováčikovského zásahu Ryana Hartmana aj 2:1, doplatili však na nedisciplinovanosť – štyri ich vylúčenia v druhej tretine potrestali hostia troma gólmi (ten posledný padol v úvode tretej, pozn.). Útočníci Vladimir Tarasenko (2+1), Paul Stastny (1+2) a obranca Kevin Shattenkirk (1+2) sa dovedna deviatimi kanadskými bodmi podieľali na víťazstve Blues 5:2.

„Hrať v oslabení poriadne sťaží zápas. Presilovky ich nakopli, dovtedy sme boli v dobrej pozícii,“ skonštatoval brankár Chicaga Corey Crawford. Kapitán Jonathan Toews doplnil: „V oslabení musíme odviesť omnoho lepšiu prácu. Nastanú situácie, keď budeme tak ako teraz nejaký čas na trestnej lavici. Potrebujeme nájsť spôsob, ako sa z toho dostať.“

Štyri góly jednotky draftu

Auston Matthews sa stal prvou štvorgólovou draftovou jednotkou v modernej ére NHL (ráta sa od sezóny 1943/1944) vo svojom premiérovom zápase v súťaži.

Ani supervýkon 19-ročného útočníka však Torontu, za ktoré slovenský obranca Martin Marinčin odohral dvadsať minút, nestačil na víťazstvo – v Ottawe podľahlo 4:5 po predĺžení. „Nemohol som tomu uveriť,“ povedal podľa CBC Sports Matthews, ktorý vzal zodpovednosť za rozhodujúci inkasovaný gól v predĺžení z hokejky Kyla Turrisa na seba. „Rozhodne to bola moja chyba, treba sa z toho poučiť.“ Hetrik pri nováčikovskom debute dosiahli Alex Smart (v roku 1943), Real Cloutier (1979), Fabian Brunnström (2008) a Derek Stepan (2010). Joe Malone a Harry Hyland skórovali dokonca päťkrát, ale už v roku 1917.

Dvoma gólmi a asistenciou pokrstila novú edmontonskú arénu Rogers Place minuloročná draftová jednotka Connor McDavid, stal sa prvou hviezdou stretnutia proti Calgary (7:4). Na víťaznom vstupe Oilers do sezóny sa asistenciou podieľal aj slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý odohral 20:43 min a okrem jedného menšieho trestu dosiahol plusový bod. Marián Gáborík pre zlomeninu v pravej nohe absentoval v zostave Los Angeles, ktoré v kalifornskom derby podľahlo San Jose na jeho ľade 1:2.

Sumáre:
Ottawa – Toronto 5:4 po predĺžení (2:2, 1:2, 1:0 – 1:0)

Góly: 11. B. Ryan (E. Karlsson, Z. Smith), 13. E. Karlsson (Brassard, B. Ryan), 38. Brassard, 47. Turris (Mark Stone), 61. Turris (Mark Stone, E. Karlsson) – 9. Matthews (Hyman, W. Nylander), 15. Matthews, 22. Matthews (Rielly), 40. Matthews (W. Nylander, Gardiner)

Martin Marinčin (Toronto) 20:00 min, 3 strely, -2 body

Chicago – St. Louis 2:5 (1:0, 1:2, 0:3)

Góly: 5. PÁNIK (Toews, MARIÁN HOSSA), 34. Hartman (Motte, Krüger) – 25. Shattenkirk (Pietrangelo, Steen), 40. Tarasenko (P. Stastny, Shattenkirk), 41. P. Stastny (Tarasenko, Shattenkirk), 59. Tarasenko (P. Stastny, Steen), 60. Upshall

Marián Hossa 16:57 min, 0+1, 3 strely, Richard Pánik (obaja Chicago) 15:03 min, 1+0, 2 strely, 4 „hity“, -1 bod

Edmonton – Calgary 7:4 (3:1, 2:2, 2:1)

Góly: 2. Maroon (Draisaitl), 6. Pitlick (Larsson, K. Russell), 16. Kassian (Klefbom, McDavid), 33. McDavid (SEKERA, K. Russell), 35. McDavid, 49. Puljujärvi, 59. Eberle (Nurse) – 2. Chiasson (Stajan, Bouma), 29. Brouwer, 31. Michael Frolík (M. Backlund, Giordano), 52. D. Wideman (Brodie, M. Backlund)

Andrej Sekera (Edmonton) 20:43 min, 0+1, +1 bod, 2 tr. min

San Jose – Los Angeles 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Góly: 15. Couture (Pavelski, J. Thornton), 44. Burns (Donskoi, Couture) – 2. Toffoli (Kopitar, Doughty)

Viac k osobe Andrej SekeraAuston MatthewsConnor McDavidCorey CrawfordJonathan toewsMarián GáboríkMarián HossaMartin MarinčinPaul StastnyRichard PánikVladimir Tarasenko