Kreider, Chára, Rask
Zľava: Útočník New Yorku Rangers Chris Kreider, obranca Bostonu Bruins Zdeno Chára a brankár "medveďov" Tuukka Rask počas piateho zápasu semifinále Východnej konferencie. Foto: SITA/AP

DETROIT 24. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Detroitu vyhrali nad Chicagom tretí zápas v rade a po výhre 2:0 vedú v semifinálovej sérii Západnej konferencie NHL už 3:1.

Red Wings od začiatku tvrdo pracovali a vďaka veľkému tímovému úsiliu zdolali súpera 2:0.

Brankár Jimmy Howard mal 28 úspešných zákrokov a dosiahol druhý shutout kariéry v play-off.

Víťazný gól si pripísal v 31. min v početnej výhode český obranca Jakub Kindl. V poslednej minúte potom trafil prázdnu bránku aj Daniel Cleary. „Hráči Chicaga musia byť frustrovaní. Naši chlapci pred mojou bránkou odvádzajú vynikajúcu prácu,“ uviedol gólman Howard.

Michal Handzuš odohral 15:32 min a mal štyri strelecké pokusy, Marián Hossa počas takmer 19 minút ohrozil bránku Detroitu len raz. Piaty duel série je na programe v sobotu. „Tlak bude na pleciach súpera,“ povedal bek Red Wings Jonathan Ericsson.

Rangers išli tvrdo za víťazstvom

Rovnaký stav je aj vo Východnej konferencii medzi Bostonom a New York Rangers. Bruins viedli vo štvrtok v Madison Square Garden 2:0 a aj vďaka asistencii Zdena Cháru i 3:2, ale domáci napokon prvý mečbal súpera odvrátili a vynútili si sobotňajšie pokračovanie série.

Zdeno Chára strávil na ľade takmer 32 minút. Víťaza duelu určilo až predĺženie. V 68. min sa presadil Chris Kreider.

Oporou Rangers bol brankár Henrik Lundqvist, ktorý mal 37 úspešných zákrokov. „Bolo načase. Dosiahli sme dôležitý triumf. Bol to nádherný pocit, keď puk vošiel do bránky súpera,“ uviedol brankár NY Rangers Henrik Lundqvist.

Bruins majú k dispozícii ešte ďalšie tri šance ukončiť sériu. „Nie je čas na paniku. Ideme teraz domov a máme priestor podať lepší výkon,“ poznamenal kouč „medveďov“ Claude Julien.

Kapitán Bostonu Zdeno Chára po prehre priznal, že jeho tím spravil v stretnutí niekoľko chýb. „Boli to také chyby, ktoré by sme nemali robiť. Nevyhli sme sa im a súper z toho ťažil,“ poznamenal najvyšší hráč zámorskej profiligy a doplnil: „Aj také veci sa však stávajú. Rangers išli tvrdo za víťazstvom a my sme nehrali dostatočne aktívne.“

Jonathan Quick vychytal čisté konto

Obhajcovia Stanleyho pohára z Los Angeles zvládli aj tretí domáci duel so San Jose a po výhre 3:0 sa ujali vedenia 3:2 na zápasy.

Z čistého konta sa tešil aj brankár Los Angeles Kings Jonathan Quick, ktorý kryl 24 striel hráčov San Jose. V tejto semifinálovej sérii Západnej konferencie zatiaľ vyhrávajú vždy domáce tímy. Vo štvrtok rozhodli Kings o víťazstve na prelome druhej a tretej tretiny, keď sa strelecky presadili Anže Kopitar a Slava Vojnov.

Jeff Carter skóroval v poslednej minúte do prázdnej bránky. „Do duelu sme vstupovali s tým, že chceme uspieť. Vedeli sme, čo je v hre, a podľa toho sme sa zariadili. Som veľmi rád, že máme v tíme hráčov, ktorí majú víťazného ducha,“ povedal po súboji gólman Quick.

Výsledky štvrtkových stretnutí 2. kola play-off zámorskej hokejovej NHL:

VÝCHODNÁ KONFERENCIA – semifinále:

New York Rangers – Boston 4:3 po predĺžení (0:0, 1:2, 2:1 – 1:0) – stav série: 1:3

Góly: 29. Hagelin (Brassard, Hamrlík), 42. Stepan, 50. B. Boyle (Stepan, Brassard), 68. Kreider (Rick Nash, R. McDonagh) – 25. Horton (Krejčí, Marchand), 28. Krug (Seguin, Horton), 49. Seguin (D. Hamilton, CHÁRA)

ZÁPADNÁ KONFERENCIA – semifinále:

Detroit – Chicago 2:0 (0:0, 1:0, 1:0) – stav série: 3:1

Góly: 31. Kindl (Colaiacovo, Franzén), 60. Cleary (Filppula)

Los Angeles – San Jose 3:0 (0:0, 1:0, 2:0) – stav série: 3:2

Góly: 39. Kopitar (Justin Williams, Clifford), 41.Voynov (T. Lewis), 60. J. Carter (M. Richards)

Viac k osobe Anže KopitarHenrik LundqvistJonathan QuickMarián HossaMichal HandzušZdeno Chára